Porady Życie zawodowe Jak połączyć pracę i rodzicielstwo? Ucz się od najlepszych
22.06.2018  | 3 min czytania

Jak połączyć pracę i rodzicielstwo? Ucz się od najlepszych

22.06.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3.2)

Czy sukces zawodowy i rodzicielstwo mogą iść razem w parze? Jak najbardziej. Choć, jak przekonują liderzy największych firm na świecie… nie zawsze jest to droga usłana różami. Każdy rodzic musi znaleźć swój klucz i przepis na okiełznanie rzeczywistości zawodowej i prywatnej. Jak robią to najlepsi?

Poczucie winy – to uczucie, który doskonale zna każdy rodzic. A to spóźniłeś się do przedszkola, a to musisz wyjść wcześniej ze spotkania, a to dziecko idzie do szkoły w poplamionej bluzce, bo znów nie było czasu na pranie. Mierzy się z tym każdy rodzic, niezależnie od pozycji zawodowej jaką zajmuje. Przedsiębiorcy na całym świecie próbują utrzymać równowagę między życiem prywatnym i karierą. Oto ich porady dla innych pracujących rodziców.

Negocjuj z pracodawcą

Do rozmów z przełożonymi zachęca historia Hilary Clinton, byłej Sekretarz Stanu USA. Zanim urodziła córkę Chelsea, Clinton była prawnikiem w jednej z amerykańskich kancelarii. Dopiero w ciąży odkryła, że jej firma nie proponuje swoim pracownicom urlopu macierzyńskiego (Stany Zjednoczone są do dziś jednym z niewielu krajów na świecie, które nie gwarantują ustawowego urlopu dla młodych matek). Jak myślisz, co zrobiła Hilary Clinton? Przedstawiła szefom swoją propozycję – 4 miesięczny, płatny urlop i… otrzymała go.

I choć w Polsce urlop macierzyński to standard jest wiele innych elementów, które jako pracujący rodzic możesz negocjować: krótszy lub elastyczny wymiar czasu pracy lub dodatkowe dni urlopu.

Celebruj wspólny czas

Liczba badań udowadniających negatywny wpływ ekranów (telewizji, smartfonów i laptopów) dzieci rośnie. Jak zwraca uwagę Sheryl Sandberg, dzieci tak naprawdę nie potrzebują migających ikonek w ich telefonach czy poruszających się obrazów w telewizorze. To, co jest im najbardziej potrzebne to … niczym niezakłócona uwaga rodziców. Jak w jednym wywiadów wspomina Sandberg, kiedyś z nieżyjącym już mężem Davem, a dziś sama dba o to, by po przyjściu z pracy cała rodzina zjadła kolację przy wspólnym stole i... po prostu rozmawiała i cieszyła się swoim towarzystwem. Polityka „zero ekranów” obowiązuje również  w domu Billa i Melindy Gatesów. Podkreślają oni, że w ten sposób dbają o budowanie relacji z córkami. A czy Twoja rodzina ma sposób na celebrowanie wspólnych chwil?

Daj się ponieść magii dzieciństwa

W swoim liście do pierwszej córki pisał o tym Mark Zuckerberg. Warto o tym pamiętać i dać sobie przestrzeń na wspólne szaleństwa z dziećmi – skakanie po kałużach w drodze z pracy, jedzenie lodów i nie martwienie się plamami na marynarce i spodniach czy bieganie boso po trawie.

A jakie są Twoje sposoby na zhackowanie rodzicielstwa na etacie?

 

Oceń artykuł