Porady Życie zawodowe Jak pogoda wpływa na efektywność w pracy?
10.05.2019 | 3 min czytania

Jak pogoda wpływa na efektywność w pracy?

10.05.2019 | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki jest związek między porami roku a samopoczuciem
  • jakie są objawy meteopatii
  • co poprawia komfort pracy i wpływa na wydajność

Jesienne spadki nastroju, obezwładniające fale upałów, wiosenne rozkojarzenie – warunki atmosferyczne, temperatura powietrza i ciśnienie wywierają wpływ na ludzkie samopoczucie i w pewnym stopniu decydują o wydajności. Nie należy jednak przeceniać ich znaczenia. Efektywność zależy przede wszystkim od motywacji, organizacji pracy i umiejętności stworzenia odpowiednich warunków działania.  

Czasem słońce, czasem deszcz…

Grudzień kojarzy się z ciepłą i radosną atmosferą Bożego Narodzenia. Z drugiej strony, ostatni miesiąc roku przebiega pod znakiem krótkich dni i długich nocy. Zmrok zapada około szesnastej, a gęste chmury skutecznie odcinają dopływ światła słonecznego. Wraz z wiosną nadchodzi słoneczna pogoda. Ciepłe promienie i świeża zieleń dodają energii, ale mogą powodować rozkojarzenie i wzmagać chęć spędzania czasu w parku – na kontemplacji natury, a nie w biurze – na wypełnianiu raportów. Letnie upały obezwładniają i sprawiają, że nasze myśli zbaczają w stronę urlopu, nawet jeśli rozpoczynamy go dopiero za kilka tygodni lub mamy go już za sobą. Początkowi jesieni może towarzyszyć wzrost energii, ale po krótkim czasie jesienne słoty zaczynają przygnębiać.

Warunki pogodowe nie wpływają na każdego w jednakowy sposób. Część osób świetnie znosi wysokie temperatury, a część kocha zimowy chłód. Warto przyglądać się, w jaki sposób pogoda wpływa na Twój organizm.  

Jak przetrwać lato w pracy?

Meteopata na pokładzie

Istnieje grupa osób, które wykazują szczególną wrażliwość na warunku atmosferyczne. W artykule zamieszczonym na Focus.pl czytamy, że meteopaci – bo o nich właśnie mowa – w wyniku zmiany pogody lub nadejścia kolejnej pory roku mogą doświadczać objawów, takich jak: „wzmożone bóle głowy, mięśni, bóle reumatyczne, problemy z koncentracją, senność czy wahania nastroju”. Objawy nasilają się zwłaszcza jesienią, w okresie: wrzesień-listopad. Aby poczuć się lepiej, dobrze jest suplementować witaminę D. Warto także spędzać czas na świeżym powietrzu, np. spacerując. Wysiłek fizyczny również może stanowić remedium na lekki spadek nastroju.  

Zwierzęta w miejscu pracy – nietypowy benefit dla pracowników

Komfort mimo wszystko

Przez znaczną część roku brakuje Ci słońca? A może w okresie letnim w Twoim biurze często szwankuje klimatyzacja, co sprawia, że z powodu gorąca nie możesz skupić się na pracy? Jeśli pogoda krzyżuje Ci szyki i utrudnia działanie:

  • Korzystaj z przerw

Piętnastominutowy odpoczynek może sprawić, że wrócisz do pracy z nową energią. Warto regenerować się także po godzinach pracy, w weekendy, święta, w trakcie urlopu itd. Regularny relaks świetnie wpływa na nastrój. Jeśli natomiast jesteś przemęczony, to uczucie przygnębienia nasila się. 

  • Poprawiaj swoje samopoczucie

Jeśli brakuje Ci słońca, umieść w swoim biurze lampę imitującą promienie słoneczne. Gdy jest Ci gorąco, pij orzeźwiające napoje i koktajle. Możesz przygotowywać je w pracy lub zabierać z domu w termosie. Kup kolorowe kalosze, jeżeli docierasz do pracy w przemoczonych butach. Drobne udogodnienia mogą sprawić, że trudne warunki pogodowe przestaną Ci doskwierać.

  • Dbaj o siebie

Wysiłek fizyczny również wpływa na samopoczucie. Uprawiając sport, dotleniasz organizm i poprawiasz swoją kondycję. Zdrowa dieta może pomóc Ci przetrwać zimowe chłody w dobrym zdrowiu. Zimą warto jadać ciepłe, rozgrzewające śniadania. Dzięki temu od rana będziesz pełen energii.

Dieta biurowa – jak jeść zdrowo w pracy?

Pogoda może okazać się tylko wymówką…

Narzekasz na brak motywacji i siły niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych? Jeśli czujesz się źle i działasz nieefektywnie, warto zastanowić się, w czym tkwi problem. Być może nie lubisz swojej pracy, a rozwiązaniem Twoich trudności byłoby znalezienie nowego miejsca zatrudnienia lub zmiana zawodu? Dobrze jest co jakiś czas analizować swoje potrzeby i oczekiwania, a także aktualizować cele zawodowe.   

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł