Porady Życie zawodowe Jak nowe technologie zmieniają poszukiwanie pracy i rozwój zawodowy?
24.08.2016  | 2 min czytania

Jak nowe technologie zmieniają poszukiwanie pracy i rozwój zawodowy?

24.08.2016  | 2 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz

????????????????????????????????????????????????????????????????Kiedyś pracy szukało się za pośrednictwem gazety, a na rozmowy kwalifikacyjne chodziło się do biura – dziś bez problemu CV wysyłamy za pośrednictwem telefonu, a zamiast spotkania umawiamy się na wideorozmowę. Nowe technologie zmieniają poszukiwanie pracy i wszystkie aspekty rozwoju zawodowego. Sprawdzamy, jak bardzo.

 

Wysyłanie aplikacji o pracę

Rozwiązania mobile diametralnie zmieniły rynek pracy i mocno ułatwiły życie kandydatom. Dziś, by odpowiedzieć na interesującą nas ofertę, nie trzeba pędzić do domu, włączać komputera, szukać aktualnego CV i wysyłać go do pracodawcy marzeń. Wszystko to można zrobić z poziom aplikacji mobilnej siedząc w kawiarni ze smartfonem w ręku czy w parku w tabletem.

Apka Pracuj.pl umożliwia zarówno szybkie aplikowanie na wybrane oferty pracy, jak i śledzenie statystyk profilu zawodowego użytkownika. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie ofert według lokalizacji, branży, stanowiska czy konkretnego pracodawcy, a co ważniejsze zapamiętuje i daje dostęp do historii przeglądanych ofert. Co bardzo usprawnia proces aplikowania, to możliwość dodania pliku CV z telefonu lub chmury, jego podmiany, a nawet edycji.

13906647_10154390987787290_2364920603669068439_n

Wideorozmowy

Dzięki wirtualnym rozmowom o pracę nie musisz jechać na drugi koniec miasta albo z łatwością możesz porozmawiać z rekruterem z innego kraju. Wszystko w zaciszu domowym, w kapciach na nogach. Wideorozmowy rekrutacyjne zyskują na popularności ponieważ są dużo tańsze. Oszczędzają czas i pieniądze. Pamiętaj, by do rozmowy za pośrednictwem komunikatora internetowego zawsze dobrze się przygotować - i to trochę inaczej niż do klasycznej rozmowy. Oto kilka wskazówek.

  • sprawdź jaki obraz zobaczy za Twoimi plecami rekruter, zadbaj też o odpowiednią fryzurę i ubiór (przynajmniej od pasa w górę – zamiast spodni od garnituru lub spódnicy możesz mieć przecież na sobie pidżamę; rekruter i tak tego nie zobaczy);
  • przed rozmową przetestuj sprzęt – sprawdź czy działa mikrofon i głośniki;
  • podczas rozmowy nie patrz na swoje odbicie w kamerze, ale tak jak podczas normalnej rozmowy prosto w oczy rekrutera.

 

Rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności

Nie dość, że Internet ułatwia dostęp do najnowszych publikacji naukowych, wyników badań czy raportów przygotowanych na drugim końcu świata, to możesz je kupić i przenieść na swój czytnik e-booków lub do tableta jednym kliknięciem. Dzięki nowym technologiom języków możesz uczyć się wszędzie – ułatwiają m.in. aplikacje do nauki obcych słówek. W lekcjach możesz brać udział nawet w autobusie czy tramwaju w drodze do i z pracy. Darmowe tutoriale, publikowane choćby na YouTube, webinary czy ogólnodostępne kursy organizowane przez uczelnie na całym świecie ułatwiają zdobywanie nowych kompetencji czy podnoszenie kwalifikacji choćby w obszarze grafiki komputerowej, zarządzania projektami, marketingu, PR czy zarządzania mediami społecznościowymi.

Bez problemu możesz też czerpać inspiracje od największych przedsiębiorców i trendsetterów na świecie – ułatwia to choćby inicjatywa TED i organizowane w jej ramach konferencje.

 

Jakie zdobycze nowoczesnej technologii Waszym zdaniem najbardziej ułatwiają pracę? 

 

Oceń artykuł