Jak może zmienić się Twoja praca w 2016 roku? Sprawdź 5 trendów!

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

Happy young woman wearing red glassesNa rynek pracy wchodzą kolejne generacje, a do głosu dochodzą nowe trendy, które w niektórych firmach są wprowadzane w życie. Oto 5 wybranych zmian, które w tym roku być może zaobserwujecie także u siebie w pracy. 

 

1. Twoim kolegą zza biura obok będzie przedstawiciel nowej generacji. Generacji Z.

Pokolenie Z to już nie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów i techników, ale studenci, którzy będą wchodzić do coraz większej liczby organizacji jako stażyści, praktykanci lub pracownicy. Na pytanie, czy należy ich się bać, odpowiadaliśmy już jakiś czas temu. Bez wątpienia Zetki, które dołączą do firmowego tygla pokoleniowego, wniosą do organizacji nowe cechy, umiejętności i kompetencje. I jak przy każdym nowym pokoleniu – starsi koledzy (w tym przypadku igreki, iksy oraz baby boomersi – czyli pokolenie 50+) będą musieli się nauczyć z nim komunikować i współpracować.

 

2. Kierownicze role zaczną obejmować Millenialsi

Z raportu przygotowanego przez Deloitte wynika, że co czwarty przedstawiciel Pokolenia Y chciałby być liderem. W 2016 wielu z nich może objąć wymarzone kierownicze stanowiska w swoich firmach. Co oznacza to dla ich przyszłych pracowników? Millenialsi jako szefowie na pewno będą dużo bardziej niż dzisiejsze kierownictwo skupiać się na ludziach, samorozwoju swoich podwładnych i dużo bardziej pracować na krótkoterminowych celach. Tak przynajmniej deklarują w najnowszych badaniu „The 2015 Deloitte Millenial Survey”.

 

3. Planowanie ścieżku sukcesji w organizacji stanie się standardem

Planowanie sukcesji w organizacji, czyli wcześniejsze wybieranie następców pracowników kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla, ale również na wybrane samodzielne stanowiska, ma stać się w najbliższym czasie standardem. Takie zapobiegawcze działanie oszczędza firmie dużo nerwów i pieniędzy w przypadku (nagłego) odejścia kluczowego pracownika z organizacji. Warto być świadomym, że takie procesy będą wprowadzane do coraz większej liczby firm.

 

4. Zwiększy się liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach

Aż 44 proc. firm na świecie w ostatnich czterech latach zdecydowało się na wprowadzenie wewnętrznych polityk i praktyk wspomagających rozwój zawodowy kobiet. Wpływa to bezpośrednio na wzrost ich liczby na stanowiskach kierowniczych. Z raportu Deloitte „Liderzy na dziś. Liderzy na jutro” wynika, że kobiety są szczególnie cenione za elastyczność w działaniu, przewodzenie zmianom, budowanie efektywnych relacji i budowanie firmy opartej na wartościach.

 

5. Praca będzie bardziej flexi

Coraz więcej pracodawców decydować się będzie na umożliwianie swoim pracownikom pracy zdalnej i elastycznej. Dlaczego? To rozwiązanie zmniejsza koszty i pozytywnie wpływa na efektywność zespołu. Uwaga! Choć praca flexi jest marzeniem nie jednego z nas, to trzeba się jej nauczyć (pisaliśmy już o tym na kariera.pracuj.pl). Wśród cieni pracy zdalnej znajdują się m.in. wyobcowanie (masz mniejszy kontakt z innymi ludźmi), trudność w mobilizacji się do pracy i uczucie niekończącej się pracy. Z drugiej jednak strony wzrasta Twoja produktywność, bo… robisz więcej, elastycznie i samodzielnie planujesz swój czas pracy, oszczędzasz czas i pieniądz – nie tracisz go na dojazdy i jedzenie na mieści, a co dla wielu najważniejsze – masz większą szansę na utrzymanie równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym.

 

Oceń artykuł


Narzędzia