Badania pokazują, że realizuje je tylko 8% ludzi. Jednak mimo to co roku, na przełomie grudnia i stycznia, miliony ludzi na całym świecie (w tym około połowy Polaków) planuje co zrobić, by ich życie było lepsze, a oni szczęśliwsi. Czy należysz do tej grupy? Jeśli tak, czy na pewno wiesz jak formułować postanowienia noworoczne, by… udało się je zrealizować?
Według danych Statistic Brain Research Institue i Uniwersytetu w Scranton postanowienia dotyczące rozwoju, edukacji i kariery stanowią aż 47% wszystkich postanowień noworocznych. Zaraz z nimi znajdują się te dotyczące zdrowia i ćwiczeń fizycznych (a konkretnie spadku naszej wagi) – 38% oraz pieniędzy – 34% (co też wiążę się często z pracą).
Niestety, aż 75% z nas trwa w swoich postanowieniach tylko przez… tydzień.
Jak zatem formułować postanowienia noworoczne, by wytrwać w nich okrągłe 12 miesięcy albo i dłużej?
1) Zapisz je
– Dobrze, żeby potraktować swoje postanowienie jako konkretny cel do realizacji – mówi Justyna Ciećwierz, coach kariery i doradca zawodowy. – Dobrze jest go zapisać dodając do niego działania, jakie chcemy podjąć, by go osiągnąć – dodaje.
2) Metoda małych kroków
Postaraj się swój główny cel podzielić na kilka mniejszych, łatwiejszych do osiągnięcia. I tak postanowienie jakim jest: nauka języka obcego, możesz podzielić na codzienne czytanie prasy zagranicznej, czytanie książki w języku obcym – raz w miesiącu i regularne zapisywanie każdego nowego słowa, jakie w niej znajdziesz, powtarzanie słownictwa np. z pomocą specjalnych fiszek – 2 razy w tygodniu.
3) Postanowienie powinno być zależne tylko od Twojego działania
– Każde nasze postanowienie powinno ambitne i motywować nas do działania, ale ponad wszystko musi być tak sformułowane, aby zależało wyłącznie od naszego działania, a nie od czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu – komentuje Justyna Ciećwierz.
Zamiast postanowienia, że w tym roku zostaniesz milionerem, lepiej zaplanować, co zrobisz, aby w ciągu roku dostać wymarzoną podwyżkę (albo zmienić pracę na lepiej płatną).
4) Kontroluj jego realizację z bliską Ci osobą
– Trzecia rzecz to powiedzieć o naszym postanowieniu jakiejś zaufanej osobie, która będzie nas w określonych odstępach czasu sprawdzała, na przykład umawiamy się na kontakt raz w tygodniu – wyjaśnia ekspert.
5) Mniej znaczy więcej
Zamiast listy dziesięciu punktów do osiągnięcia wybierz jedno, maksymalnie dwa postanowienia i skoncentruj się na nich. Jak pokazuje eksperyment wykonany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, próba dotrzymania zbyt wielu postanowień skończyć się porażką.
6) Korzystaj z nowych technologii
Rynek aplikacji mobilnych pęka w szwach od rozwiązań pozwalających na monitorowanie efektywności, aktywności fizycznej, szczegółowe analizowanie wydatków czy naukę języków obcych. To ogromna pomoc, tym bardziej, że wiele z nich wysyła automatyczne powiadomienia i samoistnie motywuje do realizacja postanowienia.