Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony to możliwość która przysługuje Tobie i pracodawcy. Aby stosunek pracy wygasł, konieczne jest spełnienie określonych warunków, jak np. przestrzeganie okresu wypowiedzenia. Dowiedz się, jak dobrze go wykorzystać.
Wypowiedzenie umowy na czas określony - warunki
Przepisy dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem znajdują się w art. 32-43 kodeksu pracy. Ustawę można znaleźć tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141.
Umowa na czas określony - zasady składania wypowiedzenia:
1. Długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie - przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące - przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 3 lata.
2. Pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyn wypowiedzenia umowy. Pracodawca musi uzasadnić wręczenie wymówienia tylko w przypadku umów zawieranych na czas określony.
3. Z upływem określonego terminu stosunek pracy wygasa. Zatrudniający nie ma obowiązku podpisywania kolejnej umowy.
Jak wykorzystać okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia możemy efektywnie wykorzystać. W jaki sposób?
1. Znajdź nową pracę
Nie zawsze decydujemy się złożyć wymówienie dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że otrzymamy posadę w innej firmie. Zdarza się, że szukamy pracy po wypowiedzeniu umowy. Przy najkrótszym okresie zatrudnienia mamy 2 tygodnie na poszukiwania. Oto kilka sugestii, co konkretnie możemy wówczas zrobić:
- Przeglądaj ogłoszenia i wysyłaj CV
Systematyczne sprawdzanie ofert i wysyłanie życiorysu dostosowanego do oczekiwań pracodawcy może szybko przynieść oczekiwane rezultaty, szczególnie jeśli jesteśmy fachowcami w danej dziedzinie.
- Wybierz się osobiście do firm, które szukają pracowników takich jak Ty
Możemy zostawić swoje CV w firmie, w której chcielibyśmy pracować, budując korzystne pierwsze wrażenie.
- Wysyłaj próbki swoich umiejętności
Pracodawcy przychylnie patrzą na kandydatów, którzy posiadają konkretne umiejętności, a do tego wykazują się inwencją. Dajmy im okazję zapoznania się z naszym dorobkiem i twórczością, która jest związana z zawodem.
- Rozszerz teren poszukiwań na niewielkie miejscowości
Obecnie większość specjalistów wyjeżdża do dużych miast, co sprawia, że w niewielkich miejscowościach pojawiają się wakaty.
2. Odpocznij!
W trakcie trwania okresu wypowiedzenia możemy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Postarajmy się poświęcić na odpoczynek przynajmniej jego część.