Porady Życie zawodowe Jak dbać o wizerunek w pracy?
27.06.2019  | 5 min czytania

Jak dbać o wizerunek w pracy?

27.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

To, jak postrzegają nas inni, z pewnością ma dla nas znaczenie – dla jednych mniejsze, dla drugich większe. Zwykle jednak chcemy dobrze się prezentować i wzbudzać pozytywne emocje. Liczy się to zwłaszcza w pracy, w której powinniśmy zadbać o odpowiedni wizerunek.

Wizerunek w pracy jest niezwykle istotny. Składają się na niego nasze zachowania, słowa, sposób rozmowy, kompetencje i umiejętności. Na tej podstawie można ocenić m.in. nasze zaangażowanie. Przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci się lepiej zaprezentować. 

  •  Po pierwsze: nie udawaj 

Spokojna postawa i nieustanny uśmiech na twarzy – czy to na pewno jesteś Ty? Budowanie wizerunku zależy głównie od nas, dlatego warto pamiętać o tym, żeby nikogo nie udawać. Jeśli chcesz coś w sobie zmienić, to po prostu nad tym pracuj. Udawany, kreowany na siłę wizerunek nigdy nie będzie naturalny, a Ty z pewnością stracisz w oczach swoich współpracowników.  

  •  Po drugie: zadbaj o strój 

Dawniej w wielu miejscach pracy panowały sztywne reguły dotyczące ubioru. Dzisiaj się to zmieniło, dlatego możemy sobie pozwolić na więcej swobody. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieją instytucje, które stawiają na budowanie ujednoliconego wizerunku – tam z pewnością sprawdzi się garsonka i elegancka koszula. Natomiast w miejscu, gdzie wszyscy pracownicy ubierają się na sportowo, możemy postawić na strój nieformalny. Warto zatem w doborze swojej garderoby wziąć pod uwagę panujący w firmie dress code – będzie to świadczyć o naszym profesjonalizmie.

  •  Po trzecie: nie narzekaj 

Nie musisz być wciąż uśmiechniętym pracownikiem, jednak nieustanne marudzenie stanie się w końcu nieznośne dla otoczenia. Pamiętaj zatem, by nie zamęczać kolegów z pracy swoimi problemami – chyba że łączą was wyjątkowo bliskie relacje. Nie popadaj też ze skrajności w skrajność. Zbyt głośne śmianie się i ciągłe zwracanie na siebie uwagi również może nie zrobić dobrego wrażenia. Najlepiej we wszystkim zachować umiar. 

Elementarz kompetencji i cech pracownika – od A do Z

  •  Po czwarte: słuchaj

Jedną z ważniejszych zasad wpływających na nasz wizerunek jest umiejętność słuchania. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na słowa, które są kierowane w Twoją stronę. Jeśli zostaniesz poproszony o pomoc, to spróbuj sprostać zadaniu, ale oczywiście w taki sposób, by nie ucierpiały na tym Twoje obowiązki. Koleżeńskość jest bardzo ważna w pracy. Bądź zatem pomocny, uważnie słuchaj swoich kolegów, jednak nie zapominaj w tym wszystkim o asertywności. 

  •  Po piąte: wciąż się rozwijaj 

Na wizerunek pracuje się latami, dlatego cały czas się rozwijaj i bądź ekspertem w swojej dziedzinie – tak, aby inni chcieli korzystać z Twojej wiedzy i doświadczenia. W ten sposób wypracujesz markę osobistą. 

W rozwoju pomoże Ci lektura kilku inspirujących książek: 

8 książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym

Oceń artykuł