Jak często zmieniać pracę?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

Portrait closeup funny confused woman thinkingNajczęściej co dwa lata, nie rzadziej niż co trzy, na pewno nie co roku, ale cztery to już za długo. Dobrych rad na temat tego, jak często powinno się zmieniać pracodawcę, jest niemal tyle, ile osób na rynku pracy. Wyniki badań Pracuj.pl pokazują, że 35% pracujących Polaków rozważa zmianę pracy. Czy jednak istnieje złota zasada, która określa, jak często podejmować decyzję o zmianie firmowych barw?

 

Patrząc na karierę naszych rodziców, wydawać by się mogło, że możemy im pozazdrościć stabilizacji zatrudnienia, bowiem kiedy już znaleźli pracę, mogli pracować w danej firmie do emerytury. Obecnie czasy się zmieniły, zmienił się także zupełnie rynek pracy – komentuje Magdalena Kocikowska, specjalista ds. personalnych.

 

Najchętniej pracę zmieniają młodzi

Wyniki sondażu „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że polski rynek utrzymuje dużą dynamikę rotacji pracowników pomiędzy miejscami pracy. W przeciągu pół roku pracę zmienił co piąty badany. Pracę najczęściej zmieniali najmłodsi respondenci – ponad 60% osób rotujących na rynku pracy plasuje się w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat. Potwierdzają to wyniki badania Pracuj.pl – najchętniej miejsce pracy zmieniliby pracownicy miedzy 30 a 40 rokiem życia (aż 42% badanych).

 

Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie

Jeśli zmieniasz pracę zbyt często – możesz być postrzegany jako skoczek, zbyt rzadko – leń. Takie potoczne przekonanie tak naprawdę trzeba dopasować do konkretnej sytuacji, a nawet branży.

Każdą decyzję o zmianie należy rozpatrywać indywidualnie. Warto spojrzeć na nią okiem osoby rekrutującej i wziąć pod uwagę wiele aspektów: branżę w jakiej pracujemy, nasze stanowisko, etap kariery, prestiż poprzednich pracodawców, projekty, przy których kandydat pracował, dotychczasowe osiągnięcia i progres w umiejętnościach – komentuje Beata Borowska, HR Specialist w ASTALDI i podaje przykład. – W branży budowlanej np. na stanowiskach inżynierskich bardziej liczyć się będzie wielkość i profil zrealizowanych projektów niż wieloletni staż w jednej firmie, która jednak realizuje mniej znaczące projekty. Z drugiej strony poszukując kandydatów na stanowisko księgowego w branży budowlanej, zastosujemy już inne kryteria: oczywiście liczyć się będzie profil i rozpoznawalność firmy, świadcząca o danych standardach; równie ważne jednak będzie budowanie swojej pozycji w organizacji i rozwój w jej strukturach, co ciężko osiągnąć, zmieniając pracodawcę po każdym zakończonym projekcie – wyjaśnia.

 

Należy być pewnym swojej decyzji…

Jak każdej zmiany, również tej musimy być zwyczajnie pewni.

Każda zmiana pracy niesie za sobą pewne ryzyko oraz pewne korzyści. Pracownik, decydując się na określony krok, musi zdawać sobie sprawę z plusów i minusów kolejnej zmiany – dodaje Magdalena Kocikowska.

 

… i umieć ją uargumentować

Na pewno ciężko jest ocenić aplikację składającą się z kilkunastu zatrudnień, nie znając szczegółów zmiany pracodawcy – dodaje Magdalena Kocikowska. I przyznaje, że w takiej sytuacji najbardziej interesuje ją co na temat swojej dotychczasowej ścieżki rozwoju powie sam kandydat. – Jeśli będzie potrafił w sposób logiczny i przekonujący wyjaśnić mi, dlaczego podjął właśnie takie, a nie inne decyzje zawodowe, oznacza to, że były one słuszne. A on z każdej pracy wyniósł najwięcej ile mógł – komentuje.

Najważniejsze więc, aby zarówno decyzję o pozostaniu w jednej firmie przez wiele lat, jak i zmianę po kilku miesiącach, potrafić dobrze uargumentować.

 

Nadszedł czas na zmianę pracy?

Mamy dla Ciebie narzędzie, które pozwoli być na bieżąco z rynkiem pracy i najnowszymi ofertami. Wystarczy włączyć polecanie profilu zawodowego na Pracuj.pl. Sprawdź, jak to działa!

baner_2

Oceń artykuł


Narzędzia