Porady Życie zawodowe „Jajeczko”, czyli Święta Wielkanocne w pracy zdalnej
08.04.2020  | 5 min czytania

„Jajeczko”, czyli Święta Wielkanocne w pracy zdalnej

08.04.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Tak zwane jajeczko wielkanocne to przyjemny zwyczaj, który praktykuje coraz więcej firm. Poczęstunek z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych i rozmowa w gronie współpracowników stanowią miły gest, który dodatkowo pomaga umocnić więź w zespole i zbudować poczucie wspólnoty. Czas przymusowej izolacji w domu nie musi oznaczać zaniechania tego zwyczaju – a wręcz nie powinien!

Z artykułu dowiesz się:

• Jak się obchodzi "jajeczko" w pracy i czy jest to dobry pomysł?
• Dlaczego warto nie zarzucać tego zwyczaju, gdy pracujesz zdalnie?
• Jak zorganizować zdalną Wielkanoc firmową?

Święta Wielkanocne w firmie

Świąteczne spotkania pracowników na trwałe wpisały się w krajobraz wielu polskich firm – i to zarówno biznesów zatrudniających po kilka osób, jak i wielkich korporacji. Najbardziej rozpowszechniony jest zwyczaj obchodzenia wigilii firmowej, ale coraz więcej firm decyduje się także na zorganizowanie „jajeczka”, czyli spotkania z okazji Wielkanocy. Często jest to decyzja odgórna – ustalona przez szefostwo czy kadrę zarządzającą. Bywa też jednak, że sami współpracownicy wychodzą z taką inicjatywą i proponują symboliczne spotkanie, złożenie sobie życzeń i wspólne świętowanie. To okazja, żeby lepiej się poznać, zintegrować i porozmawiać na tematy pozazawodowe.

| Czy integracja w pracy może być fajna?

Wydaje się więc, że zorganizowanie „jajeczka” w pracy to bardzo dobry pomysł. Jeśli spotkanie ma miejsce w ciągu dnia, to stanowi dodatkowy „bonus” dla załogi – zyskuje się chwile wolne od obowiązków.  Kierownik zespołu lub szef firmy może też zdecydować, aby tego typu wydarzenie odbyło się po godzinach pracy. Zazwyczaj „jajeczko” to przede wszystkim typowo wielkanocny poczęstunek. Bywa on zamawiany z firmy cateringowej, ale zdarza się też, że pracownicy umawiają się, że każdy przyniesie sam jakąś potrawę. Towarzyszy temu zazwyczaj świąteczna oprawa – bazie, pisanki, rzeżucha czy wiosenne kwiaty, np. żonkile. Dodatkowo pracodawca lub kierownik zespołu decydują się czasem na upominki wielkanocne.

„Jajeczko” wielkanocne w warunkach home office

W sytuacji gdy należy do maksimum ograniczać spotkania twarzą w twarz i zespół pracuje zdalnie – tak jak obecnie, w czasie epidemii – wcale nie trzeba zarzucać tradycji organizowania firmowej Wielkanocy. Wręcz przeciwnie! Bardzo dobrze jest zaskoczyć ludzi z zespołu i pokazać im, że nawet kiedy funkcjonujemy w szczególnie trudnych warunkach, pozostają pewne rzeczy pozostają stałe i niezmiennie wartościowe. Pracownicy poczują się dostrzeżeni -  jest to niesłychanie ważne w tych niepewnych czasach. Co więcej, zorganizowanie takiego zdalnego „jajeczka” podnosi morale ludzi i jeszcze bardziej przyczynia się do integracji zespołu.

| Kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 roku

W tym roku Święta Wielkanocne mogą być spędzane jedynie w gronie współlokatorów czy najbliższej rodziny – męża, żony, dzieci – lub zupełnie samotnie. Właśnie w tym czasie jeszcze większego znaczenia nabiera umacnianie więzi międzyludzkich – także tych w gronie współpracowników. Dla wielu osób to właśnie praca jawi się jako pewna odskocznia od codzienności. Zadaniem lidera zespołu jest też umiejętne zarządzanie swoimi podwładnymi i ich odpowiednie zmotywowanie. Wspólna – choćby symboliczna – celebracja Wielkanocy w firmie pozwala znów poczuć się razem. Daje okazję do tego, aby przypomnieć sobie, że jest się częścią jednego, zgranego zespołu, w którym liczą się nie tylko efektywność pracy czy wyniki słupków sprzedażowych, lecz także samopoczucie pracowników.

Jak zdalnie obchodzić Wielkanoc firmową?

„Jajeczko” w warunkach home office najlepiej jest zorganizować w taki sposób, aby przede wszystkim można było nawzajem się zobaczyć. Zapewne na co dzień korzystacie z rozmaitych komunikatorów internetowych – takich jak Microsoft Teams, Skype czy Facebook Messenger. Warto więc ustawić w kalendarzu godzinę lub dwie – nawet w ciągu dnia – na wspólne celebrowanie zbliżających się świąt. Jeżeli czasu jest już za mało lub macie przedświąteczny nawał pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spotkanie online zorganizować dopiero po Wielkanocy – korzystając z luzu pozostałego jeszcze po przerwie od pracy.

| Home office – jakie narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie?

W trakcie wielkanocnej telekonferencji możecie złożyć sobie najlepsze życzenia – mają one szczególną wagę w obecnym czasie. Lider załogi może wygłosić krótkie przemówienie, skierowane od kierownictwa firmy do podwładnych. W ten sposób przekaże ciepłe, pełne wsparcia słowa, które dodadzą ludziom siły i pogody ducha. Podczas zdalnego „jajeczka” nie rozmawiajcie o pracy! Ma to być czas relaksu i cieszenia się tym, że znowu widzicie się z całym zespołem. Wyjątkowo możecie nawet podjadać przed kamerką wielkanocne przysmaki! A może dział IT zdalnie ustawi pracownikom specjalne wielkanocne grafiki na pulpicie laptopów? Tu każdy świąteczny pomysł jest mile widziany – w końcu Wielkanoc to czas radości!

Postanowiliście zdalnie celebrować Święta Wielkanocne?

To świetnie, bo mamy dla Was z tej okazji specjalne wyzwanie, organizowane w ramach cyklu Domówka z Pracuj.pl!

Zrób zdjęcie lub filmik, na którym pokażesz, jaką masz metodę na zdalne „jajeczko” firmowe, i oznacz je hasztagiem: #DomowkazPracujpl oraz opublikuj je pod postem konkursowym na Facebooku lub wrzuć na Instagrama.

Challange - firmowe jajeczko

Na autora najciekawszej propozycji czeka 1 voucher do Empiku o wartości 1000 zł  oraz 2 vouchery po 500 zł! Nasza akcja trwa od 9 do 14 kwietnia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym profilu na Facebooku.

Dzielmy się swoimi sposobami na zdalne świętowanie i wspólnie celebrujmy ten wyjątkowy czas!

Oceń artykuł