Porady Życie zawodowe Inspirator i Wyzwalacz Kreatywności, czyli… pies w Twojej pracy
03.11.2023  | 5 min czytania

Inspirator i Wyzwalacz Kreatywności, czyli… pies w Twojej pracy

03.11.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Co ma wspólnego pies z pisaniem, projektowaniem czy malarstwem? Jaki jest związek między kreatywną „burzą mózgu” a spacerem po parku w towarzystwie czworonoga? Dlaczego rutyna opieki nad zwierzęciem może pomóc w byciu inspirującym liderem zespołu? Przeczytaj nasz artykuł i odkryj (nie)oczywiste związki między kompetencjami twórczymi a obecnością psa w biurze.

W biurach coraz częściej można spotkać czworonogi, towarzyszące swoim paniom i panom podczas wykonywania zadań służbowych. Wśród pracodawców rośnie świadomość na temat korzyści płynących z takiego rozwiązania. Pracownikom, którzy starają się o tego rodzaju benefit, zależy na tym, by nie przeżywać wielogodzinnej rozłąki ze swoim zwierzęciem, a co za tym idzie – cieszyć się większym spokojem w godzinach pracy. Lepsza efektywność, większa integracja w zespole, niższy poziom stresu i napięcia – to tylko przykładowe argumenty przemawiające za tym, że warto przyprowadzać psy do biura.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Pies w biurze - korzyści od A do Z

Zaglądnij też na stronę: pracuj.pl/pieski, by dołączyć do wartościowej akcji Pracuj.pl, w ramach której możesz zmienić na lepsze psią rzeczywistość w Polsce! Na najbardziej aktywnych uczestników projektu czekają nagrody.

(Nie)oczywiste połączenia

Jak widzisz, zalet łączenia pracy z opieką nad zwierzęciem jest wiele. Ale czy wiesz, że psy są doskonałymi partnerami dla osób, których praca wymaga kreatywności? Zajmujesz się fotografią, marketingiem, komunikacją, copywritingiem, grafiką, projektowaniem wnętrz? Tak naprawdę kreatywność jest dzisiaj potrzebna w wielu rozmaitych dziedzinach, nie tylko w tych, które są związane z artystycznymi profesjami. Przydaje się w różnych sytuacjach zawodowych, podczas spotkań z klientami czy pracy zespołowej. Niezależnie od tego, czy wykonujesz swoje obowiązki w miejscu zatrudnienia, czy korzystasz z pracy zdalnej i home office jest Twoją codziennością – Twój pies może być dla Ciebie inspirującym towarzyszem!

Co wpływa na kreatywność?

Są różne sposoby, by wyzwalać w sobie większe pokłady kreatywności. Zalecane są treningi umysłu, ćwiczenia i łamigłówki. Wskazana jest dawka ruchu, zmiana otoczenia, obecność zieleni, chwile odprężenia i relaksu, dzięki którym pomysły szybciej napływają do głowy. Powstają różne techniki i metody, pozwalające aktywować grupę i wyzwalać twórczą energię, jak np. design thinking. Do tej listy niewątpliwie warto dodać: towarzystwo psa! Co wpływa na kreatywność w tym wypadku?

Przerwy od pracy – zabawa z psem, spacer po parku, wyjście do ogrodu ze zwierzakiem – to idealny sposób, żeby „przewietrzyć” głowę. Takie odświeżenie umysłu i choćby krótkie oderwanie się od monitora, telefonu czy bieżących zadań pozwala złapać dystans, odpocząć, a w efekcie odkryć nowy koncept czy rozwiązanie problemu.

• Stymulacja umysłu – obecność psa może dostarczyć dodatkowej stymulacji umysłowej. Interakcje te mogą być inspiracją do nowych pomysłów i perspektyw.

• Aktywność fizyczna – ruch to jeden z kluczowych czynników pobudzających kreatywność i twórcze myślenie. Mając psa za towarzysza, na brak ruchu nie możesz narzekać. Aktywność fizyczna, np. w formie krótkich spacerów, wnosi przyjemne ożywienie i energię. Dzięki temu czujesz się a lepiej, a to wpływa na Twoją jakość i efektywność pracy.

• Spontaniczność – psy są często nieprzewidywalne i spontaniczne, co może dostarczać różnorodnych bodźców, które mogą skłonić do myślenia poza utartymi schematami. To cenne doświadczenie dla osób, które chcą mieć zbyt duże poczucie kontroli i czują, że elastyczność sprawia im trudność.

• Redukcja stresu i frustracji – godziny rozmyślań, zmaganie z własnymi barierami, żmudne szukanie najlepszego pomysłu, „odbijanie się” od myśli we własnej głowie… Zna to każdy, kto mierzy się z zadaniem wymagającym kreatywności. Ta ciemniejsza strona pracy bywa frustrująca i męcząca. Obecność psa może stanowić wsparcie emocjonalne i być dodatkową motywacją do pokonywania trudności.

• Przyjazna atmosfera – psy tworzą atmosferę swobody i braku oceny. Możliwość dzielenia się przestrzenią z psem może sprawić, że otoczenie pracy będzie bardziej przytulne, pełne optymizmu.

• Towarzystwo i mniejsze poczucie izolacji – praca z domu czasami wywołuje wrażenie osamotnienia i „odcięcia” od świata. Wprowadzenie psa do domowego biura może pomóc w poprawie warunków pracy, stworzeniu towarzyskiego i przyjaznego otoczenia, co w efekcie wpływa na motywację, zaangażowanie i satysfakcję z pracy.

Partner, Zawodnik, Wizjoner, Badacz – to określenia stosowane w badaniu FRIS, pozwalającym pracownikom odkryć swój styl myślenia czy działania. W różnych testach czy kwestionariuszach też można poznawać swoje preferencje, sposoby komunikacji, typ osobowości. W sieci nie brakuje również artykułów, których autorzy opisują, jakiego rodzaju zachowania czy postawy pracowników można zaobserwować w firmach. A gdyby tak określić, kim jest pies na firmowym pokładzie? Inspiratorem, Wyzwalaczem Uśmiechu, Aktywatorem Ruchu, Wiernym Towarzyszem, Kreatorem Dobrej Atmosfery? Wszystko to przekłada się na jeszcze większą dawkę kreatywności i twórczego myślenia!

Jeśli więc Twój zespół zmaga się właśnie z jakimś wyzwaniem, pracujecie nad projektem, w którym musicie wspiąć się na wyżyny innowacyjności, może warto właśnie teraz poruszyć temat przyprowadzania psów do biura? To kolejny argument, jeśli chcesz przekonać szefa do wdrożenia takiego benefitu w waszym miejscu pracy. Powodzenia!

Dołącz do akcji Pracuj.pl: pracuj.pl/pieski, w ramach której serwis przekazał Fundacji Rasowy Kundel 50 tysięcy złotych, Kasia Gandor stworzyła film, a Ty możesz przyczynić się do szerzenia świadomości na temat problemu bezdomności psów, próbując zwalczyć go razem z nami! Udostępniając informacje o trwającej akcji, zwiększasz tym samym jej dotarcie, które docelowo ma się przełożyć na… puste schroniska w Polsce. To szczytny cel, a dodatkowo… czekają na Ciebie atrakcyjne nagrody. Każdy, kto podzieli się informacją, będzie miał szansę wygrać wspólny spacer z Kasią Gandor i pieskiem z Fundacji Rasowy Kundel.

Oceń artykuł