Porady Życie zawodowe Idzie nowy rok - doceń samego siebie!
29.12.2015

Idzie nowy rok - doceń samego siebie!

29.12.2015
Autor wpisu admin

winning behavior concept - energetic 20s girl laughing and gesturing for ecstatic achievement and success,studio shot on gray backgroundTego nie zrobiłem, tamto też się nie udało. Czegoś zabrakło. Mogło być dużo lepiej… Tak, tak, znamy to doskonale. Koniec roku za pasem, więc zaczynamy robić podsumowania i stajemy się wyjątkowo krytyczni. Dlatego my dzisiaj proponujemy coś zupełnie odmiennego. Doceń się sam! Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka prostych rad.

 

1. Znajdź czas na analizę

Przede wszystkim znajdź chwilę na uważną refleksję i analizę. W niczym Ci nie pomoże zrzędzenie na wszystko dookoła i rzucanie haseł w stylu: „beznadziejny rok”, „ nowy nie będzie lepszy” itp. Zamiast pustych słów, postaw choćby mały krok w stronę zmiany - zrób dokładny bilans i wyciągnij wnioski.'

 

2. Pomyśl o priorytetach w mijającym roku

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakie są Twoje priorytety. A teraz zrób zestawienie: Twoje wartości, idee, plany, które miałeś w mijającym roku i stan na dzisiaj. Jakie są realne efekty? Czy faktycznie miałeś tyle czasu dla swoich priorytetów, ile sobie życzyłeś? A może jakaś sfera została zbyt mocno zdominowana przez inną? Dlaczego tak się stało? W jakim stopniu było to od Ciebie niezależne? Czego Ci najbardziej brakowało? Robiąc analizę i ucząc się na błędach, łatwiej będzie Ci dokonać zmian w nowym roku.

 

3. Spójrz na sprawy realnym okiem

Pamiętaj, że bilans wymaga realnego spojrzenia na sprawy. Być może postawiłeś sobie poprzeczkę zbyt wysoko i dlatego nie wszystko poszło po Twojej myśli? A może Twoje cele nie były mierzalne lub realistyczne? Może za mało konkretne? Zamiast obwiniać samego siebie, zastanów się, w czym naprawdę tkwi problem i jak można to naprawić.

 

4. Ciesz się z drobnych sukcesów i świętuj!

Nawet jeśli nie udało Ci się zrealizować wszystkich postanowień, a niektóre plany zupełnie rozminęły się z rzeczywistością – na pewno jest coś, z czego możesz być dumny. Do jednego wielkiego sukcesu prowadzi przecież droga usłana drobnymi osiągnięciami! To one wyznaczają główny cel i motywują Cię do dalszej pracy. Policz, ile takich „cegiełek” udało Ci się już skompletować. Sukces nie musi wiązać się wyłącznie z karierą i życiem zawodowym! To mogą być postanowienia dotyczące Twojego rozwoju osobistego, relacji z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, budowania dobrego kontaktu z innymi ludźmi, pokonywania wewnętrznych barier, przezwyciężania słabości itp. Zastanów się więc: co dobrego spotkało Cię w mijającym roku? Co dobrego Ty uczyniłeś? Czego się nauczyłeś? W czym zrobiłeś postępy? Co Cię ubogaciło? Co było świetną przygodą, doświadczeniem, które warto pielęgnować w swojej pamięci? Z czego czerpałeś satysfakcję, co sprawiało radość i dodawało energii?

 

5. Znajdź sposób na zwątpienie

Nowy rok pewnie nie będzie lepszy. Nic się nie zmieni. Nie uda mi się. Nie mam już siły. Jeśli dopadają Cię takie myśli, wróć wspomnieniami do tego, co było pozytywne i co cię motywowało. Przypomnij sobie, dlaczego wyznaczyłeś sobie taki, a nie inny cel, dlaczego jest to dla Ciebie ważne i co dzięki temu zyskasz. A może z czegoś warto zrezygnować? Może lepiej odpuścić? Obrać inny kierunek?

 

6. Unikaj nadmiernych porównań z innymi

To naturalne i bardzo ludzkie, że patrzysz na siebie przez pryzmat zewnętrznych czynników i szukasz punktów odniesienia. Konstruktywna krytyka jest mile widziana. Warto być otwartym na opinie innych i szukać inspiracji na zewnątrz. Uważaj jednak, by nie przesadzać. Jeśli nadmiernie skupiasz się na dopasowywaniu i porównywaniu z otoczeniem, trudniej będzie Ci docenić samego siebie i swoje sukcesy. Będziesz jeszcze dobitniej widział, co Ci się nie udało, jakich wymogów nie spełniłeś, ile brakuje Ci do ideału, co pomyślą inni itd. Może pojawić się rozgoryczenie, zazdrość, frustracja. Tymczasem najważniejsze jest, by postępować w zgodzie z samym sobą, wiedzieć, co dla Ciebie jest kluczowe i pracować nad poczuciem własnej wartości.

 

7. Ucz się optymistycznego myślenia

Zdaniem ekspertów, możemy wpływać na nasz sposób myślenia i walczyć z pesymistycznym nastawieniem. Optymistyczne myślenie kieruje na nas na korzystniejsze tory – zwiększa motywację i uczy wytrwałości. „Z punktu widzenia inteligencji emocjonalnej optymizm jest postawą uodparniającą nas na wpadanie w apatię, utratę nadziei i pogrążanie się w depresji w obliczu trudności i kłopotów” – pisze Daniel Goleman w książce „Inteligencja emocjonalna”. Zamiast więc stale obwiniać się i myśleć, że odniosłeś porażkę, zastanów się, z czego wynikają niepowodzenia i jak mogą Cię zmotywować w nowym roku.

 

Powodzenia!

Oceń artykuł