Porady Życie zawodowe Hulajnoga elektryczna – zapewnij sobie komfortowy dojazd do pracy!
09.07.2020  | 4 min czytania

Hulajnoga elektryczna – zapewnij sobie komfortowy dojazd do pracy!

09.07.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Dojazd do pracy coraz bardziej Cię frustruje? Komunikacja miejska bywa zawodna. Z kolei z jazdą samochodem wiąże się wiele uciążliwości – takich jak korki, wysokie koszty paliwa czy brak miejsc parkingowych. Alternatywą może być… hulajnoga elektryczna! To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność, ponieważ jest niedrogie, wygodne i bardzo eko. Sprawdź, o czym warto pamiętać, gdy decydujesz się na dojazd hulajnogą do pracy!

Z artykułu dowiesz się:
• Czym charakteryzuje się hulajnoga elektryczna?
• Jakie korzyści daje dojazd do pracy hulajnogą?
• Co o jeździe na e-hulajnodze mówi prawo?

Hulajnoga dla dorosłych – elektryczna rewolucja!

E-hulajnoga dla dorosłych to wynalazek, który ostatnimi czasy silnie wpisuje się w krajobraz polskich miast. Początkowo niektórzy podchodzili do tego nieco nieufnie – sprzęt ten kojarzył się im głównie z dziecięcą zabawką. Jednak hulajnoga elektryczna to zupełnie coś innego! Jest to masywny sprzęt o wymiarach dostosowanych do osób dorosłych. Pozwala on rozwijać całkiem duże prędkości – zapewne miałeś już okazję się o tym przekonać, gdy kiedyś tuż obok Ciebie śmignął niezidentyfikowany osobnik na elektrycznej hulajnodze. Oczywiście w tym względzie należy zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa (i przestrzegać przepisów prawa – o czym dalej), niemniej na pewno można uznać, że taka metoda transportu może zapewnić szybkie i sprawne poruszanie się po mieście – także dojazd do pracy!

| Dojazdy decydują o naszej satysfakcji z pracy (i życia)?

E-hulajnogi wyposażone są w akumulatory, które ładuje się za pomocą prądu. Działają więc dzięki napędowi elektrycznemu, przez co jadą „same” – nie trzeba się odpychać jedną nogą, tak jak to było w ich klasycznym wydaniu. Na kierownicy mają zazwyczaj umieszczone przyciski służące do zwiększania i zmniejszania prędkości oraz hamowania. Jeśli chcesz dojeżdżać własną hulajnogą do pracy, na rynku znajdziesz szeroki zakres ofert. Jest to rozwiązanie idealne m.in. dla mieszkańców mniejszych miast czy wsi.

| W poszukiwaniu pracy – czy warto się przeprowadzić?

W większych miejscowościach możesz też zdecydować się na hulajnogę miejską. Coraz więcej firm oferuje możliwość ich wypożyczenia – zazwyczaj za niewielkie pieniądze. Komfort tego rozwiązania jest nie do przecenienia. Hulajnogi miejskie możesz zwykle zostawić tam, gdzie tylko chcesz (ale trzymając się wyznaczonej strefy), ewentualnie przy jednej z „baz”, czyli w miejscach do ich ładowania. Korzystanie z tego środka transportu stało się też bardzo popularne w okresie pandemii koronawirusa. Sprzęt jest bowiem na bieżąco dezynfekowany i pozwala uniknąć konieczności podróżowania miejską komunikacją zbiorową. To zaś ma ogromne znaczenie, jeśli zdecydujesz się, aby tym środkiem transportu dojeżdżać do pracy!

Dojazd do pracy hulajnogą miejską – korzyści

Czy hulajnoga do pracy to dobry pomysł? Oczywiście, że tak – i wystarczy, że raz spróbujesz, a najpewniej od razu zakochasz się w tym rozwiązaniu. Jeśli w Twoim mieście działa system hulajnóg do wynajęcia, ściągnij odpowiednią aplikację do ich obsługi, wsiadaj i ruszaj! Zrób sobie jednak kilka przejażdżek próbnych, zanim wybierzesz tę metodę dotarcia do pracy. Dzięki temu będziesz pewną ręką regulować prędkość sprzętu i nauczysz się trzymać równowagę.

| Dojazd do pracy – dowiedz się, czy masz prawo do dofinansowania

Jakie jeszcze korzyści wiążą się z jazdą hulajnogą miejską do pracy? Po pierwsze (i nie bez kozery stawiamy to jako absolutny numer jeden): jesteś eko. Nie produkujesz spalin, nie zanieczyszczasz atmosfery, a obecnie stosowane akumulatory są energooszczędne i pozwalają na szybkie doładowanie. Ma to ogromne znaczenie dla naszej planety, a – szczęśliwie – coraz więcej ludzi wykazuje dbałość o „matkę Ziemię”. Poza tym nie zmęczysz się tak jak np. na rowerze. Możesz wbić się w garnitur czy odprasowaną sukienkę i do pracy dojedziesz hulajnogą z wciąż nienagannym wyglądem (poza ewentualnie lekko rozwianym włosem).

| 6 sposobów na edukację ekologiczną w firmach

Po drugie – gdy wynajmujesz e-hulajnogę na tych kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dojazdu do pracy, nie musisz się kłopotać o to, gdzie przetrzymać sprzęt w firmie. Po prostu zostawiasz ją przed wejściem do budynku, oznaczasz w aplikacji jako „oddaną” – i już. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz zawracać sobie głowy szukaniem miejsca do zaparkowania, korkami czy uciążliwym towarzystwem współpasażerów w komunikacji miejskiej. Jesteś w pracy na czas, działasz w zgodzie z naturą, a przy okazji zaczerpniesz trochę świeżego powietrza (oczywiście jeżeli tylko wybierzesz trasę, która nie przebiega tuż obok zatłoczonej samochodami ulicy).

E-hulajnoga – co na ten temat mówią przepisy prawa?

W miarę jak rosła popularność hulajnóg elektrycznych, pojawiła się wyraźna luka w prawie drogowym. Dostrzeżono bowiem, że brakuje przepisów regulujących poruszanie się nimi – a tak jak już wspominaliśmy, rozwijane na nich prędkości potrafią być naprawdę duże. Z tego właśnie względu rozpoczęto prace nad nowymi przepisami drogowymi, które będą skierowane m.in. do osób korzystających z e-hulajnóg. Powstał już projekt ustawy regulującej kwestie z tym związane – będzie on najpewniej rozstrzygany na jesieni 2020 roku.

| Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Już teraz wiadomo, że hulajnogi elektryczne mają być traktowane jako tzw. UTO – czyli urządzenia transportu osobistego. Jako takie będą podlegać podobnym zasadom jak rowery. Do grona UTO zaliczane będą pojazdy o szerokości do 90 cm, długości do 125 cm i masie do 25 kg. Co więcej, nie mogą one rozwijać prędkości większej niż 25 km – i takie właśnie ograniczenie szybkości jest odgórnie narzucone wszystkim sprzętom dostępnym w miejskich wypożyczalniach hulajnóg elektrycznych.

| Samochodem do pracy? Nie, dziękuję!

Zapowiedziane zmiany w prawie mówią też o tym, po jakich trasach możesz się przemieszczać na e-hulajnodze. Tu także obowiązywać Cię będą podobne przepisy jak w przypadku rowerzystów. Przede wszystkim więc powinieneś korzystać ze ścieżek rowerowych. Jeśli ich nie ma na danej trasie, wówczas możesz poruszać się po jezdni – ale tylko wtedy, gdy ma ona ograniczenie prędkości do 30 km/h (czyli np. w tzw. strefach zamieszkania). Jeżeli jest inaczej – wówczas pozostaje Ci jazda po chodniku. Musisz jednak pamiętać o tym, aby w takiej sytuacji dostosować prędkość do konkretnych warunków (np. tego, na ile zatłoczony jest chodnik), poruszać się ostrożnie i z poszanowaniem praw osób pieszych. Kieruj się w tym względzie zdrowym rozsądkiem – tylko i aż tyle! Dzięki temu będziesz dojeżdżać do pracy bezpiecznie, sprawnie i komfortowo.

Oceń artykuł