Coraz więcej pracowników wybiera możliwość choćby częściowego wykonywania pracy w trybie home office. Domowe biuro daje dużo swobody w zarządzaniu swoim czasem i ułatwia łączenie obowiązków domowych i zawodowych. Aby móc pracować efektywnie w domu, trzeba jednak dysponować określonymi narzędziami, do których należą chociażby: niezawodny komunikator, program do edycji dokumentów czy notatnik z listą zadań.
Komunikator
Praca w trybie home office wcale nie oznacza, że mamy zaszyć się w domu i odcięci od świata wykonywać zaplanowane prace. W większości przypadków pracodawcy oczekują od pracowników wykonujących obowiązki w trybie zdalnym bardzo dobrego kontaktu.
Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron i wzmacniające wzajemne zaufanie. Pracodawca jest w stanie monitorować postępy w realizacji konkretnego projektu, natomiast pracownik w każdej chwili może zwrócić się do swojego przełożonego o pomoc czy poradę w jakiejś sprawie. W dużych firmach bardzo chętnie korzysta się w tym celu z popularnych komunikatorów internetowych, takich jak Skype, Google Hangouts czy FaceTime.
Home office – dlaczego warto pracować w domu?
Oprogramowanie do zdalnego kontrolowania systemu operacyjnego przez Internet
Najbardziej popularnym narzędziem tego typu jest program TeamViewer. Przydaje się on przede wszystkim w pracy informatyków, którzy muszą zdalnie zdiagnozować problem i naprawić usterki występujące w komputerach pracowników znajdujących się w innym mieście lub kraju. Ponadto program ten umożliwia łatwy dostęp do dokumentów przechowywanych na innym komputerze, a także prowadzenie wideokonferencji. Oprócz tego za jego pośrednictwem można m.in:
- prowadzić spotkania online ze zdalnym zespołem,
- uczestniczyć w wideokonferencjach,
- tworzyć zdalne kopie zapasowe danych.
9 sposobów, jak zwiększyć motywację do pracy z domu
Wirtualne dyski
Dropbox czy Google Drive to narzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie pracę w trybie online. Wirtualne dyski umożliwiają łatwe i szybkie udostępnianie i otrzymywanie dokumentów, prezentacji, notatek i wielu innych materiałów niezbędnych podczas wykonywania zadań. Ogromne zalety tego narzędzia to: możliwość udostępnienia zgromadzonych na nim zasobów wybranym osobom oraz posiadanie dostępu do nich właściwie z każdego miejsca (oczywiście pod warunkiem posiadania dostępu do szybkiego Internetu).
6 wskazówek, jak zorganizować pracę w domu
Notatnik z listą zadań
O wiele łatwiej pracuje się nam, jeśli dokładnie wiemy, co mamy zrobić i ile mamy na to czasu. Pomaga to lepiej zaplanować sobie dzień, a tym samym pracować bardziej efektywnie. W sporządzaniu i udostępnianiu listy zadań pomocne są takie narzędzia, jak choćby program Trello. Służy on także do przesyłania zdjęć, dokumentów i innych plików, ale jego najważniejsza funkcja, bardzo przydatna do koordynacji prac wszystkich osób zaangażowanych w dany projekt, to możliwość tworzenia tablic z planem pracy. Można go na bieżąco aktualizować, uzupełniać, ale przede wszystkim służy on do konkretnego rozdziału zadań i ustalenia terminów ich realizacji.
Służbowa poczta elektroniczna
Wysyłanie i odbieranie wiadomości ze służbowego konta e-mail jest nieodzownym elementem codzienności w niemal każdym miejscu pracy. Poczta elektroniczna jest tak powszechnym narzędziem, że trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Dla osób wykonujących pracę w trybie home office stanowi ona jeden z najważniejszych kanałów komunikacyjnych i umożliwia uczestnictwo w procesie obiegu informacji czy dokumentów.
7 zasad pisania e-maili służbowych
Rzecz jasna, aby korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, konieczny jest dostęp do Internetu i odpowiedni sprzęt. Warto wiedzieć, że pracownikowi wykorzystującemu do pracy własne narzędzia, materiały i sprzęt przysługuje ekwiwalent pieniężny, który jest zwolniony od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 13. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Pracowniku, podziel się talentem!