Porady Życie zawodowe Grudniowa gorączka. Jak połączyć różne zadania i nie stracić energii?
03.12.2019  | 6 min czytania

Grudniowa gorączka. Jak połączyć różne zadania i nie stracić energii?

03.12.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Finalizowanie projektów, przygotowywanie zestawień, nadrabianie zawodowych zaległości, a w międzyczasie kupowanie prezentów, sprzątanie, gotowanie… Koniec roku to zwykle intensywny czas. Aby nie wpaść w pułapkę grudniowego pracoholizmu, warto angażować się w obowiązki przez cały rok, a w najgorętszym okresie wyznaczać priorytety.  

„Muszę” czy „chcę”? – oto jest pytanie 

Świadomość, że mamy przed sobą wiele zadań do wykonania, może odebrać nam chęć do działania. W efekcie, zamiast skrupulatnie realizować wszystko, co zaplanowaliśmy, siedzimy bezczynnie i z rosnącą frustracją obserwujemy, jak przesuwają się wskazówki zegara. Co może nas uratować? W opinii Moniki Kotlarek, psychologa i autorki bloga „Psycholog pisze”, kluczowa jest zmiana nastawienia z „muszę” na „chcę”:

Musisz dokończyć ten projekt właśnie dzisiaj? Nie? A chcesz? Też nie? To idź do domu. Zrobisz to jutro/pojutrze/w poniedziałek. Świat się nie zawali. Pamiętaj o swoich pasjach, o dobrych książkach, o zabawie z dziećmi, o wyjściu na kolację z przyjaciółmi. 

5 sposobów na zmotywowanie się do pracy, gdy nie masz na nią ochoty

Coś dla zabieganych

Nie wszystkie zajęcia możemy odłożyć na później. To jednak nie oznacza, że musimy bez chwili wytchnienia uczestniczyć w grudniowej gonitwie. Aby zakończyć rok bez zbędnego stresu i frustracji: 

  • Nie odkładajmy ważnych spraw

Ostatnie tygodnie starego roku to świetny czas na podsumowania i porządki. Domykaniem ważnych spraw i projektów zawodowych warto zająć się wcześniej, o ile to możliwe. Równomierne rozłożenie zadań w poszczególnych miesiącach z pewnością wywrze korzystny wpływ na naszą efektywność.  

  • Odpoczywajmy

Konieczność wywiązania się ze wszystkich zobowiązań zawodowych i rodzinnych może sprawić, że zaczniemy zaniedbywać kwestię odpoczynku. Zbyt mała ilość snu i rezygnacja z relaksu zdecydowanie nie sprzyjają mobilizacji. Brak odpoczynku osłabia koncentrację, obniża odporność psychiczną i negatywnie wpływa na relacje.  

  • Planujmy 

Kiedy mamy dużo na głowie, twórzmy listy obowiązków, dzieląc poszczególne zadania na mniejsze czynności. Dzięki temu unikniemy chaosu. Zadbajmy, by nasze plany były możliwe do zrealizowania. Wykazujmy się asertywnością i nie bierzmy na siebie dodatkowej odpowiedzialności, jeśli nie jest to konieczne.  

Jak dobrze opracować listę zadań i poprawić efektywność w pracy?

  • Wyznaczajmy priorytety, analizujmy cele

W opinii Moniki Kotlarek warto zastanowić się nad tym, po co właściwie angażujemy się w konkretne zadania. Nie chodzi wyłącznie o obowiązki zawodowe, ale również o świąteczne porządki i inne przygotowania. Jeśli nasza postawa jest szczera i decydujemy się na coś, dlatego że tak chcemy, czujemy, potrzebujemy czy pragniemy, to wówczas jest to w porządku. 

Zdaniem eksperta lepiej nie angażować się w konkretne działania, bo „tak wypada”. Psycholog tłumaczy, że jeśli nasza motywacja pochodzi z zewnątrz, najprawdopodobniej nie będziemy potrafili cieszyć się pracą, przygotowaniami do świąt i czasem spędzanym z bliskimi.  

Może lepiej odpuścić sobie mycie okien i upiec pierniczki z wnukami? Albo podesłać do zrobienia prezentację koleżance, która ma do tego smykałkę i to lubi, a my tymczasem kupimy prezenty dla bliskich?
- Monika Kotlarek, psycholog i autorka bloga „Psycholog pisze

Nie masz na nic czasu? Pracuj na priorytetach!

  • Cieszmy się tym, co robimy

W grudniowej gorączce łatwo zapomnieć, co właściwie jest dla nas ważne, dlatego warto ciągle sobie o tym przypominać.  

Pomóc może na przykład stworzenie listy działań, które sprawiają nam frajdę. Zaplanujmy sobie, że w najbliższą sobotę - choćby się waliło i paliło – pójdziemy z mężem do kina. Bez telefonu służbowego. Bez maila podpiętego do smartfona. Ten słynny work-life balance jest możliwy. I to od nas zależy, czy o to zadbamy.
- Monika Kotlarek, psycholog i autorka bloga „Psycholog pisze

Grudzień nie musi kojarzyć się z bieganiną i stresem. Im lepiej przygotujemy się do tego gorącego okresu, tym łagodniej go przetrwamy. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł