Porady Życie zawodowe Wysoka wrażliwość – jak radzić sobie w pracy?
25.11.2019  | 4 min czytania

Wysoka wrażliwość – jak radzić sobie w pracy?

25.11.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Przed osobą wysoko wrażliwą stoją rozmaite wyzwania. Jeśli jednak będzie ona funkcjonować w przyjaznym środowisku pracy, to rozwinie swój potencjał, a jej wrażliwość okaże się czymś bardzo cennym dla całego zespołu.

Na czym polega wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość znajduje się w obszarze zainteresowań naukowych Elaine Aron, która jest doktorem psychologii i prowadziła na ten temat badania. „Osoby wysoko wrażliwe przychodzą na świat ze skłonnością do zauważania większej liczby szczegółów w swoim otoczeniu i do głębszej refleksji przed rozpoczęciem działania – w porównaniu z ludźmi, którzy zauważają mniej oraz działają szybciej i bardziej impulsywnie” – czytamy w książce Elaine Aron „Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?”.

Wysoka wrażliwość wiąże się z:
• zauważaniem rzeczy, które dla innych osób nie są dostrzegalne
• wychwytywaniem niuansów, dostrzeganiem szczegółów i delikatnych różnic
• analizowaniem i skłonnością do refleksji
• empatią i współodczuwaniem
• ostrożnością, dokładnością
• silną intuicją
• łatwością ulegania przestymulowaniu

Według Elaine Aron wysoka wrażliwość dotyczy czterech obszarów. Są to: głębokie przetwarzanie informacji, przestymulowanie, reaktywność emocjonalna i empatia, a także wyczulenie na bodźce.

Wrażliwość w pracy – atut czy przeszkoda?

Osoby wysoko wrażliwe szybciej i łatwiej ulegają przemęczeniu, obciążeniu emocjonalnemu, gorzej radzą sobie z bodźcami, przez co trudniej o koncentrację. Ich układ nerwowy jest bowiem wrażliwy i w związku z tym pracuje intensywniej. Jeśli jednak mamy świadomość tego, że jesteśmy wysoko wrażliwi, to możemy zadbać o odpowiednią ochronę, spróbować ograniczyć stymulację i stworzyć przestrzeń, która ułatwi nam wykonywanie obowiązków. Jeśli trudnością okazuje się praca w open space, w hałasie i dużych skupiskach ludzi, to alternatywą może być praca zdalna. Pomagają również: uporządkowany grafik, planowanie i dobór zadań w taki sposób, żeby nie czuć natłoku i nie przeskakiwać ciągle z jednej czynności do drugiej. Wrażliwości często towarzyszy również kreatywność, więc to połączenie daje owoce między innymi w twórczych działaniach.

Ważne, by obserwować samego siebie i zatroszczyć się o swoje potrzeby. Odpoczynek, sen, wyciszanie się, uważność, radzenie sobie ze stresem są tutaj bardzo ważne. Warto też stale rozwijać asertywność tak, by umieć wyczuć, kiedy nasze granice są przekraczane, kiedy coś jest poza naszymi możliwościami. Wówczas dobrze jest zwolnić, z czegoś zrezygnować, zadbać o samoregulację.

Bardzo duże znaczenie ma to, jakie mamy relacje zawodowe, w jaki sposób odbywa się komunikacja, jaki styl zarządzania preferuje przełożony, czy musimy mierzyć się z nadmiarem zadań, czy bardzo często działamy pod presją czasu, w bardzo dużym tempie. Atmosfera, panujące relacje i warunki pracy mogą mieć kluczowy wpływ na samopoczucie i sposób funkcjonowania wysoko wrażliwych. „Jeśli zatem dobrze zadbamy o wrażliwe dziecko albo stworzymy wrażliwemu pracownikowi sprzyjające środowisko pracy, wówczas wydobędziemy z nich to, co najlepsze. W przeciwnym razie będą doświadczać stresu, wypalenia, lęku, depresji” – mówi Elaine Aron w wywiadzie udzielonym Agnieszce Chrzanowskiej na łamach książki „Ja i inni. Rozmowy o przyjaźni, wrażliwości, intuicji, przyjemności, wolności, kłamstwie, manipulacji i zaufaniu”.

Siła empatii

Wrażliwość to wartość, która potrafi bardzo pozytywnie wpływać na relacje z ludźmi. Empatia pozwala bowiem spojrzeć na różne sprawy z perspektywy innej niż własna, wyczuwać nastroje, zauważać czyjeś emocje i potrzeby, okazać zrozumienie i wsparcie. Dlatego tak istotne jest, aby dostrzec siłę wrażliwości i zaakceptować samego siebie takim, jakim się jest. Idealnie, jeśli rodzina i zespół w pracy również mają tego świadomość i nie przypinają krzywdzących łatek i etykiet. Dobrze jest otaczać się ludźmi, wśród których można czuć się sobą i w pełni wykorzystać swoje zasoby, talenty i mocne strony.

Warto przeczytać:
Agnieszka Chrzanowska, Ja i inni. Rozmowy o przyjaźni, wrażliwości, intuicji, przyjemności, wolności, kłamstwie, manipulacji i zaufaniu, wyd. Charaktery
Elaine Aron, Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza, wyd. Feeria

W Internecie można znaleźć również grupy tematyczne, w których osoby wysoko wrażliwe dzielą się swoimi doświadczeniami.

Oceń artykuł