Porady Życie zawodowe Ferie zimowe 2021 – jak spędzić wolne z dzieckiem w domu (i nie tylko)?
04.01.2021  | 6 min czytania

Ferie zimowe 2021 – jak spędzić wolne z dzieckiem w domu (i nie tylko)?

04.01.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Ferie zimowe: koronawirus a praca

Przed pracującymi rodzicami nie lada wyzwanie. W tym roku przerwa świąteczna oraz ferie zimowe 2020/2021 to łącznie ponad trzy tygodnie wolnego dla uczniów. Wolnego, którego nie spędzą jak dotychczas na nartach z rodzicami ani samodzielnie na podwórku. A to może oznaczać tylko jedno: „mamooo, tatooo, nudzi mi się”. Chcesz konstruktywnie zagospodarować swojej latorośli przerwę od szkoły? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak spędzić ferie zimowe – przydadzą się nie tylko na czas urlopu, lecz także (a może zwłaszcza) wtedy, gdy podczas ferii będziesz pracować na home office.

Co znajdziesz w artykule?

• Ferie zimowe 2021 – terminy i obostrzenia związane z pandemią
• Ferie zimowe plus home office – jak to przeżyć, jeśli nie bierzesz urlopu?
• Ferie w Polsce czy za granicą – gdzie jechać, kiedy stoki nieczynne?
• Co robić w ferie w domu – pomysły na wspólne aktywności

| Koronawirus a praca – kompletny poradnik na czas pandemii

Ferie zimowe 2021 – terminy i obostrzenia związane z pandemią

W tym roku ferie zimowe wyjątkowo odbywają się w tym samym czasie we wszystkich województwach i rozpoczynają się tuż po przerwie świąteczno-noworocznej:

  • przerwa świąteczna: 23.12.2020–3.01.2021
  • ferie zimowe: 4–17.01.2021

W związku z niesłabnącą pandemią koronawirusa sugerowaną przez rząd formą spędzenia tego czasu jest oczywiście wypoczynek w domu. Hotele i stoki narciarskie będą zamknięte, więc z zimowego szaleństwa w kraju nici. Do tego w ferie w dalszym ciągu obowiązuje częściowy zakaz przemieszczania się dla dzieci i młodzieży – od godziny 8 do 16 mogą oni poruszać się po mieście wyłącznie z opiekunem.

| Opieka na dziecko – komu przysługuje i na jakich zasadach?

Ferie zimowe plus home office – jak to przeżyć, jeśli nie bierzesz urlopu?

Co więc mają zrobić pracujący rodzice, żeby zapewnić sobie warunki do skupienia, gdy dzieci mają 3 tygodnie wolnego od szkoły i głowy pełne szalonych pomysłów? Na czas ferii zimowych 2021 warto rozejrzeć się za możliwościami dostępnymi w swoim mieście – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dozwolona jest bowiem organizacja półkolonii dla uczniów klas I-IV oraz obozów szkoleniowych dla uczniów szkół lub klas sportowych. Mogą się tego podjąć szkoły i placówki oświatowe, organy, które je prowadzą, lub stowarzyszenia i organizacje zajmujące się działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. W tym roku to jedyne dozwolone formy wypoczynku zorganizowanego podczas ferii w Polsce. Oczywiście wszystkie zajęcia muszą się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym.

| Zasiłek na dziecko – koronawirus i jego wpływ na pracę

Co proponują uczniom poszczególne miasta? Informacje o dostępnych miejscach, w których organizowane są półkolonie na ferie zimowe 2020/2021, można sprawdzić na ministerialnej stronie: wypoczynek.men.gov.pl. Niestety w obliczu obostrzeń związanych z pandemią o wyjściach do kina czy na basen pozostaje tylko pomarzyć, jednak w placówkach organizujących ferie dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w zajęciach plastycznych, muzycznych, tanecznych, z programowania czy aktorstwa. Z pewnością nie zabraknie też gier na świeżym powietrzu. W ten sposób dzieci spędzą ciekawie czas pod opieką wychowawców, a rodzice będą mogli w spokoju popracować.

| Praca w domu dla mam i ojców: życie zawodowe w dobie koronawirusa

Ferie w Polsce czy za granicą – gdzie jechać, kiedy stoki nieczynne?

Osoby, które nie wyobrażają sobie ferii zimowych bez wyjazdu z dzieckiem na narty, w tym roku będą musiały trochę pogłówkować nad organizacją. Tego typu wypoczynek w Polsce nie jest dozwolony, obowiązuje też wiele ograniczeń w transporcie międzynarodowym.

Gdzie jechać na ferie z dziećmi? W chwili pisania tego tekstu czynne są ośrodki narciarskie na Słowacji – jednak warunkiem skorzystania z nich lub zameldowania się w hotelu jest posiadanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Podobne zasady dotyczą Czech, natomiast w tym kraju – w odróżnieniu od Słowacji – hotele i restauracje nadal nie są czynne. Można też poszukać działających stoków w Szwajcarii – tu decyzje o otwarciu lub zamknięciu poszczególne kantony podejmują indywidualnie, a obowiązek kwarantanny dla turystów z Polski chwilowo został zniesiony. W niektórych krajach, np. we Włoszech, bieżące komunikaty dotyczące restrykcji obejmują okres do 6-7 stycznia, czyli początku ferii zimowych w Polsce. Czy po tej dacie stoki zostaną otwarte i dla kogo? Nie wiadomo.

| 5 lifehacków na rodzicielski work-life balance

Zanim zarezerwujesz jakikolwiek pobyt na okres ferii zimowych, pamiętaj, że w obecnych czasach zasady sanitarne mogą się zmieniać z dnia na dzień, a po przekroczeniu granicy często trzeba się liczyć np. z koniecznością odbycia kwarantanny, co może pokrzyżować plany sportowe czy spacerowe.

Może więc Polska? Wprawdzie tzw. kwarantanna narodowa, nieczynne hotele i gastronomia mają zdecydowanie zniechęcić nas do podróży w czasie zimowych ferii, jednak działając w zgodzie z zasadami sanitarnymi, można przecież zaszyć się np. w oddalonym od świata domku w lesie albo wynająć apartament w ustronnym miejscu. Najważniejsze, by pomysły na to, gdzie spędzić ferie zimowe, szły w parze z rozsądkiem – podczas urlopu działaj z głową i dbaj o zdrowie swoje i innych.

| Urlop wypoczynkowy – oto dowody, dlaczego warto z niego korzystać

Co robić w ferie w domu – pomysły na wspólne aktywności

Wyjazdy w tym roku zupełnie Cię nie kuszą i zastanawiasz się, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Odpowiedź brzmi: w domu! Urlop w czterech ścianach wcale nie musi oznaczać nudy. Możesz zabawić się w animatora czasu wolnego dla swojego dziecka i przy okazji… sam nieźle się bawić.

Ferie z dzieckiem: "młody dynamiczny zespół"

Nie da się ukryć, że tegoroczne ferie dla wszystkich będą próbą kreatywności – kiedy wiele obiektów jest zamkniętych, to dobra okazja, by sięgnąć pamięcią do oldschoolowych rozrywek z własnego dzieciństwa. Co robić w ferie zimowe w domu? W 2020 r. triumfalnie powróciła moda na planszówki i puzzle, ale można też przecież nauczyć dziecko, jak kiedyś grało się w „inteligencję” albo w „wojnę”, jak układać pasjansa, można napisać własną piosenkę albo wraz z dziećmi sąsiadów przygotować miniprzedstawienie teatralne (ręczymy, że inni rodzice na home office Cię za to ozłocą!). Ferie zimowe 2021 to również doskonały czas na pierwsze próby kulinarne albo wykonanie dekoracji domowych DIY. Internet jest kopalnią inspiracji.

| Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

Pamiętaj, że poruszanie się dziecka po mieście jest dozwolone w obecności dorosłego, można więc swobodnie wybrać się na wycieczkę do lasu, za miasto czy nawet tylko po najbliższej okolicy. To świetna okazja, by poznać historię własnej dzielnicy i odkryć zakątki, które na co dzień w pośpiechu mijamy.

A co z ulubioną zimową atrakcją dzieci i rodziców, czyli lodowiskami? Niestety w okresie kwarantanny narodowej obejmującej całe ferie zimowe obiekty sportowe – a do takich należą ślizgawki – będą zamknięte. Trzymamy więc kciuki za tegoroczny śnieg, aby można było przynajmniej odkurzyć sanki. A jeśli tęsknicie za nartami – może pora spróbować biegówek?

| Jak skutecznie wypocząć, biorąc kilka dni wolnego?

Oceń artykuł