Porady Życie zawodowe Exit interview, czyli jak odejść z pracy z klasą
29.03.2018  | 4 min czytania

Exit interview, czyli jak odejść z pracy z klasą

29.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zmiana pracy może być świadomym, przemyślanym krokiem lub konsekwencją zwolnienia. Niezależnie od przyczyn, warto zachować profesjonalizm i nie palić za sobą mostów.  

Bezkonfliktowe zakończenie współpracy

Dobrze, by rozstanie z dotychczasowym pracodawcą było ugodowe. Nawet jeśli nie darzysz szefa sympatią, powstrzymaj się od drobnych złośliwości i plotek. Zachowuj się honorowo i z klasą. Nie odchodź np. z dnia na dzień. Choć w przypadku umowy-zlecenia możesz to zrobić (o ile kontrakt nie stanowi inaczej), warto dać szefowi czas na znalezienie zastępstwa i przeorganizowanie pracy w firmie.  

Jeśli złożyłeś wypowiedzenie, sumiennie wypełniaj swoje zadania do dnia rozwiązania umowy, chyba że pracodawca zaproponuje Ci zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W czasie zwolnienia masz prawo zatrudnić się w innej firmie. Jeśli np. okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące, wywiązuj się ze swoich obowiązków przez ten czas. Brak staranności, ignorowanie poleceń przełożonych czy bezpodstawne zwolnienie chorobowe – to zachowania, których powinieneś unikać. W okresie wypowiedzenia pracodawca może rozwiązać umowę w trybie dyscyplinarnym, np. jeśli nie pojawiłeś się w pracy bez ważnej przyczyny.    

Zachowuj się tak, by nie palić za sobą mostów. Dbanie o relacje ma duże znaczenie, ponieważ nie możesz przewidzieć, czy w przyszłości nie spotkasz się z byłym pracodawcą lub współpracownikami w innych okolicznościach. Twoje zachowanie wpływa również na atmosferę w firmie. W okresie wypowiedzenia warto unikać np. porównywania aktualnego stanowiska z tym, które zamierzasz objąć w przyszłości – nawet jeśli Twoje warunki zatrudnienia mają być znacznie korzystniejsze.

Jak rozstać się z firmą?

Jak przeprowadzić rozmowę z szefem?

Zanim poinformujesz współpracowników, że zamierzasz odejść, spotkaj się z pracodawcą. Nie powinien dowiedzieć się o tym od osób trzecich. Umów się z nim na spotkanie w cztery oczy, aby powiedzieć o swoich zamiarach. Nie musisz podawać powodów rezygnacji. Sam decydujesz, czy to zrobić. Zachowuj się profesjonalnie. Bądź stanowczy, ale kulturalny. Nie daj się ponieść emocjom.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

Warto poznać swoje prawa. Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i pracodawca wręcza Ci wypowiedzenie, musi podać powód zwolnienia. Wypowiadając kontrakt, powinien dopełnić formalności.

Kwestie formalne

Niezależnie od tego, jaka umowa wiąże Cię z pracodawcą, złóż wypowiedzenie na piśmie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko konfliktu, który znalazłby swój finał przed sądem.

Elementy świadectwa pracy. Sprawdź, czego nie może zabraknąć

W dniu rozwiązania umowy pracodawca powinien wypłacić Ci np. ekwiwalent urlopowy, jeśli w okresie wypowiedzenia nie skorzystałeś z urlopu. Musi wydać również świadectwo pracy.

Oceń artykuł