Zmiana pracy może być świadomym, przemyślanym krokiem lub konsekwencją zwolnienia. Niezależnie od przyczyn, warto zachować profesjonalizm i nie palić za sobą mostów. Być może pracodawca przed Twoim odejściem zaprosi Cię na tzw. exit interview. Na czym to polega, jakich pytań spodziewać się podczas rozmowy i w jaki sposób przygotować się do niej? Sprawdź to w artykule!
Co znajdziesz w artykule?
• Czym jest exit interview?
• Exit interview – o co może zapytać pracodawca?
• Czy podczas exit interview trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?
• Bezkonfliktowe zakończenie pracy a exit interview – o czym pamiętać?
| Jak odejść z pracy, którą… lubisz
Czym jest exit interview?
Jednym z narzędzi do poznania powodów odejścia pracownika jest przeprowadzenie z nim exit interview, czyli wywiadu wyjściowego. Jest on przeciwieństwem do rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej, kiedy starasz się o posadę. Do tej pory exit interview najczęściej organizowały duże korporacje, jednak ten trend zaczyna się zmieniać. Bardzo często pracodawcy lub osoby z działu HR nawet w małych firmach chcą poznać powody, dla których pracownicy decydują się na zmianę zatrudnienia.
Exit interview bywa przeprowadzany w formie rozmowy, w której może uczestniczyć także Twój bezpośredni przełożony, albo krótkiej ankiety. Zazwyczaj wypełnia się ją w ostatnim dniu pracy – po zdaniu sprzętu i dopełnieniu formalności. Pamiętaj, że jeżeli z różnych przyczyn nie masz ochoty na taki feedback po rozwiązaniu umowy, możesz poinformować o tym pracodawcę, z którym właśnie kończysz współpracę.
Exit interview – o co może zapytać pracodawca?
Na podstawie wywiadu wyjściowego można wyciągnąć sporo wniosków i dowiedzieć się, co byłemu pracownikowi nie podobało się w firmie, co by zmienił w jej funkcjonowaniu, jakie są główne powody jego odejścia i za co cenił dane miejsce pracy. Zazwyczaj właśnie na takie pytania możesz liczyć, gdy dostaniesz zaproszenie na podsumowującą rozmowę. Twoje odpowiedzi mogą (ale wcale nie muszą) być później wykorzystane do wprowadzenia ewentualnych zmian w organizacji.
Podczas exit interview pracodawca lub dział HR mogą też pośrednio poruszyć kwestię Twojego stanowiska w nowej pracy i zapytać Cię, czy zmiana zatrudnienia wynika np. z potrzeby awansu zawodowego i poszerzania kompetencji, czy też wiąże się ze zmianą branży i całkiem nowymi obowiązkami. Poniżej przygotowaliśmy listę standardowych pytań, które możesz usłyszeć od pracodawcy.
- Jak oceniasz współpracę z zespołem?
- Co możesz powiedzieć o współpracy z Twoim menedżerem lub przełożonym?
- Jak oceniasz atmosferę w firmie?
- Co według Ciebie najlepiej działało w firmie (np. komunikacja, system szkoleń itp.)?
- Jak będziesz wspominać byłą pracę?
- Czy Twoje oczekiwania co do firmy się sprawdziły?
- Jakie zmiany warto wdrożyć?
- Co wpłynęło na decyzję o odejściu z firmy?
- Czy polecisz naszą firmę znajomym?
Pamiętaj, że exit interview często jest przeprowadzany w sytuacji, kiedy pracownik sam zdecyduje się na zmiany, jednak nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że o podsumowanie czasu spędzonego w firmie proszeni są także ci, którzy z różnych przyczyn dostali wypowiedzenie.
| „Odchodzę z pracy” – jak napisać pożegnalny e-mail?
Czy podczas exit interview trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?
Gdy przyjmiesz zaproszenie i weźmiesz udział w exit interview, warto wiedzieć, że możesz nie odpowiadać na wszystkie pytania, jakie padną z ust przełożonych. Jeżeli chcesz zachować dyskrecję, postępuj profesjonalnie i kulturalnie. Nie daj się ponieść emocjom. Najlepiej przeproś i stanowczo zaznacz, że niektóre kwestie wolisz zostawić w tajemnicy, dopóki nie podejmiesz nowej pracy.
Weź też pod uwagę to, że czasami pracodawca po przejrzeniu odpowiedzi w ankiecie albo wysłuchaniu osoby, którą zatrudnia, próbuje zatrzymać w firmie wartościowego pracownika podwyżką lub innymi benefitami pracowniczymi. Według raportu Pracuj.pl „Praca w czasach zmian” z 2022 roku aż 82 proc. respondentów jest otwartych na otrzymanie od pracodawcy nowej, atrakcyjnej oferty zatrudnienia, dlatego przygotuj się także na taką ewentualność i zastanów się, jak postąpisz, kiedy usłyszysz taką propozycję.
| Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?
Bezkonfliktowe zakończenie pracy a exit interview – o czym pamiętać?
Gdy już zdecydujesz o odejściu z pracy i złożysz wypowiedzenie, pamiętaj, że rozstanie z dotychczasowym pracodawcą powinno być ugodowe. Nawet jeśli nie darzysz szefa sympatią, powstrzymaj się od drobnych złośliwości podczas wywiadu wyjściowego. Zachowuj się honorowo i z klasą. Jeżeli chodzi o ostatnie dni w starej pracy, sumiennie wypełniaj swoje zadania do dnia rozwiązania umowy, chyba że pracodawca zaproponuje Ci zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.
Brak staranności, ignorowanie poleceń przełożonych – to zachowania, których należy unikać, zatem zachowuj się tak, by nie palić za sobą mostów. Dbanie o relacje ma duże znaczenie, ponieważ nie możesz przewidzieć, czy w przyszłości nie spotkasz się z byłym pracodawcą lub współpracownikami w innych okolicznościach. Twoje zachowanie wpływa również na atmosferę w firmie, dlatego w okresie wypowiedzenia warto unikać np. porównywania aktualnego stanowiska z tym, które zamierzasz objąć w przyszłości – nawet jeśli Twoje warunki zatrudnienia mają być znacznie korzystniejsze.
| Jak wyliczyć urlop, jeśli dopiero zaczynasz pracę?
Twoje wypowiedzenie jest już na biurku szefa, ale wciąż szukasz nowej pracy? Zajrzyj na Pracuj.pl i znajdź oferty dopasowane do Twoich potrzeb!