Porady Życie zawodowe Ergonomia pracy – dlaczego jest ważna?
20.03.2017

Ergonomia pracy – dlaczego jest ważna?

20.03.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Ból kręgosłupa i problemy ze wzrokiem to wynik źle zorganizowanego stanowiska pracy. Naprzeciw temu zjawisku wychodzi ergonomia, czyli nauka, która zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę pracownicy biurowi?

Ergonomiczne stanowisko pracy – korzyść dla pracownika i pracodawcy

Początków ergonomii można doszukiwać się już w odległej prehistorii. Nasi przodkowie, by zużyć mniej sił - niż ciągnąc i pchając różne obiekty - posłużyli się kołem. Stanowiło to milowy krok dla rozwoju ludzkości oraz dało podwaliny pod powstanie ergonomii. Na rozwój tej dyscypliny naukowej miały także wpływ liczne w przeszłości wypadki przy pracy.

Obecnie, znaczenie ergonomii rośnie też m. in. ze względu na wydłużającą się średnią długość życia oraz konieczność dłuższej aktywności zawodowej. Inaczej więc aranżuje się dzisiaj środowisko pracy. Dostosowaniu narzędzi pracy do możliwości ludzkich sprzyja też dynamiczny rozwój technologii.

Ergonomiczna organizacja pracy pomaga nam zaoszczędzić energię, wpływa pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie. Tych, którzy mniej chorują i mają lepszy nastrój w pracy, rzadziej dotyka frustracja i syndrom wypalenia zawodowego. Organizowanie jak najlepszego stanowiska pracy pomaga zwiększyć efektywność wykonywanych zadań oraz zapewnić wyższy poziom satysfakcji z pracy. Jeśli pracownik czuje, że firma dba o dobre warunki, to będzie się bardziej starał w pracy. Takie zaangażowanie przyjdzie mu z łatwością, a jego postawa przełoży się również na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Ergonomia w pracy – stanowisko biurowe

Obecnie coraz więcej stanowisk jest wyposażonych w komputery. Praca w biurze z natury cechuje się dużą monotonią, a pracownik pozostaje przez większość czasu w jednej pozycji. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć mu się odpowiednie warunki. W przeciwnym razie, konsekwencją będą bóle kręgosłupa, stawów i ogólny dyskomfort. Żeby tego uniknąć, należy:

  • wyposażyć biurko tak, by wszystkie najważniejsze sprzęty znajdowały się w zasięgu ręki;
  • zapewnić taką wysokość siedziska, by możliwe było oparcie stóp na podłodze;
  • tak dobrać wysokość krzesła i biurka, by podczas pisania na klawiaturze ręce tworzyły kąt prosty;
  • zapewnić temperaturę pokojową komfortową dla pracowników;
  • zadbać o odpowiednie oświetlenie, zgodne z obowiązującymi normami.

Ergonomia pracy, w dzisiejszej sytuacji, nie jest zbędnym luksusem czy ekstrawagancją. Pozwala między innymi minimalizować ryzyko chorób zawodowych. Przykładem może być pozornie nierentowna - z punktu widzenia pracodawcy - inwestycja, polegająca na zakupie specjalistycznych foteli dla osób pracujących przy komputerze. Zaopatrzenie stanowiska w taki sprzęt może w przyszłości zapobiec chorobom kręgosłupa i ewentualnym roszczeniom kierowanym wobec pracodawcy (w związku z nieprzestrzeganiem norm BHP).

Więcej informacji można znaleźć na witrynach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Oceń artykuł