Porady Życie zawodowe Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika
10.11.2017

Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pracodawca może wprowadzić w zakładzie ruchomy czas pracy - jeśli jest to własna inicjatywa (po uzyskaniu zgody osób zatrudnionych) lub na wniosek pracownika. Rozpoczynanie pracy o dowolnej godzinie ma liczne zalety, takie jak np. możliwość godzenia obowiązków i zainteresowań.  

Ruchomy czas pracy – co to oznacza?

Pracownik, który sam decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy, korzysta z ruchomego czasu pracy. Można stosować go w ramach tego jeśli mamy systemy czasu pracy, np. podstawowego, zadaniowego czy równoważnego. Przepisy dotyczące czasu, w którym zatrudniony pozostaje do dyspozycji pracodawcy, znajdują się w dziale VI kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141).

Elastyczny czas pracy to jeden z atrakcyjniejszych benefitów pracowniczych. Oto kilka powodów:

  • Większa swoboda w planowaniu dnia

Konieczność codziennego przebywania w biurze od 8 do 16 sprawia, że musimy korzystać z dnia wolnego, chcąc np. wykonać badania lekarskie. Dzięki elastycznemu czasowi pracy, możemy załatwiać różne sprawy o dowolnej porze – bez obaw, że pracodawca nie pozwoli nam wyjść wcześniej itd. Mamy również możliwość łączenia pracy jeśli mamy pełny wymiar godzin i nauki w trybie stacjonarnym. Nie narażamy się również na ryzyko spóźnienia do pracy, kiedy mamy kłopoty z porannym wstawaniem.

  • Łączenie pracy i życia rodzinnego

Rozpoczynanie pracy o 7 rano może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Doświadczamy tego np., gdy nasze dzieci zaczynają lekcje lub zajęcia w przedszkolu o 8. Aby stawić się w firmie punktualnie, jesteśmy zmuszeni budzić nasze pociechy wczesnym rankiem i zostawiać je w świetlicy. Korzystając z ruchomego czasu pracy, nie stajemy w obliczu takich problemów. Dzięki temu poranki są spokojniejsze i przyjemniejsze.  

  • Niższy poziom stresu

Nie obawiamy się spóźnień do pracy, dlatego spokojniej i szybciej zasypiamy. W efekcie czujemy się bardziej wypoczęci. To z kolei przekłada się na nasze samopoczucie w ciągu dnia i przyczynia się do tego, że jesteśmy mniej nerwowi.

  • Możliwość wykonywania pracy w ciszy

Praca w zatłoczonym biurze, w którym rozlegają się dźwięki rozmów, hałasy emitowane przez urządzenia biurowe i szmer radia, bywa męcząca. Czasem trudno skupić się na zadaniach, jakie musimy wykonać, gdy koleżanka siedząca przy biurku obok głośno rozmawia przez telefon. Późnym popołudniem lub wieczorem biuro pustoszeje – dla niektórych to idealna atmosfera do pracy.

  • Wyższa efektywność

Pracując w wybranych przez siebie godzinach, możemy wykorzystywać czas swojej największej efektywności. Nie każdy pracownik potrafi skoncentrować się na pracy we wczesnych godzinach porannych. Elastyczny czas pracy umożliwia podejmowanie aktywności wtedy, gdy mamy na to największą ochotę. Możemy na przykład pracować wieczorami lub nocami. Dzięki pewnej dowolności wykonujemy swoje obowiązki sprawniej niż wówczas, gdy jesteśmy zobowiązani do działania.  

Oceń artykuł