Porady Życie zawodowe Dzień Kobiet w pracy – pomysły na niebanalne prezenty
27.02.2020  | 5 min czytania

Dzień Kobiet w pracy – pomysły na niebanalne prezenty

27.02.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Czy prezent na Dzień Kobiet dla zatrudnionych w firmie pań to praktyka często stosowana i spotykająca się z dobrym przyjęciem? Tak, to święto powraca do łask! I nie jest to już zwyczaj kojarzony z epoką PRL-u. W firmach traktuje się to święto jako okazję do zintegrowania pracowników i zrobienia przyjemności damskiej części zespołu. Warto zatem wiedzieć, co kupić na Dzień Kobiet, aby była to przyjemna i niebanalna niespodzianka.

Z artykułu dowiesz się:

• Kto w firmie powinien kupić prezent na Dzień Kobiet?
• Co na Dzień Kobiet w pracy może zorganizować szef?
• Co kupić na Dzień Kobiet w pracy? Dylematy współpracowników

Kto w firmie powinien kupić prezent na Dzień Kobiet?

Upominki lub atrakcje z okazji Dnia Kobiet mogą być zorganizowane przez samą firmę – zwykle zajmuje się tym wtedy dział HR, office manager lub sekretariat. W tym przypadku wręczany przez pracodawcę prezent powinien zostać opodatkowany. W praktyce mogłoby się to jednak przekładać na odjęcie kwoty odpowiadającej cenie upominku od wynagrodzenia świętujących pań. Trudno byłoby uznać taką sytuację za istotnie atrakcyjną dla obdarowanych.

Pracodawca ma możliwość skorzystać z lepszego rozwiązania. Wystarczy, że prezent na Dzień Kobiet zostanie sfinansowany z zasobów funduszu socjalnego lub że pracodawca potraktuje ten wydatek jako koszty uzyskania przychodu – pozwoli mu to na zmniejszenie zobowiązania wobec fiskusa.

10 kobiet sukcesu, których poczynania zawodowe warto śledzić

Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione ze składek społecznych, pod warunkiem że w roku podatkowym ich wysokość nie przekracza kwoty 1000 zł na danego pracownika.

Co na Dzień Kobiet w pracy może zorganizować szef?

W przypadku Dnia Kobiet organizowanego przez firmę coraz częściej stawia się na prezenty niematerialne – niebanalne pomysły, które pozostawią piękne wspomnienia, a jednocześnie będą miały praktyczną wartość dla obdarowanych pań. Wśród tego typu atrakcji mogą się znaleźć np. różnego rodzaju szkolenia, zabiegi czy innego typu aktywności.

Doświadczenie pokazuje, że szczególnym uznaniem cieszą się zajęcia o następującej tematyce:

• samoobrona dla kobiet
• joga lub specjalne ćwiczenia relaksacyjne, dostosowane do charakteru danej pracy
• wsparcie coachingowe, rozwijające świadomość wartości kobiet na rynku pracy
• samodzielne tworzenie własnego zapachu perfum
• szkolenia zapoznające z najnowocześniejszymi technologiami i rozwijające wiedzę techniczną
• kursy wizażu czy makijażu bądź zajęcia z profesjonalną stylistką

Tego rodzaju aktywności jako prezent z okazji Dnia Kobiet mogą się odbyć w godzinach pracy – co stanowi dodatkowy benefit dla świętujących pań. Oczywiście w części przedsiębiorstw mogłoby to kolidować z codziennymi obowiązkami czy zanadto obciążyć kolegów, którzy czuliby się w takiej sytuacji pokrzywdzeni. Dlatego pracodawcy częściej decydują się na wręczenie np. voucherów na wspomniane zajęcia – do zrealizowania w wybranym przez panie czasie wolnym.

Istnieje jedna ważna zasada: indywidualne prezenty wobec podwładnych – np. perfumy, biżuteria, galanteria, a nawet książki – nie są raczej stosowne w miejscu pracy i należy ich unikać.

Zawsze symbolicznym zaznaczeniem pamięci o tym święcie będą też po prostu kwiaty wręczone zatrudnionym kobietom. Można do tego dodać różnego rodzaju słodycze, którymi panie będą mogły się raczyć w ciągu dnia. Jest to jednak dość tradycyjne podejście do tej okazji, trzeba więc najpierw się zastanowić, czy będą one czuć się z tym komfortowo.

Kobiety stają na rzęsach, ale potrzebują wsparcia na trzech poziomach

Co kupić na Dzień Kobiet w pracy? Dylematy współpracowników

Gdy to męska część załogi danej firmy wpadnie na pomysł, że obdaruje koleżanki prezentami z okazji Dnia Kobiet, sytuacja zwykle przedstawia się nieco inaczej. Współpracownicy zazwyczaj wiedzą, jakiego typu prezent może sprawić koleżankom prawdziwą przyjemność. Najczęściej organizuje się wtedy składkę gotówkową – w kwocie ustalonej na jakimś poziomie lub o dobrowolnej wysokości – i w ramach zebranych funduszy panowie wybierają odpowiedni prezent.

Jeśli pracownicy zdecydują się na wpłaty na konto osobiste prowodyra całej akcji, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio opisali oni tytuł przelewu – np. „Składka na prezent – Dzień Kobiet”.

Co kupić koleżankom na Dzień Kobiet w pracy? Tu już wiele zależy od tego, na ile współpracownicy znają preferencje pań z zespołu. Warto jednak pamiętać, aby prezent był taki sam – lub podobnego rodzaju – dla wszystkich obdarowywanych kobiet. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień czy poczucia nierównego potraktowania.

Oprócz tradycyjnych kwiatów dobrymi pomysłami na prezenty na Dzień Kobiet w pracy są:

• ciekawe kosmetyki do pielęgnacji, np. z popularnych obecnie linii bazujących na składnikach organicznych (należy jednak pamiętać, aby nie niosły one ze sobą nieprzyjemnych skojarzeń, np. nie miały informacji na temat przeznaczenia wiekowego)
• oryginalne filiżanki lub kubki na kawę – dla wielu osób to wszak jeden z najważniejszych napojów w czasie dnia pracy!
• eleganckie uchwyty do powieszenia torebki na krawędzi stołu
• karty podarunkowe do drogerii czy popularnego sklepu odzieżowego
• vouchery do kina, teatru lub do… escape roomu!

Panowie z teamu pracowniczego mogą też zdecydować się na prezent bardziej „od siebie” – np. obrazek czy zdjęcie dokumentujące jakiś moment ze wspólnego życia firmowego (np. z imprezy integracyjnej czy wigilii firmowej) ze specjalnymi, spersonalizowanymi życzeniami. Taki podarunek ma dużą wartość sentymentalną i jest zwykle odbierany bardzo ciepło.

A co, jeśli na czele firmy stoi szefowa i pracownicy chcą także i jej wręczyć prezent z okazji Dnia Kobiet? Koniecznie sprawdź, co podarować przełożonej, aby sprawić jej przyjemność, a jednocześnie zachować się stosownie do sytuacji.

Szef w spódnicy – kobieca wrażliwość atutem w biznesie

Oceń artykuł