Porady Życie zawodowe Dzień jak co dzień, czyli jak przełamać monotonię pracy
24.05.2016  | 5 min czytania

Dzień jak co dzień, czyli jak przełamać monotonię pracy

24.05.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Young man bored at workLubisz swoją pracę i nie chcesz jej zmieniać. Dopada Cię jednak znużenie i masz poczucie monotonii. Znów ten sam scenariusz: te same poranne rytuały, ta sama droga do pracy, te same twarze, to samo miejsce, podobne zadania do wykonania. Zamiast narzekać - wprowadź zmiany, choćby najdrobniejsze. 

 

Monotonia. To słowo, które dla każdego może oznaczać coś innego. Niektórzy stale ją odczuwają, dlatego ciągle dążą do choćby minimalnych zmian i urozmaiceń. Inni wręcz odwrotnie – wolą pewny, sprawdzony scenariusz, nawet jeśli powtarzany jest od kilku lat.

 

Jeżeli masz poczucie stłamszenia i znużenia, koniecznie otwórz się na nowości. Nie musi to być od razu zmiana miejsca pracy albo zawodu. Jeśli nie doświadczasz wypalenia zawodowego, a jedynie chwilowe poczucie znużenia, to nie będą potrzebne wielkie transformacje. Mogą wystarczyć drobne elementy, które nadadzą codziennemu rytmowi dynamizmu, a Tobie przysporzą dodatkowej energii.

Wprowadzaj drobne zmiany i urozmaicaj dzień. Jak?

 

1. Zastanów się, czego Ci brakuje

- Na początku warto zadać sobie pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Dlaczego odczuwam monotonię? Być może źródło poczucia zniechęcenia leży poza pracą? Co dałoby mi największą energię do działania i poprawy samopoczucia? – mówi dr Małgorzata Torój, psycholog biznesu.

 

2. Zacznij małymi krokami

- Warto zacząć od niewielkich zmian, np. zmiany na biurku, zmiany miejsca, gdzie jemy lunch, zmiany drogi, którą jedziemy do pracy itp. Jeśli mamy wpływ na reorganizację dnia pracy, jej grafik i tryb, to skorzystajmy z takiej możliwości – radzi ekspert.

 

3. Przyjrzyj się swoim obowiązkom

Monotonia może wynikać z braku nowych wyzwań zawodowych. Nowe projekty i zadania mogłoby okazać się pomocne. Warto o tym porozmawiać z przełożonym. Zdaniem psychologa, potrzebne jest odnalezienie lub sprawienie, by sens naszej pracy był dla nas jeszcze bardziej widoczny. Dobrze jest przypomnieć sobie w chwilach zwątpienia: po co wykonujemy zawód lub podejmujemy daną pracę, jakie są nasze kluczowe wartości, jak możemy odświeżyć pasję w działaniu i poczuć, że się rozwijamy.

 

4. Zmień sposób myślenia

- Zmiana może dotyczyć sposobu myślenia na bardziej proaktywne i kreatywne. Ważne byśmy poczuli, że sami możemy zmieniać naszą rzeczywistość. Możemy zaproponować szefowi zmienność zadań lub poszerzenie zakresu obowiązków; wdrożenie jakichś unowocześnień np. w zakresie procedur, zmian technicznych czy procesów – radzi psycholog.

 

5. Skup się na życiu prywatnym i pasjach

Kiedy czujesz znużenie pracą, lekarstwo być może znajduje się poza nią. Zadbaj o swój rozwój osobisty. Znajdź czas i miejsce na pasje. Może receptą na monotonię będzie coś niestandardowego, o czym od dawna myślałeś, ale brakowało Ci odwagi? Nowe hobby, odświeżenie dawnych znajomości lub znalezienie nowych, poświęcenie większej uwagi przyjaciołom i najbliższym – to rozwiązania, które wydają się oczywiste, ale nie zawsze o nich pamiętamy, gdy szukamy gdzieś daleko. A dodatkowo chronią nas przed wypaleniem zawodowym.

 

6. Znajdź czas i zadbaj o lepszą organizację

Często jest tak, że monotonia nas męczy, ale nic z tym nie robimy. Marudzimy, że życie przecieka nam przez palce, a wszystkie dni są do siebie podobne, ale na mówieniu się kończy. Zasłaniamy się brakiem czasu, a tak naprawdę wystarczy odrobina dobrej woli i lepszej organizacji, by nieco urozmaicić grafik i zrobić coś, co doda nam energii.

 

Często decyduje osobowość

Sposób reagowania na monotonię często zależy od naszego temperamentu i cech osobowości. Niektórzy bardziej potrzebują bodźców, innym stała stymulacja przeszkadza. Jeśli nasze cechy nie współgrają z wykonywanymi zadaniami i obowiązkami, może nas dopaść wypalenie zawodowe.

Przykładowo, ekstrawertycy z wysokim poziomem otwartości na nowe doświadczenia, prawdopodobnie będą doświadczać większego stresu w związku z monotonią pracy. Ten typ osób będzie poszukiwał nowych możliwości rozwoju, pobudzenia i aktywności – tłumaczy dr Małgorzata Torój. – Z drugiej strony, osoba pracująca w obsłudze klienta, która jednocześnie jest introwertykiem, przy dużej zmienności i wielości kontaktów z nowopoznanymi ludźmi, siłą rzeczy narażona jest na większy stres niż osoba ekstrawertywna, czująca się dobrze w takiej samej sytuacji.

 

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. To powiedzenie świetnie pasuje również do sytuacji, w której dokonujemy wyborów zawodowych. Aby nie czuć rozczarowania monotonią, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby. Jak twierdzi psycholog, warto poszukiwać takiej pracy, która zapewni nam odpowiedni poziom stymulacji i dostarczy warunków odpowiednich dla naszego typu osobowości.

- Niedopasowanie może prowadzić do sytuacji, gdy wykonując daną pracę osoba zatrudniona będzie miała poczucie bycia nie na swoim miejscu, może doświadczać niechęci do wykonywanych obowiązków oraz psychicznego i fizycznego zmęczenia – podsumowuje dr Małgorzata Torój.

 

Dlatego jeśli mimo prób nie jesteś w stanie przełamać codziennej monotonii, zastanów się nad zmianą pracy! Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź najświeższe oferty!

10_970x250_rutynizm

 

 

Oceń artykuł