Dzień jak co dzień, czyli jak przełamać monotonię pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

Young man bored at workLubisz swoją pracę i nie chcesz jej zmieniać. Dopada Cię jednak znużenie i masz poczucie monotonii. Znów ten sam scenariusz: te same poranne rytuały, ta sama droga do pracy, te same twarze, to samo miejsce, podobne zadania do wykonania. Zamiast narzekać – wprowadź zmiany, choćby najdrobniejsze. 

 

Monotonia. To słowo, które dla każdego może oznaczać coś innego. Niektórzy stale ją odczuwają, dlatego ciągle dążą do choćby minimalnych zmian i urozmaiceń. Inni wręcz odwrotnie – wolą pewny, sprawdzony scenariusz, nawet jeśli powtarzany jest od kilku lat.

 

Jeżeli masz poczucie stłamszenia i znużenia, koniecznie otwórz się na nowości. Nie musi to być od razu zmiana miejsca pracy albo zawodu. Jeśli nie doświadczasz wypalenia zawodowego, a jedynie chwilowe poczucie znużenia, to nie będą potrzebne wielkie transformacje. Mogą wystarczyć drobne elementy, które nadadzą codziennemu rytmowi dynamizmu, a Tobie przysporzą dodatkowej energii.

Wprowadzaj drobne zmiany i urozmaicaj dzień. Jak?

 

1. Zastanów się, czego Ci brakuje

Na początku warto zadać sobie pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Dlaczego odczuwam monotonię? Być może źródło poczucia zniechęcenia leży poza pracą? Co dałoby mi największą energię do działania i poprawy samopoczucia? – mówi dr Małgorzata Torój, psycholog biznesu.

 

2. Zacznij małymi krokami

Warto zacząć od niewielkich zmian, np. zmiany na biurku, zmiany miejsca, gdzie jemy lunch, zmiany drogi, którą jedziemy do pracy itp. Jeśli mamy wpływ na reorganizację dnia pracy, jej grafik i tryb, to skorzystajmy z takiej możliwości – radzi ekspert.

 

3. Przyjrzyj się swoim obowiązkom

Monotonia może wynikać z braku nowych wyzwań zawodowych. Nowe projekty i zadania mogłoby okazać się pomocne. Warto o tym porozmawiać z przełożonym. Zdaniem psychologa, potrzebne jest odnalezienie lub sprawienie, by sens naszej pracy był dla nas jeszcze bardziej widoczny. Dobrze jest przypomnieć sobie w chwilach zwątpienia: po co wykonujemy zawód lub podejmujemy daną pracę, jakie są nasze kluczowe wartości, jak możemy odświeżyć pasję w działaniu i poczuć, że się rozwijamy.

 

4. Zmień sposób myślenia

Zmiana może dotyczyć sposobu myślenia na bardziej proaktywne i kreatywne. Ważne byśmy poczuli, że sami możemy zmieniać naszą rzeczywistość. Możemy zaproponować szefowi zmienność zadań lub poszerzenie zakresu obowiązków; wdrożenie jakichś unowocześnień np. w zakresie procedur, zmian technicznych czy procesów – radzi psycholog.

 

5. Skup się na życiu prywatnym i pasjach

Kiedy czujesz znużenie pracą, lekarstwo być może znajduje się poza nią. Zadbaj o swój rozwój osobisty. Znajdź czas i miejsce na pasje. Może receptą na monotonię będzie coś niestandardowego, o czym od dawna myślałeś, ale brakowało Ci odwagi? Nowe hobby, odświeżenie dawnych znajomości lub znalezienie nowych, poświęcenie większej uwagi przyjaciołom i najbliższym – to rozwiązania, które wydają się oczywiste, ale nie zawsze o nich pamiętamy, gdy szukamy gdzieś daleko. A dodatkowo chronią nas przed wypaleniem zawodowym.

 

6. Znajdź czas i zadbaj o lepszą organizację

Często jest tak, że monotonia nas męczy, ale nic z tym nie robimy. Marudzimy, że życie przecieka nam przez palce, a wszystkie dni są do siebie podobne, ale na mówieniu się kończy. Zasłaniamy się brakiem czasu, a tak naprawdę wystarczy odrobina dobrej woli i lepszej organizacji, by nieco urozmaicić grafik i zrobić coś, co doda nam energii.

 

Często decyduje osobowość

Sposób reagowania na monotonię często zależy od naszego temperamentu i cech osobowości. Niektórzy bardziej potrzebują bodźców, innym stała stymulacja przeszkadza. Jeśli nasze cechy nie współgrają z wykonywanymi zadaniami i obowiązkami, może nas dopaść wypalenie zawodowe.

Przykładowo, ekstrawertycy z wysokim poziomem otwartości na nowe doświadczenia, prawdopodobnie będą doświadczać większego stresu w związku z monotonią pracy. Ten typ osób będzie poszukiwał nowych możliwości rozwoju, pobudzenia i aktywności – tłumaczy dr Małgorzata Torój. – Z drugiej strony, osoba pracująca w obsłudze klienta, która jednocześnie jest introwertykiem, przy dużej zmienności i wielości kontaktów z nowopoznanymi ludźmi, siłą rzeczy narażona jest na większy stres niż osoba ekstrawertywna, czująca się dobrze w takiej samej sytuacji.

 

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. To powiedzenie świetnie pasuje również do sytuacji, w której dokonujemy wyborów zawodowych. Aby nie czuć rozczarowania monotonią, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby. Jak twierdzi psycholog, warto poszukiwać takiej pracy, która zapewni nam odpowiedni poziom stymulacji i dostarczy warunków odpowiednich dla naszego typu osobowości.

Niedopasowanie może prowadzić do sytuacji, gdy wykonując daną pracę osoba zatrudniona będzie miała poczucie bycia nie na swoim miejscu, może doświadczać niechęci do wykonywanych obowiązków oraz psychicznego i fizycznego zmęczenia – podsumowuje dr Małgorzata Torój.

 

Dlatego jeśli mimo prób nie jesteś w stanie przełamać codziennej monotonii, zastanów się nad zmianą pracy! Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź najświeższe oferty!

10_970x250_rutynizm

 

 

Oceń artykuł


Narzędzia