Porady Życie zawodowe Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą
03.08.2022  | 4 min czytania

Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą

03.08.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Czy wiesz, że 9 lipca obchodzone jest nietypowe święto, które możesz celebrować więcej niż raz w roku? Mowa o Dniu Chodzenia do Pracy Inną Drogą. Jeśli codziennie jedziesz lub idziesz do firmy niemalże automatycznie – wsiadasz do tych samych autobusów, tramwajów lub pokonujesz tę samą trasę autem – nadszedł czas na przełamanie rutyny! Sprawdź, co możesz zyskać, gdy co jakiś czas zmienisz standardowy szlak, który prowadzi do Twojego miejsca pracy.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą – świętuj nie tylko 9 lipca!
• Chodzenie do pracy inną drogą – mała zmiana, wielkie możliwości
• Celebrowanie Dnia Chodzenia do Pracy Inną Drogą na home office? To możliwe!

| Jak przestać się spóźniać do pracy?

Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą – świętuj nie tylko 9 lipca!

Masz już dosyć pokonywania tej samej i niezwykle monotonnej trasy do siedziby firmy, w której pracujesz? Denerwują Cię korki, przesiadki do wielu różnych środków komunikacji i ludzie, którzy biegną w pośpiechu do biura? Po takim maratonie wydarzeń zanim dotrzesz na miejsce już czujesz się podirytowany, zmęczony i bez sił. Jeśli dobrze znasz to uczucie, czas pomyśleć o małych zmianach, które mogą sprawić, że z większym optymizmem, energią do działania i lepszym samopoczuciem dobrze zaczniesz swój dzień. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że dojazdy decydują o satysfakcji z pracy… i nie tylko, prawda?

Coroczny Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą może być dla Ciebie doskonałym pretekstem, aby w końcu przełamać rutynę. Zatem od czego zacząć zmiany? Jeśli zawsze do firmy jeździsz metrem, autobusem albo tramwajem, wystarczy zaplanować nową trasę i wsiąść w inną linię. A co zrobić, jeśli dojeżdżasz autem? Wybierz taką drogę do pracy, która nie tylko pomoże uniknąć porannych korków, ale też sprawi, że czas spędzony w samochodzie będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejszy. Za oknem zobaczysz inny, zupełnie nowy krajobraz, a przejechanie odcinka między domem a pracą upłynie Ci znacznie milej, ciekawiej i szybciej. Gdy pogoda będzie sprzyjająca, auto zamień na rower lub na hulajnogę i pomknij do pracy, ciesząc się promieniami słońca i orzeźwiającym powiewem wiatru.

| Jak efektywnie spędzać czas w drodze do pracy?

Jeżeli na co dzień korzystasz z komunikacji miejskiej, także w tej kwestii masz spore pole do popisu. Wysiądź kilka przystanków wcześniej i zajrzyj przed pracą do pobliskiego parku, żeby zrobić krótki spacer. Być może idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie np. wstąpienie rano na siłownię i zaplanowanie szybkiego treningu, który dotleni Twoją głowę i sprawi, że organizm – zamiast kortyzolu powstającego w wyniku stresu – zacznie produkować endorfiny, czyli hormony szczęścia, które nastroją Cię pozytywnie na resztę dnia.

Oczywiście nie oznacza to, że codziennie musisz szukać nowych dróg dotarcia z punktu A do punktu B. Wystarczy, że raz na jakiś czas odmienisz szarą rzeczywistość właśnie w taki nietypowy sposób. Pomysłów na urozmaicenie trasy do pracy i na zmianę porannych zwyczajów jest naprawdę sporo. Wystarczy tylko dobrze się zorganizować, pomyśleć i… zadziałać!

| Samochodem do pracy? Nie, dziękuję!

Chodzenie do pracy inną drogą – mała zmiana, wielkie możliwości

Zastanawiasz się, co możesz zyskać dzięki takim małym rytuałom jak zmiana drogi do siedziby firmy? Przede wszystkim Twój mózg dostanie dodatkowe bodźce, które poprawią jego funkcjonowanie. W efekcie czekający Cię cały dzień pracy może być bardziej efektywny i mniej stresujący. Niektórzy sądzą, że przełamywanie codziennej rutyny potrafi chronić przed demencją w wieku starczym i podstępną chorobą Alzheimera, która degraduje neurony mózgowe, odbiera pamięć i umiejętność logicznego myślenia.

Warto też pamiętać, że mózg zapamiętuje schematy, dlatego gdy zdecydujesz się zrobić coś nietypowego, pobudzisz go do działania. Tym samym nowa trasa do pracy może okazać się niemalże pewnego rodzaju przygodą, która jest pełna doznań wizualnych wyostrzających percepcję. Dyskusji nie podlega także fakt, że zamieniając np. wygodne auto na rower albo decydując się na spacer przed pracą czy ćwiczenia, poprawiasz swoją kondycję i zdrowie, a także dotleniasz organizm, który jest w stanie przetrwać kolejne 8 godzin w zamkniętym pomieszczeniu. Oprócz tego każdy nowy nawyk pozwala Ci na nowe doświadczenia – a te są niezwykle ważne w rozwijaniu kompetencji pracowniczych i pokładów kreatywności.

Dzisiaj niezwykle ważne jest też to, że możesz dbać o planetę. Podejmując takie świadome wybory, jak zmiana środków transportu na bardziej ekologiczne, troszczysz się o siebie, o środowisko, a w dalszej perspektywie także o losy przyszłych pokoleń. Tylko jedna mała zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń może mieć wiele pozytywnych skutków, dlatego naprawdę warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem w życie. Na początku może to nie być łatwe, ale wystarczy odrobina dyscypliny i zaparcia, aby się udało!

| Jak skutecznie zarządzać swoim czasem w pracy (i nie tylko)?

Celebrowanie Dnia Chodzenia do Pracy Inną Drogą na home office? To możliwe!

Od dłuższego czasu pracujesz na home office i wydaje Ci się, że Dzień Chodzenia do Pracy Inną Drogą to święto, którego nie możesz obchodzić? Jesteś w błędzie! Chociaż nie tracisz czasu na dojazdy do pracy, nie oznacza to, że nie możesz pobudzić swojego mózgu do działania, aby był on rano bardziej kreatywny! Jeżeli wykonujesz swoje obowiązki zdalnie, masz kilka opcji.

  • Codzienną rutynę, która polega na wstaniu z łóżka, zjedzeniu śniadania i włączeniu komputera, możesz urozmaicić np. sesją jogi, medytacją albo szybkim stretchingiem.
  • Blisko domu masz biuro coworkingowe albo uroczą kawiarenkę? Skorzystaj z takiej możliwości i zamień otoczenie na bardziej profesjonalne miejsce biznesowe albo cichy kąt, w którym dodatkowo zrelaksujesz się i napijesz wyśmienitej kawy.
  • Jeśli możesz sobie na to pozwolić, raz na jakiś czas porzuć domowe biuro na rzecz ławki w parku albo chociażby drugiego pokoju czy przestrzeni na tarasie.

Zobaczysz, że to naprawdę działa, a dzięki wprowadzeniu takich małych rzeczy w sztywny rozkład dnia, pomysły same zaczną wchodzić Ci do głowy.

| Home office – dlaczego warto pracować w domu?

Oceń artykuł