Porady Życie zawodowe Dziecko i kariera – porady dla rodziców
19.04.2023  | 4 min czytania

Dziecko i kariera – porady dla rodziców

19.04.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Narodziny dziecka to ten moment w życiu, gdy dochodzi do prawdziwych przewartościowań. U wielu osób myśl o karierze zawodowej – przynajmniej na początku – odchodzi w cień. Jednak wraz z upływem kolejnych miesięcy coraz realniejsza staje się wizja powrotu do pracy. Jedni czekają na tę chwilę, inni ją odsuwają. Z myślą o rodzicach, którzy zastanawiają się, jak połączyć rodzicielstwo i karierę, przygotowaliśmy zbiór ciekawych poradników.

O czym przeczytasz w artykule:

• Zanim zostaniesz rodzicem, czyli prawo pracy a kobiety w ciąży
• Rodzic w pracy i rodzic na świadczeniu – jakie możliwości mają Polacy?
• Kariera i dziecko – oczekiwania i rzeczywistość
• Macierzyństwo i życie zawodowe – jak je połączyć?
• Mama pracuje, a co z dzieckiem?

Zanim zostaniesz rodzicem, czyli prawo pracy a kobiety w ciąży

Tak naprawdę dla wielu osób początkiem rodzicielstwa jest moment zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym oraz potwierdzenie tego faktu przez lekarza. I nic dziwnego – w ich życiu szykuje się teraz prawdziwa rewolucja! Jeśli jesteś przyszłą mamą, powinnaś wiedzieć, że Twoja sytuacja w pracy trochę się zmieni. W okresie ciąży kobieta jest chroniona przed zwolnieniem (nawet jeśli jest już na wypowiedzeniu, to po zajściu w ciążę przestaje ono obowiązywać), ma prawo do L4 płatnego 100% i zakaz wykonywania niektórych prac. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie masz przywileje? Przeczytaj!

| Jak przepisy chronią przyszłą mamę?

Rodzic w pracy i rodzic na świadczeniu – jakie możliwości mają Polacy?

Przerwa w pracy związana z urodzeniem dziecka należy się przede wszystkim mamie – to ona jest przez pierwsze miesiące najważniejsza dla maluszka. Warto jednak wiedzieć, że urlop macierzyński i zasiłek macierzyński wcale nie muszą występować wspólnie. Do urlopu bowiem mają prawo tylko te kobiety, które są zatrudnione na umowę o pracę. Do zasiłku zaś – wszystkie, które opłacają składkę zdrowotną. W zależności od tego, jak wygląda Twoja sytuacja zawodowa, będzie wyglądać także Twój status pracownika przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecka. Brzmi skomplikowanie? Początkowo pewnie tak. Jeśli jednak wiesz, na jakiej umowie jesteś zatrudniona, bez trudu odnajdziesz się w gąszczu przepisów z pomocą naszych tekstów:

| Urlop i zasiłek macierzyński – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
| Macierzyński w pigułce
| Zasiłek macierzyński a umowa-zlecenie

O ile z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać tylko mamy, to z rodzicielskiego i wychowawczego – także tatusiowie. Oprócz tego rodzic, który ma umowę o pracę, może przejść następnie na urlop wychowawczy. Do tego nowa dyrektywa work-life balance sprawiła, że w kwietniu 2023 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące urlopów dla ojców… Jak nie pogubić się wśród tylu możliwości? Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

| Urlop rodzicielski – wszystko, co należy wiedzieć
| 10 pytań o urlop wychowawczy
| Zmiany w urlopach dla ojców w świetle dyrektywy work-life balance

Kariera i dziecko – oczekiwania kontra rzeczywistość

Badanie Pracuj.pl „Rodzice w pracy” pokazuje, że dla większości rodziców ważną kwestią motywującą powrót do pracy oraz rezygnację z urlopów ojcowskich i wychowawczych są pieniądze oraz chęć rozwoju zawodowego. Na obie opcje wskazuje po 48% badanych. Finanse były jednym z głównych powodów, dla których jedynie co setny tata zostawał w domu z maluszkiem. Czy wprowadzenie dodatkowego 9-tygodniowego urlopu tylko dla nich coś zmieni? Badania pokazują, że Polacy mają taką nadzieję. Aż 85% pracujących rodziców uważa, że to dobra zmiana, która wpłynie pozytywnie na sytuację młodych rodzin.

Kariera i dziecko – stosunek Polaków do urlopu rodzicielskiego dla ojców

Co ciekawe, z badania Pracuj.pl „Tata na (nowym) rodzicielskim” wynika, że ojcowie bardzo chętnie braliby udział w wychowaniu dziecka na pełny etat, ale stawiane są przed nimi rozmaite trudności. Pierwsza z nich dotyczy podejścia pracodawców, którzy niezbyt chętnie patrzą na tych, którzy decydują się przejąć część urlopu rodzicielskiego. Druga to kwestie finansowe – mężczyźni często zarabiają więcej, w wielu przypadkach są też jedynymi żywicielami rodziny, więc nie mogą pozwolić sobie na obniżenie zarobków.

Kariera i dziecko - stosunek pracodawców do ojców na urlopie rodzicielskim

Ci, którzy decydują się na urlop rodzicielski, przyznają jednak, że jest to bardzo wartościowe doświadczenie, które wzmacnia więź z dzieckiem i uczy wielu kompetencji przydatnych również w pracy. Cierpliwość, empatia, komunikacja, zarządzanie sobą w czasie to tylko niektóre z nich. O tym, jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą na temat dłuższej przerwy, przeczytasz w wywiadzie z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora ds. badań i analiz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

| Jestem ojcem, idę na urlop rodzicielski

Macierzyństwo i życie zawodowe – jak je połączyć?

Aż 54% mam czuje się niepewnie w związku z powrotem do pracy. Kobiety obawiają się, że przerwa w karierze spowodowana urlopem macierzyńskim im zaszkodzi. To jednak myślenie, z którym należy walczyć. Czarne myśli łatwo przychodzą do głowy, ale warto je przegonić i skupić się na pozytywach. Narodziny dziecka to rewolucja oraz szansa na rozwój na różnych polach. Opieka nad niemowlakiem to skuteczna nauka wielozadaniowości i organizacji czasu. Jako rodzic zyskujesz wiele kompetencji, których wcześniej Ci brakowało albo które były niedostatecznie rozwinięte: empatia, umiejętność rozstrzygania sporów, multitasking… To także impuls do zmian. Aż 21% mam decyduje się w trakcie pobytu na macierzyńskim na zmianę pracodawcy – czasem to zmiana branży, czasem tylko firmy. Warto dać sobie szansę!

| Mama wraca do pracy. Jak pokonać lęk i obawy?
| Jak połączyć pracę i rodzicielstwo? Ucz się od najlepszych
| Kompetencje zawodowe, które doskonali młody rodzic

Mama pracuje, a co z dzieckiem?

W końcu nadchodzi moment, kiedy mama decyduje o powrocie do pracy. Co w takiej sytuacji zrobić z maluszkiem? Nie wszyscy mają do dyspozycji babcię czy dziadka chętnych do pełnoetatowej opieki nad wnukiem. Aż 71% młodych rodziców chciałoby, aby pracodawca zapewniał im żłobek i przedszkole w miejscu pracy. Niestety, ten postulat to wciąż pieśń przyszłości, dlatego dla wielu mam i ojców dużą szansą na łączenie kariery z opieką nad potomstwem jest możliwość pracy zdalnej. Część pracodawców przewiduje ją jako udogodnienie. Inne najczęściej wymieniane to: elastyczny czas pracy, dodatkowy urlop oraz okazjonalne paczki na Boże Narodzenie czy Dzień Dziecka.

Rodzic w pracy – benefity od pracodawców

Sprawdź, jak jeszcze pracodawcy dbają o młodych rodziców:

| 6 przykładów, jak firmy wspierają work-life balance pracujących rodziców
| Żłobek przy biurze czy praca z dzieckiem w firmie?
| Praca w domu dla mam i ojców: życie zawodowe w dobie koronawirusa

Bonusy od firmy to bardzo miły dodatek, który w wielu przypadkach ułatwia łączenie rodzicielstwa i życia zawodowego. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o przywilejach, jakie przysługują Ci zgodnie z prawem. Są niezbywalne i pracodawca nie może Cię ich pozbawić. To m.in. dodatkowe płatne dni wolne, ochrona przed zwolnieniem czy przerwy na karmienie, jeśli Twój maluszek wciąż pije mleko z piersi. Ze szczegółami zapoznasz się w naszym tekście:

| Jakie są prawa i przywileje pracującej matki?

Jako rodzic musisz się też przygotować na różne sytuacje i pogodzić z tym, że nie wszystko da się zaplanować. Przeziębienia i infekcje często są wpisane w żłobkową czy przedszkolną codzienność. Warto więc wiedzieć, komu przysługuje opieka na dziecko, jak ma się sprawa ze zwolnieniami chorobowymi i jakie są konieczne formalności. Wszystkie niezbędne informacje zawarliśmy w poradnikach:

| Zwolnienie lekarskie na dziecko – ABC
| Opieka na dziecko – komu przysługuje i na jakich zasadach?

Łączenie rodzicielstwa z życiem zawodowym zazwyczaj nie jest proste. Pracowniczki - matki i pracownicy - ojcowie muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Zazwyczaj wychodzą z nich jednak obronną ręką. Mamy nadzieję, że nasz rodzicielski cykl artykułów pomoże Ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości, poznać swoje prawa, ale i spojrzeć z szerszej perspektywy na wielowątkowy temat kariery i dziecka.

 

Oceń artykuł