W pracy dla wszystkich liczy się jedno – im więcej patyków dostajesz, tym lepiej. W końcu większe kokosy zmotywowały już niejednego osobnika do opuszczenia ciepłego gniazdka. Tak było jeszcze wczoraj, a jak jest dziś? Twój instynkt podpowiada Ci, że masz dosyć owczego pędu i w końcu chcesz przestać harować niczym wół? A może na samą myśl o awansie zawodowym przebierasz kopytkami? To znak, że czas na zmiany! Sprawdź, co najczęściej do nich motywuje i dlaczego czasami dobrze jest zmienić środowisko pracy.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Upoluj nową posadę i poszerz swoje horyzonty
• Nowa praca i awans zawodowy tylko dla orłów
• Instynkt przetrwania – dlaczego zmieniamy pracę, gdy dobrze nam płacą?
• Bądź kameleonem – dostosuj się do zmian na rynku pracy
Upoluj nową posadę i poszerz swoje horyzonty
Zastanawiałeś się kiedyś, co skłoniłoby Cię do zmiany pracy? Wiadomo, takie decyzje czasami nie są łatwe – szczególnie wtedy, gdy od lat mościsz się na tym samym stanowisku, masz ciepłą posadkę, a biuro traktujesz niczym swój drugi dom. W takim przypadku może być Ci ciężko odnaleźć pewność siebie, podjąć stanowczą decyzję i powiedzieć: „Odchodzę!”. Jeśli jednak masz już dosyć bycia zwykłą płotką, a w głębi serca cały czas marzysz o tym, aby stać się rekinem biznesu, to najwyższy czas na zmianę akwenu i wypłynięcie na szerokie wody.
Porzucasz więc swoje środowisko naturalne oraz stare nawyki i ruszasz na łowy, by wytropić nową posadę. Najlepiej dobrze płatną, żeby szybko zapomnieć o kiepskim wypasie i rozpocząć życie w zupełnie nowej rzeczywistości, gdzie nie brakuje dobrego sianka, co tydzień organizowane są owocowe czwartki, a do tego można wyhasać się bez żadnych limitów na siłowni, galopować służbowym autem czy chapnąć parę socjalnych benefitów. Oczywiście przy okazji chcesz nauczyć się czegoś nowego. Zmieniasz pracę, kolegów i tak tydzień za tygodniem wdrapujesz się niczym leniwiec na drzewo po kolejnych szczebelkach drabiny sukcesu.
| 5 powodów, dla których zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre
Gdy dla jednych osobników okopanie się na ciepłej posadzie to prawdziwy raj, dla drugich siedzenie przy biurku przez 8 godzin może być prawdziwą udręką. Zmiana pracy tylko dla pieniędzy wcale ich nie kręci i nawet dwa patyki na łapę więcej nie są w stanie zatrzymać ich w szaleńczym galopie ku wolności. Gdy poczują zew, powoli zaczynają wypadać z wyścigu szczurów, zachomikowane oszczędności odmrażają z konta i nie zastanawiając się długo, rzucają wszystko, a potem po prostu wyjeżdżają np. w Bieszczady. Biuro w centrum miasta zastępują bezkresem natury i z trybu korpo przechodzą w opcję slow life i work-life balance. Już nie muszą denerwować się, że znów przez korki nie zdążą na 8.00 do pracy i tak naprawdę sami decydują o tym, kiedy mają największy przypływ energii oraz weny do wytężonej pracy umysłu. Freelance im służy, zgraja wilków na etacie nie jest już straszna, a horyzonty nagle się poszerzają.
Inna grupa to Ci, którzy ochoczo wyfruwają z biurowego gniazdka, gubiąc po drodze kolorowe piórka. Zamiast wykonywania obowiązków w szklanym biurowców, wolą pracować zdalnie i to właśnie ta opcja kusi ich najbardziej, gdy chcą zmienić zatrudnienie. Dzięki home office wolne ptaki mają więcej czasu dla siebie i bliskich. Niekiedy nawet znajdują chwilę na realizowanie pasji, które odkładali latami. Do biura wpadają rzadko, najczęściej tylko po to, żeby podpisać dokumenty i załatwić niezbędne formalności. Szybko jednak zapominają korposłowa takie jak deadline, ASAP czy fuck-up, które jeszcze niedawno świergotały w ich uszach od świtu aż do samego wieczora.
| W poszukiwaniu idealnego momentu na zmianę pracy
Nowa praca i awans zawodowy tylko dla orłów
Czasami masz wrażenie, że pracujesz jak mrówka, dajesz z siebie ponad 100%, a bez Twojego wkładu to całe mrowisko już dawno ległoby w gruzach? A może już od dawna próbujesz przebić szklany sufit, by móc w pełni rozwinąć skrzydła i w końcu pokazać, co potrafisz? Gdy zakres wykonywanych obowiązków nie gwarantuje żadnego rozwoju i wciąż w pracy czujesz się niedoceniony lub nieusatysfakcjonowany, po pewnym czasie brak perspektyw doprowadza do wypalenia i zaczyna nieźle doskwierać. W takiej sytuacji awans zawodowy i zdobywanie nowych kompetencji jawią się jako bardzo kusząca alternatywa, dlaczego zatem z niej nie skorzystać?
| Job-hopping – czy częsta zmiana pracy to dobry pomysł?
Częste zmiany stanowisk pracy to zadanie dla dobrze opierzonych orłów, które mają w sobie wiele odwagi, są pewne siebie i świadome trudności oraz niebezpieczeństw, jakie na nie czekają. Pomimo tego nie boją się wyfrunąć z gniazda, które jest ciepłe i bezpieczne. Chcą w końcu złapać w swoje pazury całkiem smaczny kąsek w postaci oferty skrojonej do ich potrzeb. I gdy tylko trafia się okazja, by coś zmienić w swoim zawodowym życiu, wiele z nich z tego korzysta i bez żalu rozstaje się z dotychczasowym stanowiskiem.
| Jak radzić sobie z lękiem przed zmianą?
Każde kolejne miejsce pracy to przecież ciekawe wyzwania, projekty i ludzie, a umiejętność adaptacji do nowego środowiska to nie lada wyczyn. Kiedyś w jednym miejscu pracowało się latami. Dzisiaj wiele zależy od branży, aktualnej sytuacji zawodowej, etapu kariery i rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli więc coś Ci w niej doskwiera – najlepiej bądź jak orzeł i zmień ją jak najszybciej!
Lubisz planować, masz wielkie postanowienia i ambitne cele? Posłuchaj i zainspiruj się, jak motywować się do zmian małymi krokami.
Instynkt przetrwania – dlaczego zmieniamy pracę, gdy dobrze nam płacą?
W pracy – wiadomo – bywa różnie. Jedni żyją niczym papużki nierozłączki i świetnie odnajdują się w działaniu zespołowym, a inni wręcz odwrotnie – gryzą się jak pies z kotem i nie mogą już na siebie patrzeć. Ludzie są tylko ludźmi i niestety nie brakuje im zwierzęcych przywar. Czujesz, że jesteś w niewłaściwym miejscu i z niewłaściwymi osobami, a Twoi współpracownicy lub przełożony przyprawiają Cię o zawrót głowy? Masz wrażenie, że przez ten cały cyrk powoli dostajesz małpiego rozumu? To sygnał, że czas opuścić zwierzyniec i poszukać innego miejsca, w którym będziesz mógł realizować swoje pomysły i spełniać się zawodowo bez kłótni, niepotrzebnego stresu, konfliktów czy niedopowiedzeń.
| Typy zwierzęcej osobowości w pracy – sprawdź, którym jesteś!
Atmosfera w pracy to bardzo ważny czynnik, który dla wielu jest nawet istotniejszy niż samo wynagrodzenie. To, w jakim klimacie pracujesz, wpływa zarówna na relacje z innymi, jak i na Twoją efektywność. Wzajemna pomoc i wyrozumiałość czy zwykła życzliwość ułatwiają integrację, poprawiają relacje między współpracownikami i zacieśniają kontakty w pracy. Gdy coś w tym obszarze zawiedzie, nawet dobra pensja i benefity nie są w stanie zatrzymać wyalienowanego osobnika przed zmianą stanowiska. W takiej sytuacji instynkt przetrwania jest na tyle silny, że wewnętrzny głos nakazuje opuścić stado i szybko poszukać nowego.
| 3 dobre i 3 złe powody, aby zmienić pracę
Bądź kameleonem – dostosuj się do zmian na rynku pracy
Czasami zmiana stanowiska wcale nie jest tak łatwa, jak byśmy tego chcieli. Zamiast przebierać w ofertach i szukać miejsca, w którym moglibyśmy się szybko zaaklimatyzować, musimy sprytnie ukryć się przed bezrobociem i innymi skutkami pandemii. Gdy przychodzą gorsze momenty, najlepiej zostać kameleonem i dopasować się do bieżącej sytuacji. Tego typu okazy nie poddają się tak łatwo!
W obliczu zagrożenia zmieniają kolor i dopasowują się do otoczenia, a potem spokojnie czekają na moment, w którym wszelkie niedogodności w końcu przemijają. Jeśli i Tobie rzeczywistość pokrzyżowała plany na lepszą posadę, weź przykład właśnie z tego zwierzaka. Dostosuj się do zmian i zdobądź dodatkowe kwalifikacje. Spróbuj rozwinąć swoje kompetencje i po prostu przetrwaj gorszy czas. A kiedy już poczujesz się bezpiecznie i stabilnie, wyjdź z kamuflażu i na nowo zacznij poszukiwania swojej pracy marzeń lub zdecyduj się na zmianę zawodu i branży, w których do tej pory działałeś.
| Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?
Sam widzisz, że w pracy można być zarówno rekinem biznesu, jak i kolorowym ptakiem albo alpaką zaszytą w bieszczadzkim ekosystemie. Dla jednych ważne są zarobki, a dla innych motorem do zmiany będzie wolność, dobra atmosfera lub możliwość rozwinięcia skrzydeł. Każdy gatunek żyje w zupełnie innym środowisku i ma swoje odrębne potrzeby. W końcu jest wiele powodów, by zmienić pracę. Może to czas, by odnaleźć swój?
Sprawdź, czy nie szukasz – na Pracuj.pl!