Porady Życie zawodowe Drzemka w pracy – nowa moda?
09.06.2017  | 5 min czytania

Drzemka w pracy – nowa moda?

09.06.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Drzemka w godzinach pracy może zostać uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych, o ile pracodawca nie chce na nią zezwolić. Coraz częściej jednak zatrudniający godzą się na to, by podwładni wypoczywali w ten sposób. Wystarczy bowiem już 15 minut snu, by organizm działał wydajniej. W Chinach prawo do 30-minutowej drzemki w pracy gwarantuje… konstytucja.

Z artykułu dowiesz się:
• Co na temat drzemki w pracy mówi prawo i jak to się ma do rzeczywistości?
• Co to jest nap room?
• Co oprócz możliwości drzemki w pracy oferują pracodawcy, by zadbać o energię i zdrowie podwładnych?

Drzemka w pracy – co mówią przepisy, a co praktyka?

Zawierając umowę o pracę, zobowiązujemy się do wykonywania obowiązków pod kierownictwem szefa, w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Zgodnie z art. 100 par. 2 pkt 1 Kodeksu pracy zatrudniony powinien wykorzystywać czas pracy efektywnie. Przeznaczanie go na czynności, które nie mają związku z aktywnością zawodową, może zostać uznane przez pracodawcę za poważne naruszenie obowiązków. Drzemka w pracy stanowi zatem podstawę do wręczenia wypowiedzenia – może nam nawet grozić zwolnienie dyscyplinarne. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1998 r. (I PKN 421/98).

Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi ewoluuje również podejście firm do wypoczynku w godzinach pracy. Wiele z nich inwestuje m.in. w bogato wyposażone chillout roomy, w których można nie tylko pograć w piłkarzyki, ping-ponga czy na Play Station, ale również np. wypocząć w fotelu masującym lub zdrzemnąć się na hamaku. Nie powinno być z tym problemu zwłaszcza w firmach, w których godziny pracy uwzględniają dodatkową dłuższą przerwę lunchową (ponad ustawowe 15 minut przysługujące przy pracy powyżej 6 godzin). Pracodawcy coraz częściej są bowiem świadomi, że wypoczęty pracownik to pracownik kreatywny i zaangażowany, a krótka drzemka w pracy może korzystnie wpłynąć na efektywność podwładnych.

| 6 sposobów na energetyczną przerwę od pracy

 

Drzemka w pracy? Najlepiej w nap roomie!

Sjesta, czyli popołudniowa drzemka, jest czymś całkowicie naturalnym nie tylko w Chinach, lecz także w krajach południowej Europy – w Hiszpanii, we Włoszech itd. Ekstremalnie wysoka temperatura wręcz uniemożliwia tam skuteczne działanie w ciągu dnia. Na drzemkę w godzinach pracy mogą sobie również pozwolić Koreańczycy czy Szwedzi. Pracodawcy urządzają tzw. nap roomy, czyli pomieszczenia, w których znajdują się kanapy, łóżka, materace, a nawet specjalne kapsuły. Wszystko po to, by zatrudniony mógł w komfortowych warunkach uciąć sobie drzemkę w pracy.

| Najlepsze biura w Polsce

Po 15-20 minutach snu w ciągu dnia organizm zaczyna działać wydajniej – bez kawy, cukru czy szkodliwych napojów energetycznych. Zwiększa się zdolność koncentracji oraz uczenia się. Stajemy się bardziej kreatywni, odprężeni i spokojniejsi. Sen, nawet krótki, obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, dzięki czemu zyskujemy lepsze samopoczucie i energię do działania. Regularne drzemki – w pracy i nie tylko – redukują napięcie i zmniejszają ryzyko występowania niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, zawał serca czy udar mózgu.

| Jak radzić sobie z sennością przy pracy zmianowej?

Co oprócz drzemki w pracy?

Tworzenie nap roomów w polskich firmach jeszcze nie jest normą, ale coraz większą popularnością – szczególnie w dużych, międzynarodowych organizacjach – cieszą się wspomniane już wyżej strefy relaksu. Do innych benefitów, jakie pracodawcy zapewniają w biurze, należą bogato wyposażone kuchnie, oferujące nie tylko zdrowe produkty spożywcze czy darmowe owoce w określone dni tygodnia, ale nawet… witaminy i suplementy diety.

| Dezynfektory i witamina C w kuchni, czyli jak firma dba o zdrowie pracowników

Regenerację sił, która może zastąpić drzemkę w pracy, zapewnia też przemyślany układ przestrzeni w biurze. Jeśli np. jest ono zorganizowane w formie open space’u, dobrze, żeby znalazły się w nim również pomieszczenia czy wnęki do pracy indywidualnej – takiej, która wymaga skupienia. Na samopoczucie i energię pracowników wpływają też kolorystyka, design, a nawet tak oczywiste sprawy jak wygodne meble.

Mniejsze firmy często decydują się na zorganizowanie swojego biura w willi z ogrodem lub tarasem. Leżaki, hamaki czy kolorowe siedziska mogą posłużyć zarówno do krótkiej drzemki w pracy, jak i do intensywnej burzy mózgów zespołu. Przyjazna przestrzeń i poczucie swobody bardzo korzystnie wpływają na motywację, poziom energii i zadowolenie z pracy.

| 7 wyjątkowych benefitów, które oferują polskie firmy

Oceń artykuł