Porady Życie zawodowe Dojazd do pracy – dowiedz się, czy masz prawo do dofinansowania
28.02.2019  | 5 min czytania

Dojazd do pracy – dowiedz się, czy masz prawo do dofinansowania

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pokrycie kosztów dojazdu lub przyznanie służbowego samochodu zależy od dobrej woli pracodawcy. Aby wynegocjować takie przywileje, warto rozwijać się w zawodzie, zdobywając doświadczenie i umiejętności.  

Kiedy otrzymasz dofinansowanie?

Pracodawca nie musi obowiązkowo wypłacać świadczenia pieniężnego w związku z dojazdami do pracy, a czasu spędzanego w podróży nie uznaje się za nadgodziny. Niektóre grupy zawodowe, np. urzędnicy, mogą liczyć na pakiet relokacyjny przyznawany w związku z przeniesieniem - mieszkanie służbowe lub comiesięczny dodatek na pokrycie kosztów wynajmu, jednorazowe świadczenie z tytułu przeniesienia, zwrot kosztów przejazdu i przewozu mienia. Tak wynika z ustawy o służbie cywilnej.    

Co zamiast zwrotu kosztów lub dofinansowania?

Pracodawca, któremu zależy na zatrudnieniu świetnie wykwalifikowanego pracownika, może zaoferować nie tylko dodatek pieniężny do wynagrodzenia, ale również inne przywileje, np.:

  • Samochód służbowy

Gdy dojeżdżasz do pracy samochodem, który stanowi własność firmy, nie ponosisz kosztów tankowania. Nie płacisz również za ubezpieczenia, przeglądy i naprawy.

  • Możliwość pracy zdalnej

Problem dojazdów można pokonać, pracując z domu – stale, przez określoną część miesiąca lub sporadycznie. Home office to świetne rozwiązanie np. w przypadku osób, które potrzebują ciszy, by się skoncentrować.

Dojazd rowerem – czy to się opłaca?

Przemieszczanie się rowerem pociąga za sobą liczne korzyści. Jest to forma aktywności fizycznej, która dobrze wpływa na zdrowie: podnosi ciśnienie, poprawia krążenie itd. Przejazd jest darmowy, a nawet sprzyja uzyskiwaniu dodatkowych dochodów. Przekonali się o tym np. pracownicy sopockiej firmy Blue Media, którzy otrzymywali dodatkową złotówkę do wynagrodzenia za każdy kilometr pokonany jednośladem.

Dodatkowe wynagrodzenie za dojazd rowerem do pracy

Chodzi nie tylko o pieniądze…

Dojeżdżam do pracy i każdego dnia tracę X godzin”, „Utrudnienia komunikacyjne sprawiają, że często się spóźniam”, „Codziennie pokonuję X kilometrów w drodze do pracy. To męczące” – znaczna odległość między miejscem pracy a miejscem zamieszkania lub niekomfortowe połączenia komunikacyjne mogą potęgować uczucie zmęczenia i mocno ograniczać ilość czasu wolnego. Warto przemyśleć przyjęcie oferty pracodawcy, którego siedziba mieści się np. 40 km od Twojego domu. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, kłopotliwe może okazać się pokonanie nawet 3-4 kilometrów, zwłaszcza gdy przemieszczasz się w godzinach wzmożonego ruchu. W sytuacji, gdy uznasz warunki zatrudnienia za wyjątkowo korzystne, możesz poważnie rozważyć przeprowadzkę. Podejmując decyzję, przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw” i wybierz rozwiązanie, które okaże się dla Ciebie najlepsze.

Za podwyżką do innego miasta. Czy warto?

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł