Porady Życie zawodowe Dlaczego weekend nie zawsze nas uszczęśliwia?
19.02.2016 | 0 min czytania

Dlaczego weekend nie zawsze nas uszczęśliwia?

19.02.2016 | 0 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska

Bored young woman watching TVCzy na świecie są w ogóle osoby, których nie cieszy nadejście weekendu i chwil wolnych od pracy? Amerykańscy naukowcy dowiedli, że … tak. Jak to możliwe? Powody mogą być różne.

 

Badanie prowadzono przez kilka lat i analizowano jak na przestrzeni tygodnia zmieniają się emocje osób zatrudnionych na pełen oraz część etatu. Jak łatwo przypuszczać, im bliżej weekendu tym bardziej szczęśliwi i zrelaksowani byli pracownicy. Jednak nie wszyscy. Według naukowców z National Bureau of Economic Research sobotnio-niedzielny odpoczynek nie cieszy osób, które bardzo lubią swoją pracę i swoich szefów.

 

Równowaga? Nie dziękuję!

Okazuje się, że paradoksalnie osobom zadowolonym ze swojej aktualnej pracy często trudniej jest zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Są bardziej elastyczni wobec pracodawcy i skłonni do wykonywania obowiązków zawodowych w czasie wolnym. Na pewno nie ułatwia tego rozwój nowych technologii i łatwość z jaką możemy pracować z każdego miejsca na świecie – niezależnie czy będzie to biuro, czy egzotyczna plaża.

 

Wyniki badania nie dziwią Johna Helliwela, jednego z jego autorów. Zwraca on uwagę, że wciąż mało osób może pochwalić się pracą, która ich zwyczajnie porywa i nie dziwi go fakt, że chcą wykonywać tak ważne dla nich zajęcie przez 7 dni w tygodniu.

 

Kiedy praca ma znaczenie

Wykonywanie pracy istotnej z punktu widzenia wyznawanych zasad jest ważne szczególnie dla przedstawicieli młodego pokolenia. Jak pokazuje raport Deloitte „Millenials Survey”, wybory dokonywane przez przedstawicieli pokolenia Y w kwestii kariery zawodowej opierają się na wartościach osobistych. Zamiast zdobywać sławę, ponad 80% ankietowanych chciałaby przyczynić się do sukcesu ich organizacji i pozytywnie wpływać na otaczający ich świat (nie tylko od poniedziałku do piątku).

 

Co robić z wolnym czasem?

Pracownicy mają „problem” z weekendami z jeszcze jednego powodu. Często zwyczajnie nie wiedzą co zrobić z nadmiarem wolnego czasu, ponieważ nie potrafią efektywnie odpoczywać.

Według raportu „Budżet czasu”, opublikowanego przez GUS, przeciętny Polak ma średnio 4 godziny i 39 minut wolnego czasu w ciągu doby. W weekendy najchętniej oglądamy telewizję (choć deklarujemy, że wolelibyśmy robić coś innego). Swój wolny czas poświęcamy także na rozmowy z bliskimi, życie rodzinne oraz zaległe prace w domu. Polacy w weekendy także czytają, uprawiają sport, pracują na działce, chodzą do kościoła. Co czwarty Polak weekendy spędza pracująco – 13% pracuje, 5% - remontuje, a 3% uczy się. Pamiętaj! Sobota i niedziela to czas, który warto wykorzystać na ładowanie akumulatorów. Oto 10 pomysłów, na to jak to zrobić.

 

Syndrom poniedziałku

Jest jeszcze jeden powód, który sprawia, że weekend bardziej smuci niż cieszy. To … strach przed kolejnym poniedziałkiem. Stres i niepokój narasta szczególnie w niedzielne popołudnie. Psychologowie takie lęk przed nadchodzącym tygodniem nazywają hebdomofobią. Jak zwracają uwagę pojawia się on najczęściej u osób nieusatysfakcjonowanych z aktualnej pracy, które traktują ją jako źródło dochodu i często zło konieczne niż źródło satysfakcji i rozwoju zawodowego. Choć jak pokazują badania Instytutu Gallupa, poniedziałek jest najmniej efektywnym dniem całego tygodnia, takiej sytuacji nie można bagatelizować. Syndrom poniedziałku można bez wątpienia traktować jako jeden z sygnałów przypominających o konieczności zmiany pracy.

 

A dla Was weekend to upragnione chwile wolnego, a może też nie do końca potraficie się z niego cieszyć?

Oceń artykuł