Wychowujesz dziecko i szukasz zatrudnienia? Okazuje się, że opiekę nad potomkiem można z łatwością przekuć na kompetencje cenione przez rekruterów oraz potencjalnych pracodawców. Sprawdź, jak mówić o swoim rodzicielstwie w kontekście pracy, czego może nauczyć Cię bycie mamą lub tatą i w jaki sposób przedstawić na rozmowie kwalifikacyjnej ten fakt jako wartość dodaną. Piszemy również o tym, jak Twój wizerunek pracującego rodzica może zmienić unijna dyrektywa work-life balance.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Jak mówić o swoim rodzicielstwie w kontekście pracy?
• Czego może nauczyć Cię bycie mamą lub tatą i jak to może wpływać na Twoją pracę?
• Pracujący rodzic – jak wizerunek mam i ojców na etacie może zmienić unijna dyrektywa?
| Dziecko i kariera – porady dla rodziców
Jak mówić o swoim rodzicielstwie w kontekście pracy?
Łączenie roli rodzica z obowiązkami w pracy bywa sporym wyzwaniem. Jeśli masz dziecko i szukasz zatrudnienia, na pewno dobrze o tym wiesz. Co zatem będzie kluczowe, jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przede wszystkim pamiętaj, że osoba, która przeprowadza rekrutację, powinna skupić się na doświadczeniu zawodowym. Rekruter może pytać wyłącznie o to, co znajduje się w CV i dotyczy Twojej historii zawodowej.
Jeśli więc czujesz, że rozmowa schodzi na inne tory, masz prawo odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania związane z macierzyństwem lub ojcostwem. Kodeks pracy wyraźnie mówi, że nie wolno nikogo dyskryminować ze względu na kwestie prywatne, pytać o stan cywilny czy plany związane z powiększeniem rodziny. Oczywiście na rozmowie możesz otwarcie powiedzieć, że jesteś mamą lub tatą. Bycie rodzicem nie oznacza, że musisz ukrywać ten fakt w pracy. Niestety obawa przed wyjawieniem takich informacji wciąż dotyczy niektórych pracowników, którzy są rodzicami.
Często rozmowa o pracę bywa stresująca dla mam, które próbują wrócić na rynek pracy po urlopie rodzicielskim lub wychowawczym. W wielu przypadkach w ich głowach kołaczą się myśli: czy będą pytać o dziecko, o przerwę w pracy, o decyzje związane z macierzyństwem…? Wątpliwości mają również ojcowie, którzy wracają do obowiązków służbowych po urlopie rodzicielskim (choć to wciąż rzadkość). Tatusiowie też boją się, czy przez ten czas nie wypadli z rytmu, czy nie ominęły ich kluczowe projekty, ciekawe szkolenia, a tym samym szansa na wykazanie się i awans.
| Jak połączyć pracę i rodzicielstwo? Ucz się od najlepszych
Czego może nauczyć Cię bycie mamą lub tatą i jak to może wpływać na Twoją pracę?
Jeżeli jesteś matką lub ojcem, w swoim CV i w trakcie rozmowy rekrutacyjnej możesz podać przynajmniej kilka powodów, dla których warto Cię zatrudnić. Postaraj się zaprezentować z jak najlepszej strony. Opowiedz rekruterowi o swoich kompetencjach zawodowych, które udało Ci się zyskać jako rodzic. Co warto podkreślić w życiorysie zawodowym i podczas spotkania w sprawie pracy? Oto kilka podpowiedzi, które przygotowaliśmy dla Ciebie!
1. Lojalność
W aplikacji zaznacz, że jesteś osobą lojalną, która potrafi zaangażować się w sprawy firmy. W końcu pracownikom, którzy są rodzicami, w zdecydowanej większości przypadków zależy na tym, aby zadbać o stabilizację i poczucie bezpieczeństwa ich rodziny. Podczas rozmowy możesz podkreślić, że macierzyństwo czy tacierzyństwo jest Twoją najważniejszą rolą, jednak wcale nie oznacza to, że z tego powodu zrezygnujesz z rozwoju i z własnych ambicji zawodowych.
2. Dobra organizacja pracy
Bycie rodzicem uczy doskonałej organizacji dnia i nie pozwala na marnowanie cennych minut, dlatego podkreśl w CV, że jesteś osobą zdyscyplinowaną i skrupulatną, która chce solidnie wykonać swoją pracę i zdążyć ze wszystkimi powierzonymi zadaniami na czas. W końcu w domu czeka dziecko, które nauczyło Cię, że trzeba dobrze zarządzać sobą w czasie, by móc pogodzić zawodowe i rodzinne zobowiązania.
3. Wielozadaniowość
Opieka i wychowywanie dziecka to ciężka praca, która od rodzica wymaga multitaskingu. Od jednej czynności przechodzi się szybko do drugiej, co również może być Twoją zaletą podczas poszukiwań pracy. Zarówno ojcowie, jak i matki potrafią wykorzystywać rozmaite kompetencje, są zdeterminowani, ambitni i mają jasno określone cele, co znacznie ułatwia im wykonywanie powierzonych obowiązków, zatem pochwal się tymi umiejętnościami w swoim CV!
4. Samodzielność i odpowiedzialność
Macierzyństwo i tacierzyństwo są doskonałą nauką samodzielności oraz odpowiedzialności. To też bezcenne, życiowe doświadczenie, którego nie zdobędziesz na żadnym stażu czy na praktykach. Tego rodzaju dojrzałość i poczucie obowiązku z pewnością będą wartościami dodanymi dla Twojego przyszłego pracodawcy, dlatego warto o nich wspomnieć.
5. Kreatywność
Opieka nad dzieckiem w trakcie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego nie musi zupełnie wykluczać innych aktywności matki albo ojca. Dla przykładu: świeżo upieczone mamy bardzo często wykorzystują ten czas na planowanie i stopniowe rozwijanie swojej działalności, jeśli już wcześniej myślały o założeniu firmy. Mamy-pracowniczki wykorzystują też wolne chwile na dokształcanie się, przebranżowienie, naukę czegoś nowego czy zdobywanie kwalifikacji, na które wcześniej brakowało „właściwego momentu”. Nie można zapomnieć, że bycie rodzicem to także ciągłe wymyślanie zabaw dla malucha i zajęć, które go zainteresują. Podczas rozmowy z rekruterem możesz zaznaczyć, że Twoja kreatywność jest dobrze wyćwiczona i bez problemu te twórcze pokłady wykorzystasz również w pracy.
6. Kompetencje branżowe
W przypadku mam, które po porodzie wracają na rynek pracy po dłuższej nieobecności, istotne jest aktualizowanie wiedzy, utrzymywanie kontaktu z branżą, budowanie sieci kontaktów (np. poprzez udział w wydarzeniach i spotkaniach branżowych, kursach czy warsztatach). Jeżeli jesteś mamą i angażujesz się w takie działania, warto o nich wspomnieć w CV. Dla pracodawcy to znak, że zależy Ci na aktywności zawodowej i potrafisz połączyć wychowanie dziecka z samorozwojem.
Jeżeli chodzi o ojców – kompetentność w ich przypadku może być rozumiana jako próba dorównania mamom. Coraz częściej mówi się o świadomym i wspierającym ojcostwie łamiącym stereotypy mężczyzny, którego główną rolą jeszcze do niedawna było wyłącznie zapewnienie bytu rodzinie. Jeżeli jesteś ojcem i partnerem wspierającym matkę dziecka w jego wychowaniu, a do tego angażujesz się w życie rodziny, pracodawca może zobaczyć w Tobie kompetentnego pracownika, który nie boi się wyzwań i nie ucieka od odpowiedzialności.
7. Empatia, komunikatywność i radzenie sobie ze stresem
Wymienione cechy są bardzo dobrze widziane na każdym stanowisku. Jako rodzic każdego dnia rozwijasz w sobie inteligencję emocjonalną i uczysz się empatycznej komunikacji z dzieckiem. Pewne zachowania możesz później wykorzystać także w relacjach zawodowych ze swoimi współpracownikami. Oprócz tego rola ojca lub matki jest dla Ciebie najlepszym treningiem panowania nad emocjami, radzenia sobie ze stresem i podbramkowymi sytuacjami.
| 6 przykładów, jak firmy wspierają work-life balance pracujących rodziców
Pracujący rodzic – jak wizerunek mam i ojców na etacie może zmienić unijna dyrektywa?
Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, która wdrożyła w Polsce unijną dyrektywę work-life balance. Na jej mocy urlopy rodzicielskie dla ojców zostały wydłużone o dodatkowe dziewięć tygodni. Dzięki nowym regulacjom tatusiowie zyskali szansę na większe zaangażowanie się w opiekę nad dziećmi w ich pierwszych latach życia i w obowiązki domowe, a każdy z rodziców otrzymał wyłączne prawo do dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego.
Zmiany, które weszły w życie, to ogromna szansa, aby pracodawcy podeszli do tematu zatrudniania rodziców z większą uwagą i zaczęli realnie wspierać takich pracowników i doceniać ich kompetencje. Należy też wziąć pod uwagę to, że dyrektywa, dająca ojcu możliwość wzięcia 9-tygodniowego urlopu po urodzeniu dziecka, może prowadzić do mniejszych przerw w karierze mamy, która często ma mniejsze szanse na awans i rozwój. Dyrektywa to też doskonała okazja do poprawy warunków rozwoju zawodowego kobiet wychowujących dzieci i przebicia „szklanego sufitu” nad ich głowami, gdy decydują się na powiększenie rodziny.
Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany, których jesteśmy świadkami, w perspektywie kolejnych lat będą korzystne dla pracujących mam oraz ojców i realnie wpłyną na pozytywne postrzeganie rodziców na rynku pracy i ułatwią im łączenie życia zawodowego z prywatnym.
Skorzystaj z naszego kreatora CV. Zaktualizuj swój życiorys zawodowy i zwiększ szansę na znalezienie wymarzonej pracy!