Porady Życie zawodowe Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?
09.07.2015  | 5 min czytania

Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?

09.07.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu admin

Fotolia_83974161_Subscription_XXL_lekkiEksperci nie pozostawiają żadnych złudzeń – żeby naprawdę odpocząć potrzebujemy co najmniej 3 tygodni urlopu. Niestety dla większości z nas 21 (lub więcej!) dni wakacji to nic innego jak… fikcja. Są jednak i tacy pracownicy, którym się udaje oraz pracodawcy, którzy na długie wakacje się zgadzają. Może więc jednak, zamiast o inne benefity, warto zawalczyć o prawdziwie długi urlop?

 

 

O tym, że warto znajdować czas na wakacje już pisaliśmy. Jednak, aby realnie się zregenerować i naładować akumulatory potrzebujemy co najmniej 3 tygodni urlopu. Jak podkreślają eksperci pierwszy tydzień to czas, kiedy nasz organizm przestawia się na tryb „wypoczynek”, w drugim rzeczywiście odpoczywa, a w trzecim, podświadomie, przygotowuje się do powrotu do codzienności.

 

Prawda też jest taka, że wielu marzeń wakacyjnych nie da się spełnić bez przynajmniej 21 dni wolnego. Czas jest bowiem głównym ograniczeniem podróży na inne kontynenty.

Z narzeczonym zawsze chcieliśmy zjechać Stany Zjednoczone od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Jedyne co blokuje nas przed tą wyprawą to czas – aby to zrobić dobrze i rzeczywiście odwiedzić najciekawsze miejsca potrzebujemy przynajmniej 3 tygodni. Nie wierzę, że nasi szefowie kiedykolwiek się na to zgodzą – mówi Amelia, copywriterka z sieciowej agencji reklamowej.

 

O ile dla wielu osób długi urlop to marzenie czy zachcianka to dla sporej grupy jest to po prostu ostatnia deska ratunku. Wakacje to pierwsza rekomendacja dla pracowników przemęczonych, wypalonych zawodowo czy z początkami nerwicy na tle zawodowym.

Przez ostatnie pół roku nie miałem na nic siły. Mdliło mnie na samą myśl o pracy. Wieczory po prostu przesypiałem. Kładłem się spać o 19, zaraz po powrocie do domu i spałem do rana – opowiada Franciszek, regionalny kierownik sił sprzedaży w firmie FMCG. – Ostatecznie żona siłą zaprowadziła mnie do lekarza, który powiedział, że na moim miejscu wziąłby co najmniej 3 tygodnie urlopu i po prostu odpoczął, złapał równowagę między życiem prywatnym a zawodowym i nabrał sił – dodaje.

 

Jak jednak zawalczyć o naprawdę długi wypoczynek? Oto 4 zasady, których powinien trzymać się każdy planujący naprawdę długie wakacje:

 

Zasada nr 1. Planuj wcześniej i graj z szefem w otwarte karty

 

- Planowanie urlopów to jedna z pierwszych czynności, za którą zabieram się w pracy zaraz po nowym roku. Otwieram kalendarz i od razu rezerwuję najważniejsze dla mnie terminy. Mam wtedy pewność, że nie wyprzedzi mnie nikt z zespołu. A wiadomo – w kwestii urlopów rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy” – przyznaje Adam, prawnik w jednej z firm IT. Jeśli o swoich planach na 3 lub nawet 4 tygodniowy wypoczynek uprzedzisz szefa na pół roku wcześniej na pewno łatwiej przełknie tę wiadomość i chętniej wyrazi zgodę na długie wakacje raz do roku.

 

Zasada nr 2. Wykorzystuj długie weekendy

 

Wcześniejsze planowanie łączy się z efektywnym wykorzystywaniem długich weekendów. Jeśli układ świąt będzie Ci sprzyjał, możesz zaoszczędzić kilka dni, które i tak będą wolne.

Długie urlopy zazwyczaj planuję na przełomie grudnia i stycznia, kiedy w firmie i tak nic się nie dzieje. W tym czasie byłem m.in. w Australii, Wietnamie i w Indiach – przekonuje Tomasz, ekspert w zespole PR w banku.

 

Zasada nr 3. Niech Twoje wakacje wpiszą się w harmonogram pracy firmy

 

W każdej firmie są okresy bardziej i mniej intensywne. Weź je pod uwagę planując swoje wakacje. Jeśli podczas rozmowy z przełożonym pokażesz, że długi urlop wpisze właśnie w ten spokojniejszy okres, będzie bardziej przychylny Twojej propozycji.

 

Zasada nr 4. Pokaż swojemu szefowi, że potrafisz zarządzić przygotowaniami do tak długiej nieobecności w firmie

 

Już podczas pierwszej rozmowy ze swoim przełożonym nt. twojego długiego urlopu przedstaw mu swój pomysł na tą nieobecność: kto może przejąć Twoje obowiązki, dlaczego Twoje projekty i zadania nie ucierpią i jakie korzyści tak długie wakacje przyniosą Tobie i … firmie. W końcu po tak długim czasie wrócisz do biura z nową energią, motywacją i pomysłami.

 

Udało Wam się kiedyś zrobić sobie naprawdę długie wakacje? 

Oceń artykuł