Dlaczego warto stworzyć noworoczną listę „TO DO”

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_25076454_Subscription_XXL_lekkiNowy rok, nowe kartki w kalendarzu i nowe wyzwania w Twoim życiu. Aby się w nich nie pogubić, warto przygotować listę „to do”. Nie chodzi o długi spis męczących obowiązków, na widok którego stracisz całą energię. Niech to będzie lista rzeczy odkładanych i zapominanych, wielkich i drobnych. Takich, które są ważne i nadają życiu i pracy sens.

 

Choć życie często samo pisze scenariusze, to planowanie też jest nam potrzebne. Pozwala uporządkować myśli i wyznaczyć kierunek. Nie zawsze wszystko da się przewidzieć i ułożyć „od a do z”. Zapełniając kalendarze, warto też zostawić miejsce na spontaniczność i niespodzianki. Racjonalne i realne podejście – tak, ale niech na naszej noworocznej liście „to do” będzie również ślad emocji i pasji. Jak ją przygotować? Przedstawiamy kilka wskazówek.

 

  • Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Jakie są Twoje priorytety? Czemu faktycznie chciałbyś poświęcić dużo uwagi i energii? A może jakąś sferę zaniedbałeś w mijającym roku, mimo że uważasz ją za ważną? Pomyśl, jak można by to teraz zmienić.
  • Wyznacz sobie cele. Uważaj jednak, żeby nie było ich zbyt wiele. W przeciwnym razie Twoja lista przytłoczy Cię i nie będziesz nawet miał ochoty do niej zaglądać. Pamiętaj, aby cele były realne, mierzalne, konkretne.
  • Zaplanuj całą drogę prowadzącą do miejsca, w którym chciałbyś być. Zanotuj aktywności, nawet te z pozoru drobne, dzięki którym będziesz mógł osiągnąć dalekosiężne cele. Skup się na poszczególnych etapach.
  • Na noworocznej liście znajdą się zapewne rzeczy pilne i poważne, które już od dawna analizujesz i planujesz. Wielkie sprawy. Ale nie zapominaj też o małych przyjemnościach, które dają dużo radości, a spychane są gdzieś na margines codziennych obowiązków. Warto dodawać spontaniczne pomysły i odnotowywać marzenia (a później je oczywiście odhaczać).
  • Na swojej liście „to do” uwzględnij różne obszary; nie tylko ten związany z pracą i życiem zawodowym. W tworzeniu punktów na liście pomogą Ci poniższe pytania:

Czego nowego chciałbyś się nauczyć?

Jakie umiejętności chciałbyś rozwijać?

Co możesz zaoferować swojemu przedsiębiorstwu, współpracownikom?

Czy chciałbyś dokonać jakichś zmian w życiu zawodowym?

Co jest Twoją pasją? Jak będziesz ją realizować w nowym roku?

W jaki sposób zadbasz o swoje zdrowie?

Co dasz z siebie swoim bliskim?

Co chciałbyś zmienić w relacjach z innymi?

Co wywołuje uśmiech na Twojej twarzy? Co dodaje Ci energii?

Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Jakich postanowień nie udało Ci się zrealizować w ubiegłym roku?

Co zaniedbywałeś do tej pory, a chciałbyś to teraz zmienić?

O czym marzysz?

Czego nigdy nie robiłeś, a chciałbyś tego spróbować, doświadczyć, przeżyć?

Co chciałbyś powtórzyć, do czego chciałbyś wrócić?

Gdzie chciałbyś pojechać? Co chciałbyś zobaczyć?

Jak chciałbyś spędzać czas wolny od pracy?

 

W swoim plannerze być może zanotujesz jakieś przełomowe, ważne dla życia zawodowego postanowienie. Że np. zmienisz pracę, podejmiesz decyzję o zagranicznym wyjeździe, zaczniesz uczyć się chińskiego albo zrobisz studia podyplomowe. Ale nie lekceważ też punktów dotyczących życia osobistego.

Pieczenie ciast, nauka jazdy na nartach, weekend w górach, przeczytanie wybranych książek czy zrobienie swetra na drutach – tego typu rzeczy często odkładamy na później, mimo że chcielibyśmy poświęcić im czas. Dlatego nie zapomnij, by na Twojej noworocznej liście „to do” znalazło się wszystko to, co da Ci uśmiech, energię, motywację i spełnienie. Nawet jeśli z pozoru będzie to błahostka.

A Wy tworzycie listę zadań i planów na nowy rok?

 

Oceń artykuł


Narzędzia