Porady Życie zawodowe Dlaczego nie warto być… pracoholikiem?
15.05.2019  | 5 min czytania

Dlaczego nie warto być… pracoholikiem?

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zostajesz ciągle w pracy po godzinach? Jesteś wiecznie niezadowolony z efektów swojej pracy? Bliscy mówią, że poświęcasz im za mało czasu? Te objawy mogą świadczyć o pracoholizmie. Nie warto ich lekceważyć – taki stan może przynieść Ci wiele kłopotów, m.in. problemy ze zdrowiem i w życiu rodzinnym.

Pracoholizm – definicja

Pracoholizm należy do grupy uzależnień psychicznych. Oznacza wręcz obsesyjną potrzebę wykonywania pracy kosztem innych czynności, m.in. spania, jedzenia i spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jego przyczyną może być dążenie do perfekcjonizmu oraz nadmierna ambicja. Dla niektórych obowiązki zawodowe stanowią również odskocznię od problemów w życiu prywatnym.

Objawy pracoholizmu

Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o uzależnieniu od pracy. Zaliczamy do nich m.in.:

  • Poświęcanie pracy nadmiernej ilości czasu

Regularne zostawanie w firmie po godzinach, pracujące soboty i niedziele oraz zabieranie pracy do domu – to sygnał, że nasze podejście do życia zawodowego nie jest właściwe. O pracoholizmie świadczy również ciągłe myślenie o obowiązkach i stawianie ich na pierwszym miejscu.

  • Niewykorzystywanie urlopu wypoczynkowego

Objawem niezdrowego podejścia do pracy jest rezygnowanie z urlopu, który powinien być przeznaczony na zasłużony odpoczynek. Pracoholik to osoba przekonana o tym, że jej obecność w firmie to konieczność. Czuje się niekomfortowo z myślą, że cokolwiek może odbywać się bez jego kontroli.

Sztuka odpoczywania, czyli dlaczego urlop jest potrzebny

  • Brak czasu dla bliskich osób

Praca kosztem spotkań z przyjaciółmi i zabawy z dziećmi to niepokojący objaw uzależnienia od wykonywanych obowiązków. Wielu pracoholików żyje samotnie, ponieważ nie poświęca czasu na pielęgnowanie różnego rodzaju relacji.

  • Nieustanne niezadowolenie ze swojej pracy

Pracoholik dąży do perfekcji. Kieruje się swoją ambicją i nadmierną skrupulatnością. Z tego względu jest stale niezadowolony z wykonywanej przez siebie pracy. Odczuwa wyrzuty sumienia, jeżeli zdarzy mu się popełnić jakiś błąd.

Konsekwencje pracoholizmu

Jedno jest pewne – pracoholizm wpływa negatywnie na wiele sfer. Poświęcanie pracy nadmiernej ilości czasu i uwagi może powodować:

  • Problemy zdrowotne

Brak odpoczynku i stres wynikający z ciągłej potrzeby bycia perfekcyjnym może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, chorobami układu krążenia oraz bezsennością.

  • Wyczerpanie psychiczne

Praca ponad siły prędzej czy później wpłynie na stan psychiczny osoby uzależnionej. Może ona borykać się z depresją, nerwicą, a także problemami z koncentracją. Pracoholizm grozi również wypaleniem zawodowym.

  • Kłopoty w życiu rodzinnym

Ciężko tkwić w relacji z kimś, dla kogo obowiązki zawodowe mają dużo większe znaczenie niż rodzina. Partnerzy osób uzależnionych od pracy często czują się niedostrzegani i odrzuceni. Rozmowy, które mają pomóc pracoholikom, mogą kończyć się poważnymi kłótniami, co po pewnym czasie prowadzi do rozstania. Jeśli rodzic poświęca się wyłącznie karierze, to cierpią na tym relacje z dziećmi.

Pracoholiku, odpocznij!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł