Dlaczego brak urlopu w wakacje może mieć… plusy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska
Kategoria: Życie zawodowe

junges paar sttzt sich auf reisekoffer Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni (a nawet jeszcze wcześniej) czuć w biurach w całej Polsce coraz większe napięcie. Rozpoczyna się walka o terminy urlopów. Czy zawsze warto brać w niej udział? Cierpliwość popłaca, a praca w czasie wakacji, tak jak urlop po sezonie urlopowym, ma wiele zalet.

 

1. Szybsze dojazdy do biura

Wszyscy wyjechali na urlop, dlatego Ty… korzystasz z odkorkowanych ulic i dojeżdżasz do pracy oraz domu szybciej! Jak wynika z danych NaviExpert w okresie wakacyjnym czas dojazdu do firmy można skrócić nawet o 1/5. Lipiec i sierpień to też dobry czas, by do biura jeździć na dwóch kołkach.

Od kilku lat korzystając z mniejszego ruchu na ulicach w wakacje jeżdżę do pracy na rowerze, a moja koleżanka z zespołu z kolejki podmiejskiej dojeżdża do biura na hulajnodze – opowiada Joanna, prawniczka. Polecamy to rozwiązanie! Nie dość, że bardziej ekologicznie, to taka przejażdżka jest gwarantem endorfin i dodatkowej porcji energii do działania.

 

2. Cisza i spokój w pracy

Lipiec i sierpień to spokojniejszy okres w wielu polskich biurach. Widoczne odprężenie pozwala wielu osobom na odkopanie się z zaległych prezentacji, zestawień, analiz i wiadomości.

Dla mnie wakacje to zawsze czas porządków w pokoju i na biurku. Wyrzucam stare papiery, notatniki i foldery reklamowe. Ponieważ zajęć jest mniej, mam nareszcie czas na uporządkowanie mojego stanowiska pracy – wyjaśnia Jerzy, specjalista ds. logistyki w firmie z branży FMCG. My podpowiadamy, że wakacje to też dobry moment na podtrzymanie biznesowych znajomości i umówienie się na lunch czy kawę ze współpracownikami, z którymi zazwyczaj nie mamy czasu się spotkać. Kto wie, może taki spontan zaowocuje nowym kontraktem lub pomysłem na nieplanowaną kampanię?

 

3. Tańsze wycieczki i mniejszy tłum

W czasie wakacji swoją przerwę obiadową można przeznaczyć na przejrzenie promocyjnych cen biletów czy wycieczek na jesień i zimę. Już od września podróżować można nie tylko taniej, ale też w mniejszym tłumie. Zarówno w Polsce, jak i poza granicami w kurortach jest widocznie luźniej. To szczególnie ważny argument dla samotników, którzy najlepiej odpoczywają z dala od tłumów turystów na nadmorskich plażach oraz górskich szlakach.

 

Sprawdź proste sposoby, jak pracować wydajnie, kiedy lato w pełni

 

4. Jesienią łatwiej o dłuższy urlop

Urlop jak zwykle planuję na koniec października. Będę jednak wypoczywać z przytupem – aż 2,5 tygodnia! – cieszy się Ania, copywriterka.

Na wakacje jeździ jesienią ponieważ, jak sama przyznaje, dużo łatwiej jest wynegocjować z szefem tak długi urlop – perspektywa nieobecności jest wciąż długa, a o zastępstwo nie jest trudno – przecież wszyscy są już dawno po wakacjach.

 

5. Najlepsze wciąż przed Tobą

Choć oczekiwanie na urlop jest trudne, to pamiętaj, że Ty swoje wakacje będziesz mieć cały czas przed sobą. Z każdym razem, kiedy Twoi koledzy będą opowiadać Ci o swoim wypoczynku, pamiętaj, że kiedy Ty będziesz pakować swoją walizkę, oni już dawno zapomną o słonecznej opaleniźnie. A Ty wrócisz z naładowanymi na jesień i zimę akumulatorami.

 

Oceń artykuł


Narzędzia