Porady Życie zawodowe Dla każdego coś innego, czyli za co kochamy swoją pracę
18.09.2018  | 4 min czytania

Dla każdego coś innego, czyli za co kochamy swoją pracę

18.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
 • W zależności od profesji liczą się różne aspekty
 • Atmosfera w pracy – to szczególnie ważny czynnik
 • Do odejścia z firmy skłania m.in. poziom zarobków i brak perspektywy awansu

Nieważne, czy staż pracy wynosi rok, pięć lat czy dwadzieścia. Ten charakterystyczny błysk w oku nie zna upływu czasu. Pojawia się wtedy, gdy mowa o obowiązkach, planach i marzeniach zawodowych. Ktoś, kto kocha swoją pracę, chętnie i z zaangażowaniem o niej opowiada. Energię czerpie ze zrealizowanych zadań albo nawiązanych kontaktów i znajomości.

Manager HR czuje się spełniony, gdy dba o ludzi i panującą w firmie atmosferę. Nauczyciela przepełnia radość, kiedy widzi, że uczniowie robią postępy. Kosmetyczka uwielbia poprawiać humor swoim klientkom. Pilot wycieczek kocha podróże. Naukowca pasjonują wielogodzinne analizy i badania. Aktora ubogacają kolejne role. Dla przedstawicieli różnych zawodów liczą się różne aspekty. Niektórych będzie cieszyć szybkie tempo i adrenalina, a jeszcze inni kochają swoją pracę za powtarzalność i spokój. Praca – z wielu powodów – uwalnia pozytywne emocje.

To „coś” wywołuje uśmiech

„Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?” – osoby uczestniczące w badaniu Pracuj.pl opowiadały o tym, co jest dla nich ważne w firmie, w której są zatrudnione. Czynniki, które działają motywująco, to m.in.:

 • Atmosfera

Przyjazne relacje ze współpracownikami to aspekt istotny dla 52% ankietowanych.

Cieszę się, idąc do pracy. Wiem, że spotkam tam pasjonatów pełnych energii i pomysłów. Jestem początkujący w branży, a przy nich cały czas uczę się czegoś nowego.
- Irek, młodszy specjalista ds. komunikacji

 Jego zdaniem życzliwi i doświadczeni współpracownicy sprawiają, że poziom stresu jest znacznie niższy.  

Praca w dobrej atmosferze, jak to zrobić?

 • Wybór odpowiedniego zawodu

48% badanych stwierdziło, że w obecnej pracy trzyma ich to, że po prostu wykonują obowiązki z przyjemnością.

Wkładam mnóstwo serca w to, co robię. Zawsze upewniam się, że panie korzystające z moich usług są zadowolone z efektów. Makijaż to dla mnie rodzaj sztuki. Czuję, że się w tym realizuję i z niecierpliwością czekam na kolejne wyzwania.
- Maja, makijażystka
 • Wynagrodzenie

32% uczestników badania zadeklarowało, że pracuje w wybranym miejscu ze względu na gratyfikację finansową. Mogłoby się wydawać, że atrakcyjna pensja to kluczowy czynnik, jednak okazuje się, że atmosfera i satysfakcja mają większe znaczenie.

 • Bezpieczeństwo i stabilizacja

32% ankietowanych ceni pewność jutra w swojej pracy. Świadomość, że firma oferuje stabilne zatrudnienie, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.   

 • Możliwości rozwoju

Nowe wyzwania, atrakcyjna oferta szkoleniowa, udział w ambitnych zadaniach – to aspekty istotne dla 29% badanych.

Uważam, że najlepszy sposób na naukę to skok na głęboką wodę. W swojej pracy mierzę się z nieoczekiwanymi sytuacjami. Przyznam, że lubię ten dreszczyk, a najbardziej cieszę się, kiedy uda mi się rozwiązać trudny problem.
- Adam, manager restauracji
 • Życzliwi przełożeni

Postawa szefa stanowi ważny aspekt dla 27% badanych. Uprzejmość, życzliwość i komunikatywność – to cechy, którymi powinny wyróżniać się osoby na stanowiskach kierowniczych.

Co skłania do zmiany pracy?

Uczestnicy badania Pracuj.pl mówili również o bodźcach, które mogłyby skłonić ich do podjęcia aktywności zawodowej na innym stanowisku. Wśród najczęściej wymienianych argumentów znalazły się:

 • Zarobki

Aż 59% ankietowanych wymieniło wynagrodzenie jako argument przemawiający za zmianą miejsca zatrudnienia.

 • Rozwój zawodowy

Uczestnicy badania byli nastawieni również na rozwijanie kompetencji. 39% pytanych uznało za atrakcyjne objęcie stanowiska, na którym można podnosić kwalifikacje i zdobywać nowe umiejętności.

5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo

 • Brak perspektywy awansu

Według 17% ankietowanych świadomość, że w danej firmie nie można liczyć na objęcie wyższej posady, byłaby wystarczającym powodem do zmiany pracy.

 • Mniejsza odległość między miejscem zamieszkania a miejscem pracy

Dojazd do pracy może zajmować nawet kilka godzin dziennie. Konieczność pokonywania dużego dystansu wiąże się również z kosztami. Możliwość podjęcia zatrudnienia w miejscu, które znajduje się w niedużej odległości od domu to argument istotny dla 16% ankietowanych.

 • Mniejszy stres

Nerwy wpływają nie tylko na sferę emocjonalną, ale również somatyczną. Permanentny stres powoduje ogromne zmęczenie i odbiera motywację. 16% osób uczestniczących w badaniu zmieniłoby pracę, gdyby okazała się zbyt stresująca.

 • Mniej obowiązków

Natłok zadań do wykonania potrafi zniechęcać. Wizja wolniejszego tempa i mniej napiętego grafiku przekonałaby do zmiany pracy 15% ankietowanych. Nadmiar obowiązków sprawia, że każdemu dniu pracy towarzyszy napięcie odbierające radość z podejmowanych działań.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł