Porady Życie zawodowe Czy związek w pracy to dobry pomysł?
11.02.2016  | 5 min czytania

Czy związek w pracy to dobry pomysł?

11.02.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska

fashion studio photo of beautiful sensual impassioned couple. office love storyZ kolegami z biura widujemy się dużo częściej niż z innymi przyjaciółmi czy znajomymi. Dzielimy radości i smutki. Często to właśnie oni są powiernikami naszych (nie)zawodowych problemów. Nic dziwnego, że poszukując partnera na całe życie, swoje oko często zawieszamy na osobie z tej samej firmy. Ale czy chwilowe gorące uczucie pomiędzy kolegami z pracy (jak pokazują różne badania w intymne relacje w miejscu pracy wchodzi praktycznie co drugi człowiek) może przerodzić się w związek na zawsze? Co zrobić, by spotykając miłość w pracy nie stracić … i pracy, i uczucia?

 

- Kiedyś dałabym sobie rękę uciąć, że udany związek pomiędzy osobami z tej samej firmy jest zwyczajnie niemożliwy – mówi Zosia, kupiec w międzynarodowej sieci handlowej. – Dziś nie miałabym jednak ręki – kwituje z uśmiechem. - Kilka lat temu do naszego zespołu dołączyła nowa koleżanka. Dopiero po półtora roku, przez zupełny przypadek dowiedziałam się, że jest zaręczona z kolegą z innego działu. Wpadłam na nich na zakupach w centrum handlowym. Choć wspólnie realizowali kilka projektów, nikt w firmie nie przypuszczał, że prywatnie tworzą bardzo udany związek. To dowód na to, że miłość i pracę można pogodzić – opowiada.

 

Jak to zrobić? Aby praca i miłość nie zmieniły się w mieszankę wybuchową (czytaj więcej), psychologowie biznesu i HR-owcy radzą przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Przestrzegaj reguł obowiązujących w Twojej firmie

Każda organizacja jest inna. Jeśli czujesz miętę do swojego kolegi lub koleżanki z firmy, zanim przystąpisz do zdobywania jego serca sprawdź… czy i w jaki sposób wewnętrzna polityka Twojej firmy reguluje związki pomiędzy współpracownikami. Szczególnie, jeśli nie pracujesz w rodzinnej firmie albo startupie o luźnych zasadach, ale w korporacji czy urzędzie.

 

Zachowaj dyskrecję

Nie ma potrzeby wysyłać do współpracowników maila o treści „Jesteśmy razem!”. Prawda jest taka, że albo nie będzie ich to interesować, albo dostarczysz im tematu do plotek na Twój i partnera temat. Taką samą radę dla czytelników swojej książki o pracy i związkach ma Lynn Taylor, amerykańska psycholog biznesu. Zwraca ona uwagę, że szczególnie w początkowej fazie związku warto postawić na dyskrecję. Dopiero jeśli związek przetrwa próbę czasu wspólnie z partnerem możesz zastanowić się nad tym komu, kiedy i w jakich okolicznościach należy powiedzieć o związku.

 

Ustal z partnerem zasady

Psychologowie radzą, aby na samym początku wspólnie z partnerem ustalić zasady i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak będziecie się wobec siebie zachowywać w pracy? Czego od siebie wzajemnie oczekujecie? Co zrobicie jeśli Wasz związek nie przetrwa próby czasu? Pozwoli to uniknąć późniejszych niezręcznych sytuacji i zapobiegnie potencjalnym kłótniom. Lynn Taylor podkreśla, że ustalenie zasad pozwoli przygotować się na trudne, nagłe sytuacje. Choćby, jeśli Twój szef dowie o związku choćby z korytarzowych plotek i zaskoczy Cię pytaniem o niego.

 

Zrezygnuj z czułości w pracy

Niezależnie od tego czy pijecie kawę w firmowej kuchni, jesteście na lunchu w restauracji blisko biura, bierzecie razem udział w spotkaniu służbowym, czy jesteście na wyjeździe integracyjnym, zrezygnuj z okazywania czułości – pocałunków, dotykania, trzymania za rękę czy wysyłania sobie wymownych spojrzeń. Pamiętaj, takie zachowanie stawia w niezręcznej sytuacji wszystkie osoby, które obserwują Wasze zachowanie.

 

Pozostań profesjonalistą

Profesjonalne zachowanie wymaga, aby bez względu na prywatny układ przestrzegać biznesowej etykiety – nie pozwól, by np. nieporozumienia z partnerem wpłynęły na Waszą relację zawodową. Podobnie jak czułości, kłótnie, złośliwości czy uszczypliwości trzeba pozostawić za biurowymi drzwiami. Zasada ta działa również w drugą stronę – uczucie nie powinno sprawiać, że w biznesowej sytuacji w jakiś sposób faworyzujemy partnera.

 

I na koniec… czy warto pracować razem?

Serce nie sługa, ale… Eksperci przestrzegają, że połączenie związku i spraw zawodowych to nie zawsze dobry pomysł - a już szczególnie jeśli jesteście w relacji przełożony-pracownik. Może to źle wpłynąć zarówno na Wasze zawodowe, jak i prywatne życie. Aby unikać plotek i pomówień w biurze, a awantur w domu, warto zastanowić się, czy wspólna praca Wam służy. Może lepiej postarać się o zmianę pracy albo przynajmniej działu przez jednego z Was? Wtedy oddzielanie życia prywatnego od zawodowego z pewnością stanie się prostsze.

 

A Wam zdarzyło się tworzyć związek z osobą z pracy?

 

Oceń artykuł