Czy własna firma to coś dla Ciebie?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

min

Własny biznes to marzenie wielu z nas. Nie każdy jednak potrafi się zmobilizować, znaleźć pomysł na własną firmę czy następnie zapanować nad nienormowanym czasem pracy. O tym, jak zacząć, co wybrać i jakich przedsiębiorczych cech w sobie szukać, rozmawiamy z Michałem Pasterskim, blogerem i coachem zajmującym się rozwojem osobistym.

Więcej o własnym biznesie na www.znajdzpomyslnabiznes.pl.

Zawsze marzyliśmy o własnej firmie, ale … no właśnie, na marzeniach się kończyło. W jaki sposób zmotywować się do działania?

Michał Pasterski: Po pierwsze, potrzebujemy wewnętrznego zobowiązania – szczerej i autentycznej decyzji, że to robimy. Podejmowanie decyzji to podstawa efektywnego działania. To wzięcie odpowiedzialności za własną codzienność, a także za własną przyszłość.

Po drugie, warto pozbyć się wszystkiego, co może nas ograniczać na drodze do założenia swojej firmy. Proponuję zacząć od własnej głowy. Często roi się tam od przekonań, które nie pozwalają nam podjąć działania: „To jest za trudne”, „Nie dam rady”, „To nie wypali”. Strefa komfortu trzyma nas w miejscu, a nasz umysł stale generuje dziesiątki wymówek, które często są zupełnie bezpodstawne. Praca nad rozwojem osobowości i zmianą schematów myślowych bardzo tutaj pomaga.

W końcu, potrzebujemy celu, który będzie dla nas maksymalnie atrakcyjny. To musi być dla nas coś dużego, coś, co sprawi, że serce nam bije szybciej. Tutaj przyda się mała refleksja nad własnym życiem – wszyscy prędzej czy później umieramy, dlaczego by więc nie spróbować iść na całość? Gdy do gotowego celu sporządzimy jeszcze dobry i szczegółowy plan, szybko pojawi się wewnętrzna, naturalna motywacja.

Czy własny biznes musi wiązać się z pasją? A może raczej wybrać dziedzinę, która dobrze wypada w badaniach rynkowych i nie zwracać uwagi na zainteresowania?

M.P.: Nie musi. Wszystko zależy od osobowości. Dla niektórych tworzenie biznesu opartego na własnej pasji będzie idealnym rozwiązaniem, bo pozwala to robić rzeczy, które się kocha, przy okazji na tym zarabiając. Ja pracuję w ten sposób od kilku lat i świetnie się w tym czuję.

Trzeba jednak pamiętać, że organizacja takiej formy pracy nie jest łatwa i z pewnością nie każdy się w tym odnajdzie. Dla wielu osób spieniężanie pasji utrudni lub nawet uniemożliwi cieszenie się nią, co w pewnej perspektywie czasowej może spowodować utracenie wewnętrznej fascynacji daną tematyką.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli wybierzemy sobie duży, ambitny i interesujący nas cel, możemy zostać nim pochłonięci bez reszty, nawet jeśli to nie jest nasza „oficjalna pasja”. Założenie firmy jest takim dużym, atrakcyjnym celem dla wielu ludzi.

Kiedy zaczynamy rozkręcać coś własnego, często rzucamy się w wir nowych obowiązków i pracujemy w trybie 24/7. Jak zapanować nad dniem pracy?

M.P.: Aby zapanować nad dniem pracy, trzeba zaplanować dzień pracy. Kluczem jest regularne tworzenie i aktualizowanie szczegółowego planu działania, w którym jasno i wyraźnie określamy priorytety. Musimy być cały czas świadomi tego, które kroki najbardziej przybliżają nas do postawionych celów i na nich skupić całą swoją uwagę. Te mniej ważne rzeczy możemy wydelegować lub w ogóle sobie odpuścić.

Gdy wykonamy najważniejsze zadania, powinniśmy z czystym sumieniem udać się na odpoczynek – w końcu to również jest nieodłączny element drogi sukcesu. Zaniedbując własne potrzeby marnujemy nasze najcenniejsze zasoby – kreatywność, pasję, umiejętność koncentracji. Znacznie lepiej będzie zrobić mniej, lecz z czystym i efektywnym umysłem, niż więcej, tracąc na jakości naszej pracy.

Czy jest coś takiego, jak cechy czy umiejętności, które obowiązkowo musi mieć każdy przedsiębiorca?

M.P.: Są pewne cechy, które bardzo pomagają przy tworzeniu własnej firmy, nie są one jednak warunkiem koniecznym bycia przedsiębiorcą. Mogą natomiast być tym czynnikiem, który różni osoby osiągające wielki sukces od tych, dla których prowadzenie firmy jest ciężką i wyczerpującą ścieżką.

Jedną z najważniejszych cech tego typu jest umiejętność organizacji własnej pracy. Aby nie zagubić się w obowiązkach potrzebujemy wygodnego i sprawnego systemu zarządzania czasem, jak również umiejętności stawiania dobrych celów, doboru odpowiedniej strategii (nie tylko biznesowej), planowania, ustalania priorytetów.

Bardzo istotną umiejętnością jest również umiejętność uzyskania pełnej koncentracji w tym, co się robi. Jeśli poświęcasz się czemuś w 100%, Twoja praca ma wysoką jakość. W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na półśrodki, dlatego niezwykle istotne jest, aby dawać z siebie wszystko i unikać rozproszenia. Do tego potrzebna jest umiejętność skupiania całej swojej uwagi na wykonywaniu najwyższej jakości pracy, niezależnie od tego, jaki jest jej charakter.

Michał Pasterski to life coach i trener rozwoju osobistego. Prowadzi bloga www.michalpasterski.pl i jest twórcą metodologii zmiany osobistej Life Architect.

Więcej o własnym biznesie oraz ofertach franczyzowych znajdziecie na www.znajdzpomyslnabiznes.pl


Oceń artykuł


Narzędzia