Porady Życie zawodowe Czy warto się uczyć?
03.09.2013 | 0 min czytania

Czy warto się uczyć?

03.09.2013 | 0 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz

nauka2Większość szkoleń czy kursów nic nie daje, to kosztowna strata czasu – mówią jedni. Rozwój w pracy do podstawa – argumentują drudzy. Zastanawiamy się, czy warto się dokształcać, jak pracodawcy oceniają udział kandydata w rozmaitych studiach i kursach oraz czy dobre szkolenie jest warte tyle, co podwyżka.

Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl* pokazuje, że zwolenników dokształcania się jest znacznie więcej niż przeciwników – 99% pytanych jest zainteresowanych zdobywaniem dodatkowej wiedzy i umiejętności; większość z nich ma zamiar swoje plany rozwojowe realizować jeszcze w tym roku.

Najczęściej uczymy się…

  • języków obcych,
  • zarządzania,
  • ekonomii i finansów,
  • sprzedaży.

Co ciekawe, głównie sami podejmujemy decyzję o wyborze konkretnych szkoleń czy kursów. Pracodawcy bywają natomiast zaangażowani przy przedsięwzięciach wyjątkowo kosztownych, takich jak chociażby studia MBA.

Dla własnej satysfakcji

Okazuje się, że nie tylko dla poprawienia swojej sytuacji zawodowej. Jak pokazało badanie, najczęściej decydujemy się na dokształcanie z uwagi na własną satysfakcję i rozwój, a także chęć bycia lepszym w swojej dziedzinie. Wśród odpowiedzi dopiero na trzecim miejscu znalazła się chęć znalezienia lepszej pracy niż obecna. Czy dodatkowe umiejętności poparte certyfikatami przydają się w rekrutacji? A może liczy się tylko doświadczenie?

Dokształcanie w CV

- Kilka specjalistycznych szkoleń z zakresu pozycjonowania stron internetowych pomogło mi zaangażować się w dodatkowe projekty w mojej poprzedniej firmie, a następnie zmienić pracę już pod kątem nowych umiejętności – opowiada Małgosia, która porzuciła dział marketingu w niewielkiej firmie na rzecz agencji interaktywnej. – Bez takiego wpisu w CV trudno byłoby mi pewnie płynnie zmienić specjalizację.

Szkolenia to dobry początek do zmian, szczególnie jeśli planujemy rozwój w nieco innym kierunku niż dotychczas. Nieco gorzej sprawa może wyglądać, jeśli planujemy zupełną zmianę branży – wtedy studia mogą okazać się niewystarczające. Nie można zapominać, że pracodawcy zwracają uwagę w pierwszej kolejności na nasze doświadczenie w danej dziedzinie.

Czy długa lista kursów w CV dobrze świadczy o kandydacie? Na pewno pokazuje naszą chęć rozwoju, co pracodawcy cenią. Jeśli jednak lista kolekcjonowanych przez lata szkoleń ciągnie się przez całą stronę życiorysu, usuńmy z niej pozycje, które nie zainteresują naszego potencjalnego pracodawcy – na przykład te związane z inną branżą, w której kiedyś pracowaliśmy.

Szkolenia zamiast podwyżki

Jak pokazuje brytyjskie badanie przeprowadzone przez firmę ICM Research, możliwość rozwoju to dla przedstawicieli generacji Y najpopularniejsza alternatywa dla podwyżki. Większość pracowników czuje się doceniona przez pracodawcę, jeśli ten oferuje mu szkolenia. Dla firm może być więc to sposób na motywowanie zespołu, jeśli podwyżki okazują się niemożliwe.

A jak jest u Was? Czy w czasach, kiedy o zwiększenie pensji trudno, staracie się o fundusze na szkolenia czy studia?

Jeśli zastanawiacie się nad rozwojem i chcecie sprawdzić, jakie szkolenia czy studia są dostępne w Waszej branży, zachęcamy Was do skorzystania z wygodnej wyszukiwarki na http://szkolenia-i-studia.pracuj.pl. Na stronie znajdziecie bazę aktualnych ofert wraz z programami, terminami i cenami.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*„Badanie doświadczeń i planów edukacyjnych użytkowników Pracuj.pl” przeprowadzone w styczniu 2013.

 

Oceń artykuł