Porady Życie zawodowe Czy w wakacje warto szukać pracy? Obalamy mity!
05.07.2017  | 4 min czytania

Czy w wakacje warto szukać pracy? Obalamy mity!

05.07.2017  | 4 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4)

Czy w wakacje warto szukac pracyCzy w wakacje warto w ogóle szukać pracy? A może to sezon ogórkowy i do poszukiwań lepiej zabrać się dopiero we wrześniu? Co zrobić, gdy proponowany termin rozmowy kwalifikacyjnej wypada w środku naszego urlopu? I jak zachować się, kiedy rekruter dzwoni do nas, kiedy właśnie sączymy lemoniadę na łódce? Obalamy popularne mity i podpowiadamy, jak skutecznie szukać pracy w wakacje. Bo można!

 

 

Wokół wakacyjnych poszukiwań pracy narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że na czas letnich miesięcy lepiej zawiesić poszukiwania na kołku i lepiej zabrać się za nie dopiero jesienią. Tymczasem również w lecie można znaleźć pracę marzeń! Dlatego warto szukać!

Przedstawiamy popularne mity dotyczące wakacyjnych poszukiwań nowej pracy.

 

Mit pierwszy: w wakacje nie warto szukać pracy

Nic bardziej mylnego! W lecie firmy również rekrutują, czasem nawet bardzo aktywnie. Wiele ma właśnie plan na nowe półrocze, uzupełnia zespoły, zaczyna nowe projekty wymagające zasobów ludzkich. Dlatego poszukiwań lepiej nie zawieszać na wakacyjne miesiące. Należy natomiast wziąć pod uwagę, że rekrutacje mogą trwać nieco dłużej niż zazwyczaj - zarówno rekruterzy, jak i menedżerowie mogą być na urlopach. Dobrze więc uzbroić się w cierpliwość i … do dzieła!

 

Mit drugi: nie wysyłajmy CV, jeśli planujemy urlop

Wyznajemy zasadę - jeśli widzisz ciekawe ogłoszenie, wyślij CV! Nawet jeśli właśnie pakujesz walizkę na wakacyjny wyjazd. Zazwyczaj telefon od rekrutera dostajemy dopiero po kilku dniach, a nawet jeśli nie będziemy mogli wziąć udziału w rozmowie w zaproponowanym terminie, wyjaśnijmy sytuację i poprośmy o wyznaczenie spotkania po naszym powrocie. Rekruterzy zdają sobie sprawę, że wiele osób jest w czasie wakacyjnych miesięcy poza miejscem zamieszkania i zazwyczaj biorą to pod uwagę, planując rozmowy.

Jeśli rekruterowi wyjątkowo zależy na czasie, może zaproponować Ci przeprowadzenie wstępnej rozmowy przez telefon albo Skype’a.

 

Mit trzeci: lepiej nie odbierać telefonu, jeśli jesteśmy na urlopie

Jeśli dzwoni nieznany numer i podejrzewasz, że to rekruter, a jesteś właśnie na urlopie, po prostu nie odbierasz? Nie jest to najlepsza strategia! Jeśli oddzwonisz po tygodniu, może się okazać, że do pierwszej grupy kandydatów zostały wybrane inne osoby, a Ty straciłeś szansę na udział w rekrutacji. Dlatego odbierz, wyjaśnij, że jesteś na urlopie i zaznacz kiedy wracasz, aby rekruter mógł wyznaczyć spotkanie w odpowiednim terminie.

Są oczywiście wyjątki - nie odbieraj komórki, jeżeli jesteś w trakcie spływu górską rwącą rzeką; przekrzykiwanie ryku fal nie zrobi najlepszego wrażenia, nawet jeśli sporty ekstremalne wpisałeś jako hobby do CV. Radzimy jednak, aby z oddzwonieniem nie czekać do końca urlopu. Lepiej zrobić to zaraz po wyjściu z pontonu na suchy ląd.

 

Mit czwarty: nie warto marnować lata na szukanie pracy

To zrozumiałe - nikt nie ma ochoty siedzieć godzinami przed komputerem w słoneczne popołudnia. Dlatego zachęcamy - wykorzystaj swoją komórkę i aplikację Pracuj.pl z ofertami pracy! Dzięki niej przejrzysz oferty na kocu w parku, a CV wyślesz błyskawicznie w trakcie przerwy w rowerowej wycieczce. W ten sposób nie zmarnujesz ani jednej słonecznej chwili, a jednocześnie dasz sobie szansę na nową pracę.

Aplikacja Pracuj.pl jest dostępna w sklepie Google Play i w App Store. Więcej informacji: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/aplikacja-mobilna-sposob-na-szybkie-znalezienie-pracy/

 

Od pracy marzeń może dzielić zaledwie 5 kroków!

 

Powodzenia!

Oceń artykuł