Porady Życie zawodowe Czy pizza motywuje lepiej niż pieniądze?
17.02.2022  | 4 min czytania

Czy pizza motywuje lepiej niż pieniądze?

17.02.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pizza to bohaterka zbiorowej wyobraźni w kategorii „danie na wynos”. Dla wielu osób to pierwszy wybór, gdy potrzebują jedzenia na pocieszenie, do piątkowego filmu albo na spotkanie ze znajomymi. Także podczas branżowych konferencji czy po prostu lunchów w pracy chętnie sięgamy po włoski placek, którym – ze względu na kształt kawałków – łatwo podzielić się z innymi. Skąd taka popularność pizzy? I czy stoi za nią coś więcej niż tylko doskonały marketing?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
• Dlaczego pizza jest tak popularna?
• Pizza w pracy – dobry pomysł?
• Pizza do pracy – czy faktycznie motywuje?

| Jak dieta wpływa na efektywność i samopoczucie w pracy?

Dlaczego pizza jest tak popularna?

Raport PizzaPortal.pl Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce w 2019 roku pokazuje, że chociaż chętnie sięgamy po potrawy z różnych regionów i kuchni, to królowa jest tylko jedna. Pizza jest od wielu lat ulubionym fast foodem Polaków i najczęściej zamawianym przez nich daniem. Odpowiada za ponad 50% zamówień z dostawą[1]! Dlaczego tak bardzo ją cenimy? Powodów jest mnóstwo, ale można przypuszczać, że w dużej mierze to przyzwyczajenie – w latach 90. była czymś zupełnie nowym, kojarzącym się z zachodem. Pizzerie to pierwsze lokale, które wprowadziły opcję dowozu, a w wielu mniejszych miejscowościach były w ogóle jedynymi restauracjami przez długi czas. Pizza nie miała więc konkurencji i szybko zdobyła polskie żołądki, a przez nie – zgodnie z przysłowiem – i serca.

Pizza chętnie wybierana jest przez młodzież i studentów – łatwo jest się nią podzielić i jest stosunkowo tania. Kojarzy się z przyjemnością, odpoczynkiem, miłym towarzystwem. Mimo wielu dostępnych wariantów ma prosty skład i wiadomo, czego się po niej spodziewać. Poddaje się  modyfikacjom w kwestii dodatków, bez trudu można dopasować ją do swoich preferencji. Jednym słowem – to danie niemal idealne.

| Kiełki kontra pizza – co jesz w pracy?

Pizza w pracy – dobry pomysł?

Wspólne posiłki z kolegami i koleżankami z biura pomagają poznawać się nawzajem, zacieśniać więzi, rozluźnić się i odstresować. Pizza w pracy spożywana wraz ze współpracownikami jest idealnym daniem spełniającym te funkcje. Jedzenie jej rękami prosto z kartonowych pudełek, bez sztućców, talerzy i w dużej grupie sprawia, że dobra atmosfera tworzy się sama. Trudno zachować bardzo formalny ton, gdy sięga się po tłusty pszenny placek z pieczarkami ręka w rękę ze swoim przełożonym.

Zawodowy styl życia – pizza w pracy

Jeśli pracownik czuje się w biurze swobodnie, dogaduje się z innymi, jest doceniony i potrzebny, istnieje duża szansa, że zwiąże się z przedsiębiorstwem na dłużej. Z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy” wynika, że kiepska atmosfera to wystarczający powód zmiany pracy dla aż 23% Polaków! Dlatego integracja pracowników to ważny element employer brandingu. Duże imprezy czy firmowe wyjazdy zazwyczaj sprawdzają się świetnie, są jednak kosztowne i wymagają długiego przygotowywania. Zorganizowanie w biurze cyklicznego Dnia Pizzy z kolei nie kosztuje wiele, a może przynieść dużo korzyści.

| 5 czynników, które decydują o dobrej atmosferze w pracy

Pizza do pracy – czy faktycznie motywuje?

O pozytywnym wpływie pizzy w pracy nie tylko na atmosferę, lecz także na produktywność mówi się już od pewnego czasu. Chętnie przytaczane jest badanie, zgodnie z którym motywuje ona lepiej niż bonusy pieniężne. Dan Ariely, profesor z Duke University w USA, podzielił pracowników fabryki produkującej chipy komputerowe na cztery grupy. Trzem grupom obiecano nagrody za zrealizowanie planu (odpowiednio: pochwałę pracodawcy, pizzę i bon o wartości 30 dolarów), czwartą potraktowano jako grupę kontrolną, której niczego nie oferowano.

Wyniki eksperymentu zaskoczyły, bo pierwszego dnia najlepiej z zadaniem poradzili sobie pracownicy, którzy w ramach gratyfikacji mieli otrzymać pizzę. Drugie miejsce zajęli Ci, którym obiecano pochwałę, a trzecie – grupa kontrolna. Po tygodniu klasyfikacja się zmieniła: najbardziej wydajnym zespołem okazał się ten, który oczekiwał gratulacji od szefa, a pizza jako nagroda spadła na drugą pozycję. Oba wyniki były jednak wyrównane. Bonus finansowy motywował najsłabiej – osoby kuszone pieniędzmi osiągnęły zauważalnie najsłabsze rezultaty.

Pizza w pracy a produktywność

Czy to oznacza, że zamiast premii i benefitów pozapłacowych wystarczy proponować pracownikom pizzę? Chyba nikt nie pokusi się o wysuwanie tak daleko idących wniosków. Warto wziąć jednak tę kwestię pod rozwagę. Pizza w pracy to smaczna przekąska, którą łatwo zjeść nawet w krótkiej przerwie– jest ciepła, kaloryczna i mało kto nie ma na nią ochoty. Łączy ludzi, buduje poczucie wspólnoty i rozluźnia atmosferę, a to czynniki, które pracownicy bardzo sobie cenią w miejscu pracy.

[1] https://docplayer.pl/185950638-Klikasz-i-jesz-raport-o-rynku-dostaw-jedzenia-w-polsce-2019-r.html

Oceń artykuł