Czy można polubić nielubianą pracę?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

Business man - HappyOkropny szef, nuda albo nadmiar obowiązków, stres, marne zarobki czy koszmarni współpracownicy – powodów, dla których lubimy swojej pracy może być wiele. Czy jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest porzucenie obecnej firmy, branży albo wręcz zawodu? A może są sposoby, aby nasze uczucia w stosunku do pracy jednak trochę się ociepliły – nawet jeśli na podwyżkę nie ma szans, a kolegów nie da się zmienić?

 

 

Jak pokazują wyniki badania „Specjaliści na rynku pracy” przeprowadzonego przez Pracuj.pl rok temu, najczęściej nasze niezadowolenie z pracy wynika z braku możliwości rozwoju, niskich zarobków, płacy nieadekwatnej do stanowiska, wykonywanych prac i zakresu odpowiedzialności czy złej atmosfery panującej w pracy. Wśród powodów, dla których nie lubimy tego, co robimy zawodowo, pojawia się też mobbing, brak szacunku, zła organizacja pracy, nieodpowiednie zarządzanie przez przełożonych i zbyt dużo obowiązków.

Osób, które zawsze i szczerze kochają swoją pracę, a poniedziałek jest ich ulubionym dniem tygodnia, jest pewnie zresztą niewiele. U każdego z nas chwile zadowolenia i satysfakcji przeplatają się z momentami, w których marzymy, aby zaszyć się w jakimś odległym zakątku świata i nie wracać do biura. Gorzej, jeśli ochota na ucieczkę towarzyszy nam bez przerwy, a poniedziałek jest cotygodniowym koszmarem. Rzucać od razu pracę i faktycznie uciekać? A może jest inne wyjście z sytuacji?

 

Na niektóre czynniki powodujące niezadowolenie mamy mały wpływ, ale na pewno możemy popracować nad własnym nastawieniem. Przedstawiamy sposoby, które choć trochę pomogą poczuć się lepiej w pracy. Przydadzą się szczególnie tym, którzy z różnych powodów nie mogą od razu jej zmienić.

 

1. Szukaj pozytywów

Psychologowie radzą, aby w trudnej sytuacji spróbować pokonać naturalną skłonność do rozmyślania nad aspektami, które są dla nas najbardziej negatywne i spróbować poszukać pozytywów. Twoja praca jest w dobrej lokalizacji i dojazd zajmuje Ci mało czasu? Masz w pracy przynajmniej jednego dobrego kolegę, z którym się świetnie się dogadujesz? Kawa jest całkiem niezła? Nawet takie drobiazgi mogą być „światełkiem w tunelu”. Szczególnie pozytywne akcenty w relacjach z ludźmi mogą zmienić Twoje zastawienie.

 

2. Umilaj sobie dzień

Postaraj się zrobić wszystko, aby Twój dzień w pracy był jak najbardziej znośny. Jeśli to możliwe, słuchaj ulubionej muzyki, postaw na biurku zdjęcie przypominające Ci udane wakacje albo w przerwie idź na krótki spacer. Niby małe rzeczy, a cieszą.

Postaraj się też o efektywne wykorzystywanie przysługujących Ci urlopów. Jeśli będziesz wypoczęty, od razu z większym optymizmem spojrzysz na swoją pracę.

 

3. Bądź aktywny i postaraj się coś zmienić na lepsze

Konflikt w pokoju narasta? Podział obowiązków jest coraz bardziej krzywdzący? Zastanów się, czy nie ma sposobu, żeby to zmienić. Może rozmowa ze współpracownikami przyniesie dobre rezultaty? Może wspólnymi siłami przekonacie szefa do zmian w grafiku? Do pasywnej postawy i milczącego wyrażania niezadowolenia łatwo się przyzwyczaić, jednak czasem warto spróbować działać.

Co jeśli jakiekolwiek próby współdziałania nie przynoszą rezultatów? Zadbaj o swoje własne obowiązki, np. lepiej organizując sobie czas.

 

4. Wyciągaj wnioski na przyszłość

Powiedz sobie, że doświadczenie pracy w nieodpowiadających Ci warunkach to cenna lekcja, która pomoże Ci w przyszłości. Będziesz wiedział, na co zwracać uwagę, szukając nowej pracy i jakich zachowań unikać, kiedy np. sam będziesz szefem. Spróbuj podsumować to, czego się w tej pracy nauczyłeś – nawet jeśli to będzie np. radzenie sobie z konfliktami w zespole. Jak twierdzi Anthony Robbins, jeden ze słynnych coachy kariery, wszystkie porażki i frustracje budują fundament do decyzji, które w rezultacie pozytywnie wpływają na nasze życie zawodowe.

 

5. Zacznij szukać nowej pracy

Nic tak nie napawa dobrym nastrojem i optymizmem, jak perspektywa zmian na lepsze. Zacznij przeglądać oferty pracy, nawet jeśli na razie z różnych powodów nie możesz jej zmienić. Zorientowanie w rynku przyda Ci się w konkretnych poszukiwaniach, a Ty zyskasz świadomość, że obecna praca jest tylko przejściowym etapem kariery.

 

Co jeśli żadne sposoby na poprawę nastawienia nie działają, a Ty swojej pracy dalej szczerze nie cierpisz? Nadszedł moment na zmianę!

Czekamy na Wasze komentarze – czy nielubianą pracę można polubić, a może lepiej od razu ją zmieniać?

Oceń artykuł


Narzędzia