Porady Życie zawodowe Czy istnieje szef idealny?
11.10.2016  | 1 min czytania

Czy istnieje szef idealny?

11.10.2016  | 1 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

czy istnieje szef idealnySzef idealny ma wiele wspólnego ze Świętym Graalem. Podobno ktoś, kiedyś go widział.  Setki badań prowadzonych na całym świecie pokazują, że istnieje zestaw cech, którymi powinien charakteryzować się dobry menedżer. Czy są one uniwersalne i faktycznie dzięki nim można stać się wymarzonym szefem?

 

 

Z badań jasno wynika, że pracownicy chcą być kierowani nie przez szefów, a liderów. Są to osoby, które prócz kompetencji mają w sobie pasję, a ze swojego zespołu potrafią wydobyć to, co jest w nim najlepsze, które rozwijają kompetencje jego członków i potrafią dopasować swój styl pracy i komunikacji do poszczególnych pracowników.

 

Wskazujący drogę wizjoner

Jakich cech tak naprawdę poszukują u swoich przełożonych pracownicy?

Mój wymarzony szef musiałby być całkowitym przeciwieństwem obecnego: przewidywalny, potrafiący rozwiać z zespołem i stający za nim murem w sytuacji kryzysowej – mówi Roman, specjalista ds. IT.

Podobne oczekiwania ma Magda, koordynatorka PR – Szefa idealnego określiłabym jako osobę niezwykle spokojną, potrafiącą słuchać i komunikować się z podwładnymi oraz lojalną wobec zespołu – wylicza.

 

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Co ciekawe, na inne cechy idealnego menedżera wskazują sami kandydaci i pracownicy, a na inne menedżerowie. Jak wynika z raportu z badania „Młodzi na rynku pracy”, idealny szef w opinii dopiero wchodzących na rynek pracowników jest:

  • charyzmatycznym doradcą i mentorem pracownika, inspirującym do działania i rozwoju (39% odpowiedzi)
  • zdecydowanym, sprawiedliwym i wyznaczającym jasne cele przywódcą (31% odpowiedzi)
  • menedżerem, od którego pracownik przejmie wiedzę i umiejętności (25% odpowiedzi)

Trochę inną charakterystykę szefa idealnego przedstawiają sami menedżerowie. Jak pokazują dane zebrane przez firmę doradczą Deloitte w raporcie dotyczącym trendów HR, kluczowym czynnikiem jest silne przywództwo i umiejętność perspektywicznego myślenia, przewidywania trendów i ciągłego reagowania na nie.

 

Ideałów nie ma

- Szef idealny to trudny temat. Widzę to na przykładzie mojego 5-osobowego zespołu. Ja i moja koleżanka doskonale dogadujemy się z szefem, któremu do ideału brakuje naprawdę niewiele. Ale pozostali trzej koledzy regularnie wchodzą z nim w konflikty i nie są zadowoleni ze sposobu, jakim zarządza zespołem – mówi Monika, pracownik działu administracji. Różnice w preferowanych cechach charakteru wynikają z faktu, że każdy z nas ma inne oczekiwania wobec przełożonych, wymagania różnią się też w zależności od zajmowanego stanowiska czy branży, w której pracujemy. Potwierdza to artykuł opublikowany w "Psychological Science". To, jaki powinien być szef, w rzeczywistości zależy od osobowości pracowników, którymi zarządza.

 

Jakie cechy posiadałby Wasz idealny szef?

 

Aby znaleźć idealnego szefa, zapraszamy do rejestracji na Pracuj.pl.

linia_i_sprawdz_750x200

 

Oceń artykuł