Integracja i team-building to nieodłączna część stylu pracy w wielu firmach. Pracodawcy po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem zaczynają chętnie powracać do tego typu zacieśniania relacji między współpracownikami. Ci – niezależnie od stanowiska, specjalizacji i branży – spotykają się w biurze albo poza nim, by na nowo budować zgrany zespół, który przez pandemię w wielu przypadkach zmuszony był do działania w izolacji. Sprawdzamy zatem, czy integracja pracowników to dobry pomysł, a także co zrobić, by takie spotkanie było udane!
Co znajdziesz w artykule?
• Imprezy firmowe po okresie izolacji? Tak, ale skończmy z utartymi schematami!
• Śmieszne konkursy i zabawy, których podczas integracji unikają pracownicy
• Gry integracyjne dla pracowników godne pochwały
• Tradycyjny wyjazd integracyjny albo impreza na świeżym powietrzu
• Integracja w pracy – iść czy nie iść? Oto jest pytanie!
| Praca w dobrej atmosferze – jak to zrobić?
Imprezy firmowe po okresie izolacji? Tak, ale skończmy z utartymi schematami!
Epidemia koronawirusa bardzo dużo zmieniła w naszym życiu zawodowym. Na szczęście po długich miesiącach pracy zdalnej wielu pracodawców zdecydowało o powrocie całego zespołu do biura albo wykonywaniu obowiązków służbowych w trybie hybrydowym. Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy i częściowym zniesieniem obostrzeń właściciele mniejszych i dużych firm zaczęli myśleć o tym, jak na nowo scalić swój rozproszony zespół i zacieśnić nieco rozluźnione przez pandemię relacje między współpracownikami. Tym oto sposobem potrzeba integracji na nowo zaczęła jawić się na horyzoncie.
Przed wybuchem pandemii najbardziej docenialiśmy spotkania i wyjazdy integracyjne czy warsztaty w zespole. I choć okres COVID-19 sprzyjał organizowaniu zdalnych konkursów czy aktywizacji w sieciach społecznościowych, wszyscy dobrze wiemy, że nic nie zastąpi realnego kontaktu i kumpelskich relacji w biurze. Potwierdzili to też uczestnicy badania „Zawodowy styl życia”, które zostało przeprowadzone przez Pracuj.pl.
| Razem, ale osobno – relacje na odległość podczas pracy zdalnej
Jak wynika z raportu po badaniu, aż 6 na 10 uczestników uważa, że zaprzyjaźnione ze sobą osoby lepiej wykonują wspólne obowiązki. Dodatkowo ze współpracownikami najchętniej integrujemy się „na żywo” – w ramach spotkań i wyjazdów integracyjnych. Polacy bardzo pozytywnie odbierają zawiązywanie przyjaźni między współpracownikami. Wiele osób twierdzi, że poprawia to atmosferę w zespole, ale też sprawia, że praca jest po prostu bardziej przyjemna, a to w efekcie przekłada się na lepsze wyniki całego zespołu.
Problem z imprezami integracyjnymi, które zaczynają znów wracać do łask, jest jednak jeden: często organizuje się je zgodnie z utartymi schematami. Czego najczęściej można spodziewać się w trakcie integracji? Team-buildingu, szkoleń z kompetencji miękkich, takich jak komunikacja czy asertywność, okraszonych wspólną kolacją i tańcami. Jeśli ktoś pracuje od wielu lat w korporacjach, jest duże prawdopodobieństwo, że te wszystkie atrakcje zna niemalże na pamięć.
Śmieszne konkursy i zabawy, których podczas integracji unikają pracownicy
Zastanawiasz się, które z typowych zajęć integracyjnych są największą zmorą pracowników? Aby się tego dowiedzieć, zapytaliśmy osoby z różnych działów, które zabawy i zadania w trakcie integracji wywołują u nich dreszcze. Oto odpowiedzi!
· Kilka słów o sobie na przełamanie lodów
To zadanie często bywa początkiem wielu szkoleń i integracji. Jak się okazuje – nie wszyscy lubią mówić o sobie, a jeśli już coś muszą z siebie wykrztusić, czują się tym zakłopotani. – Jestem z natury nieśmiała, a mówienie do większej grupy osób bardzo mnie peszy. Dlatego kiedy podczas integracji czy szkolenia słyszę, że mam powiedzieć o sobie kilka słów, panikuję – mówi Iza, asystentka w dziale handlowym.
· Przeciąganie liny
Jeśli nie jesteś fanem sportu albo wręcz odwrotnie – uwielbiasz ćwiczyć, ale najchętniej robisz to po swojemu albo w samotności – na pewno nie lubisz być zmuszany do grupowej rywalizacji. – Nie rozumiem, czemu integracji sprzyja wysiłek fizyczny. Przeciąganie liny, przenoszenie głazów albo skakanie w workach po polu. Lubię uprawiać sport, ale w samotności. A najbardziej chciałbym się integrować… rozmawiając z kolegami, bo w pracy bardzo często nie mam na to czasu – przyznaje Grzesiek, informatyk.
· Przerost formy nad treścią
Jak się okazuje, czasami pracodawcy chcą być bardzo oryginalni, ale nie zawsze im to dobrze wychodzi… – Pracowałam kiedyś w firmie, która do integracji zespołu podchodziła bardzo poważnie. Myślę, że nawet za poważnie. Dzięki temu integrowaliśmy się zazwyczaj w sposób bardzo wyszukany i nie do końca trafiony. Kiedyś poproszono nas o udawanie dźwięków wydawanych przez delfiny. Ćwiczyliśmy w grupach z bezpośrednim przełożonym. Ćwiczenie miało nas zbliżyć, ale bardziej żenowało – wspomina Magda, koordynator ds. zarządzania jakością.
Gry integracyjne dla pracowników godne pochwały
Po serii niefortunnych spotkań integracyjnych masz ich już serdecznie dosyć? Nie należy się zrażać, bo jak się okazuje – coraz więcej firm do integracji podchodzi w sposób niesztampowy. Oto pomysły na integrację, które mogą Ci się bardzo spodobać. Część z nich na pewno warto zaproponować w pracy jako ciekawe urozmaicenie dotychczasowych spotkań z całym zespołem!
· Wolontariat
Działania tego typu przybierają przeróżne formy: od malowania ścian w przedszkolu czy szpitalu aż po wspólne wyprowadzanie na spacer psów ze schroniska. Niektórzy angażują się też w akcje charytatywne. Niezależnie od wybranej aktywności pracowników łączy wspólna idea, a po takiej integracji pozostają nie tylko dobre wspomnienia, ale przede wszystkim namacalny efekt pracy oraz poczucie, że razem zrobiło się coś dobrego.
· Firmowy turniej planszówek
Kto nie lubi planszówek? Są niezobowiązujące, można przy nich porozmawiać, ale nie brakuje w nich również ducha rywalizacji i pracy zespołowej. – W mojej firmie raz na kwartał spotykamy się na turniej jengi. Gra jest o tyle nietypowa, że kartonowe klocki, z których układamy wieżę, są ogromne. Ich ułożenie wymaga sporej siły i współpracy. Jest przy tym dużo śmiechu – mówi Ola, przedstawiciel handlowy.
· Lekcje gotowania
Niektóre firmy organizują dla swoich pracowników coś wyjątkowego, łącząc tradycyjne spotkanie z kulinarną ucztą. Lekcje gotowania niekiedy odbywają się w firmowej kuchni i są ciekawym pomysłem na integrację w miejscu pracy. – Rok temu brałem udział w nietypowej integracji. Był to całodniowy kurs gotowania. Jak wiadomo, najlepsze imprezy zawsze odbywają się w kuchni, a świetne integracje… na kursach gotowania. Przy przygotowaniu dań i wspólnym degustowaniu świetnie się bawiliśmy. W tym roku chcemy to powtórzyć, tym bardziej że kilka osób odkryło w sobie prawdziwy kulinarny talent – mówi Radek, prawnik.
| Savoir-vivre na imprezie firmowej
Tradycyjny wyjazd integracyjny albo impreza na świeżym powietrzu
Wyjazdy integracyjne w covidowej rzeczywistości zostały nieco zdetronizowane. Wszelkiego rodzaju pobyty grupowe musiały zostać na jakiś czas odwołane albo przełożone. Jednak wraz z poprawą sytuacji niektóre firmy – najczęściej te małe – decydują się na „powrót do korzeni” i ponownie zaczynają planować wyjazdy, które mają za zadanie nie tylko integrować całą firmę, lecz także zmotywować pracowników do pracy. Podczas takiego kilkudniowego pobytu osoby zatrudnione w danej firmie mają zagwarantowany nocleg i wyżywienie, a czas wypełniają im szkolenia, odpoczynek i rywalizacja w grupach.
| 10 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami
A jak z sytuacją radzą sobie duzi gracze firmowi, którzy na pokładzie mają więcej osób? W takim przypadku standardowy pobyt poza domem bardzo często zastępuje impreza integracyjna dla pracowników zorganizowana na świeżym powietrzu (najczęściej po godzinach pracy). Podczas takiego spotkania przeważają towarzyskie rozmowy. Dla osób, które wciąż jeszcze nie wróciły na stałe do swoich biur i pracują zdalnie, kontakty twarzą w twarz są z całą pewnością niezwykle cenne. Warto też dodać, że imprezy integracyjne (wyjazdowe i te na miejscu) oczywiście odbywają się z zachowaniem wszystkich limitów i obostrzeń, które w przypadku zabawy pod chmurką nieco łatwiej wdrożyć.
Integracja w pracy – iść czy nie iść? Oto jest pytanie!
Jak widać, ważną cechą każdego pracodawcy jest umiejętność budowania dobrych relacji pracowniczych w firmie – szczególnie teraz, kiedy wielu z nas zdążyło zatęsknić za realnymi kontaktami ze współpracownikami. Po pandemii integracja całego zespołu przeżywa swój ponowny rozkwit. Dla każdego dobrego szefa wspieranie pasji pracowników oraz pielęgnowanie przyjaźni między nimi powinno być ważne. Od tego w końcu zależy atmosfera w pracy. Czasami wystarczy prozaiczne spotkanie – z dala od komputerów, naglących terminów projektów i innych biurowych bolączek – by poukładać firmowe relacje.
| 5 czynników, które decydują o dobrej atmosferze w pracy
Jeśli Twój pracodawca ze względu na kwestie kosztowe nie ograniczył tymczasowo wydarzeń integracyjnych, warto wybrać się na takie spotkanie, by po długich miesiącach home office zacieśnić relacje z kolegami. A może boisz się, że kolejna impreza integracyjna będzie totalnym niewypałem i znów będzie trzeba uczestniczyć w śmiesznych konkursach i zabawach, których nie lubisz? Jeśli czujesz, że repertuar się powtórzy, spróbuj sam wyjść z inicjatywą zmiany. Dołącz do grupy, która organizuje wyjazd pracowniczy albo ustala harmonogram wyjścia po pracy, i zaproponuj kilka nowych pomysłów na wyśmienitą integrację!