Porady Życie zawodowe Czy hybrydowy model pracy jest lekiem na całe zło? Sprawdź, czy to opcja dla Ciebie
16.10.2023  | 4 min czytania

Czy hybrydowy model pracy jest lekiem na całe zło? Sprawdź, czy to opcja dla Ciebie

16.10.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Wygodna sofa w salonie, balkon, park. Z czym kojarzą Ci się te miejsca? Z odpoczynkiem? Zapewne tak. To mogę jednak być także miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. Z badania Pracuj.pl wynika, że praca zdalna jest magnesem w ofertach pracy dla aż 38% respondentów. Jeśli Ty również rozglądasz się za takimi możliwościami, dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w firmie, która oferuje zdalne i hybrydowe modele pracy.

Jeszcze kilka lat temu niektóre rozwiązania byłyby niemożliwe do zastosowania. Zmiana w sposobie myślenia i dopuszczenie innych opcji niż praca stacjonarna to w wielu firmach przełom, który nastąpił w okresie pandemicznym. Ale dzięki temu dziś stoją przed Tobą zupełnie nowe możliwości, dlatego warto z nich skorzystać, a przynajmniej testować i eksperymentować, by sprawdzić, czy daje Ci to większy komfort i satysfakcję.

Co ważne, pracodawcy mają coraz większą świadomość potrzeb pracowników i wiedzą, że kandydaci cenią elastyczność i swobodę wyboru, dlatego proponują im różne udogodnienia. W I półroczu 2023 roku 37% ogłoszeń aktywnych w serwisie Pracuj.pl stanowiły takie, które umożliwiały pracę zdalną, hybrydową lub dowolny wybór jednego z tych modeli. Niemal 1/3 (30%) umożliwiała pracę hybrydową, a 17% – pracę zdalną. Jak wynika z kolei z raportu The Flex Index*, firmy oferujące możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej rekrutują pracowników dwa razy szybciej niż te, które wymagają stałej obecności w biurze. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne formy pracy, które mogą zapewnić firmom przewagę nad konkurencją i skuteczność w przyciąganiu talentów.

Różne scenariusze – jaki będzie Twój?

Niewątpliwą zaletą hybrydy jest to, że można pisać dla siebie różne scenariusze i szukać optymalnych sposobów na lepszą efektywność i większy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Pewna rutyna i porządek są możliwe w tym systemie, ale jest też mnóstwo przestrzeni na elastyczność i zmienność – w zależności od Twoich aktualnych potrzeb, sytuacji życiowej czy możliwości, jakie oferuje pracodawca i stanowisko pracy. Dzięki pracy hybrydowej możesz sobie pozwolić na pracę z domu w poniedziałek, we wtorek wykorzystać czas na spotkania zespołowe w firmie, w środę wcześniej zacząć pracę i wcześniej ją skończyć, w czwartek znów pojechać do biura, a w piątek odpocząć od korków ulicznych, pracując w zaciszu swojego domu. To wszystko możliwe!

Ale czy to na pewno dla mnie?

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie i zastanawiasz się, czy miks pracy w biurze i poza nim w wybrane dni będzie dla Ciebie dobrą opcją i rzeczywiście ułatwi, a nie utrudni Ci życie, sprawdź bilans korzyści i ewentualnych zagrożeń. Oto lista korzyści i powodów, dlaczego warto poszukiwać ofert pracy hybrydowej:

• Elastyczność czasu i miejsca pracy
• Indywidualne dostosowanie środowiska pracy
• Różne możliwości: praca z domu lub z biura – to zależy od Ciebie
• Zwiększenie komfortu życia zawodowego i osobistego
• Redukcja czasu na dojazdy do firmy
• Poprawa równowagi między pracą a życiem prywatnym
• Zadbanie o zdrowie i dobrostan
• Mniejszy stres związany z dojazdem do pracy na czas
• Możliwość lepszego zorganizowania czasu pracy
• Możliwość skupienia na zadaniach bez konieczności stałej obecności w biurze
• Zwiększenie produktywności i kreatywności
• Eliminacja zakłóceń związanych z biurowym hałasem

A potencjalne zagrożenia? Z pewnością wyzwaniem tego modelu jest konieczność samodyscypliny i zarządzania czasem oraz ułożenie priorytetów w taki sposób, by dobrze zaplanować dzień i działać efektywnie w różnych warunkach. W przeciwnym razie pojawia się zagrożenie, że nie wypełnisz zadań w terminie, a granice między domem a pracą całkowicie się rozmyją. Niektórzy obawiają się też izolacji społecznej w związku z pracą zdalną, dlatego już na starcie warto zadbać o budowanie relacji w zespole, jasne zasady dotyczące komunikacji, stałe rytuały służące integracji itp. Co jeszcze? Niezbędna jest oczywiście odpowiednia infrastruktura do pracy zdalnej, dostęp do technologii i narzędzi komunikacyjnych. Ale są to aspekty, o które możesz odpowiednio wcześniej zadbać, również przy wsparciu Twojego pracodawcy.

Jak przygotować się do rekrutacji do pracy hybrydowej?

W finalnym rozrachunku wydaje się, że mimo wszystko zalety pracy hybrydowej dominują nad jej wadami. Jeśli jednak wolisz pracować stacjonarnie, nic straconego. Przede wszystkim warto szukać pracy zgodnej ze swoimi potrzebami i preferencjami – na Pracuj.pl masz szansę znaleźć najlepszą, dopasowaną do Ciebie ofertę, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz.

A jeżeli postanowisz spróbować swoich sił w pracy hybrydowej, przygotuj sobie kilka pytań pod kątem rozmowy rekrutacyjnej. Koniecznie dowiedz się, jak potencjalny pracodawca rozumie pojęcie „praca hybrydowa”:

• Ile dni w skali miesiąca możesz przeznaczyć na pracę zdalną?
• Czy możesz wskazać takie dni, czy są one odgórnie ustalone?
• Jakie zasady obowiązują przy organizacji pracy w firmie?
• W jakich godzinach odbywa się praca?
• Czy możesz liczyć na elastyczny grafik?
• Jak wygląda adaptacja i wdrożenie na stanowisko (czy w formie online, czy w biurze)?
• Jak na co dzień wygląda komunikacja w zespole, wymiana informacji i wzajemna nauka, jeśli pracownicy „mijają się”, pracując hybrydowo?

To tylko przykładowe kwestie, w które warto się zagłębić, by móc podjąć ostateczną decyzję. Model hybrydowy to innowacyjne podejście, które – jak pokazuje praktyka – często przekłada się na większą satysfakcję zawodową pracownika. Aby tak się stało, trzeba jednak już na etapie rekrutacji doprecyzować aspekty mające dla Ciebie największe znaczenie. Dzięki temu zyskasz pewność, jakie kolejne kroki powinieneś postawić na swojej ścieżce kariery.

„Hybryda” to okazja, by zainwestować w lepsze warunki pracy i życia. Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź ogłoszenia, które proponują taki styl pracy!

*https://www.flex.scoopforwork.com/stats

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł