Porady Życie zawodowe Czterodniowy tydzień pracy – czy to naprawdę możliwe?
14.06.2019  | 4 min czytania

Czterodniowy tydzień pracy – czy to naprawdę możliwe?

14.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Okazuje się, że skrócenie podstawowego czasu pracy może wpływać pozytywnie na wykonywanie obowiązków. Efektywność i punktualność – to tylko niektóre korzyści, jakie płyną z czterodniowego tygodnia pracy. Coraz więcej przedsiębiorstw testuje innowacyjną metodę pracy.

Firmy otwierają się na pracowników, oferując im bardziej elastyczne formy zatrudnienia. Dzień pracy zdalnej raz w tygodniu czy mniej godzin pracy w piątki ‒ to przykładowe rozwiązania. Nie dziwi więc, że szefowie postanowili także sprawdzić czterodniowy tydzień pracy.

Po czym poznać przyjazną kulturę organizacyjną?

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy czterodniowy tydzień pracy może okazać się korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. Pracownicy mają czas nie tylko na odpoczynek, ale i na zajęcie się sprawami osobistymi, a wracając do pracy po weekendzie, są bardziej wydajni i zmotywowani.

Pozytywne rezultaty redukcji godzin pracy

Wiele firm postanowiło przetestować to nowe rozwiązanie. Jedną z nich jest nowozelandzka Perpetual Guardian, która zajmuje się m.in. zarządzaniem nieruchomościami. Przedsiębiorstwo zauważyło, że dzięki redukcji tygodnia pracy z 40 do 32 godzin zwiększyła się wydajność 240 pracowników. Stwierdzili oni, że zmiana spowodowała, że spędzają więcej czasu z rodziną, ćwiczą i gotują, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie.

Eksperymentowi przyjrzał się Auckland University of Technology, który odnotował 24% poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym u pracowników firmy. Natomiast przełożeni stwierdzili, że zatrudnieni stali się bardziej kreatywni, przychodzili do pracy na czas, nie wychodzili wcześniej, ani nie robili sobie dłuższych przerw w trakcie dnia.

Podobny eksperyment wykonano w jednym z urzędów w szwedzkim Göteborgu, gdzie pracownicy pracowali sześć godzin – zamiast ośmiu. Tutaj również potwierdzono pozytywny wpływ redukcji podstawowego wymiaru czasu pracy. Urzędnicy wykonywali te same zadania, co zazwyczaj, albo nawet i więcej.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce

W kraju nad Wisłą także szuka się alternatywnych rozwiązań. Ciekawą inicjatywę wprowadziła firma Nozbe, która zajmuje się tworzeniem aplikacji wspomagających zarządzanie projektami. Jest to firma działająca w 100% zdalnie. Pracownicy w każdy piątek kończą swoje obowiązki kilka godzin wcześniej. To czas przeznaczony specjalnie dla nich, który ‒ jak zauważa prezes Michał Śliwiński - wpływa na wzrost produktywności. Jako przykład podaje grafika, który rozwinął swoje kompetencje w zakresie programowania (https://produktywni.pl/blog/michal-sliwinski-ceo-nozbe/ ).

W Polsce możemy spotkać także firmy, które testują czterodniowy tydzień pracy. Jak donosi agencja Adecco Poland, w całym kraju jest ich 700, głównie z branży IT, przemysłowej i produkcyjnej.

Oceń artykuł