Podczas przerwy od pracy związanej z urodzeniem dziecka wiele rzeczy może ulec zmianie – zarówno w firmie, jak i w branży. Myśl o powrocie do aktywności zawodowej często wywołuje stres u kobiet, które przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Niepotrzebnie – wychowywanie dziecka sprawia, że rozwijamy różne kompetencje, na przykład: zarządzanie sobą w czasie.
Co zyskujemy dzięki macierzyństwu?
Wbrew pozorom urlop macierzyński czy wychowawczy nie jest czasem, w którym wcale się nie kształcimy. Opieka nad dzieckiem to okazja, żeby rozwijać umiejętności miękkie przydatne w życiu zawodowym. W cenie jest m.in.
- Wielozadaniowość
Obserwowanie raczkującego dziecka, przygotowywanie obiadu i segregowanie ubranek – multitasking to umiejętność charakterystyczna dla każdej mamy. Może okazać się przydatna w pracy, w której trzeba radzić sobie z wieloma zadaniami. Nie zapominajmy jednak o tym, że kluczem do sukcesu jest zakończenie jednej czynności przed rozpoczęciem kolejnej, by nie dopuścić do zbędnego chaosu oraz nieprawidłowości.
Multitasking – zabije nas czy wzmocni?
- Organizacja pracy własnej
Nowy etap w życiu oraz duża liczba obowiązków powodują, że każda mama musi być dobrze zorganizowana. Kobieta wracająca z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego lepiej radzi sobie z wykonywaniem zadań na czas, nie zostawia wszystkiego na ostatnią chwilę i potrafi oddzielić priorytety od mniej ważnych spraw.
- Opanowanie
Najedzone, przebrane, wyspane, ale wciąż płaczące dziecko – w takiej sytuacji mama uczy się cierpliwości i opanowania. W życiu zawodowym umiejętność radzenia sobie z emocjami przydaje się m.in. wtedy, gdy w zespole pojawia się konflikt.
- Spostrzegawczość
Macierzyństwo wymaga dużej spostrzegawczości – szczególnie wtedy, gdy dziecko zaczyna raczkować, chodzić i poznawać otaczający je świat. Mama musi mieć oczy dookoła głowy, by małemu odkrywcy nic złego się nie stało. Po powrocie do aktywności zawodowej można z większym refleksem, szybciej wyłapywać ewentualne błędy lub niedociągnięcia w wykonywanych przez siebie zadaniach.
- Radzenie sobie w trudnych sytuacjach
Mama jest dla swojego dziecka superbohaterem – ociera łzy, pomaga stanąć na nogi podczas nauki chodzenia i wyczuwa pierwsze symptomy choroby. Macierzyństwo to sztuka radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Niejednokrotnie pomaga również w pracy – np. wtedy, gdy deadline się zbliża, a w projekcie znajdują się błędy.
Komu będzie przysługiwał roczny urlop macierzyński – przepisy
Zgodnie z art. 180 § 1 kodeksu pracy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie). Wiele osób mylnie określa połączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mianem „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Długość urlopu rodzicielskiego wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie – w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy jednym porodzie. Wynika to z art. 1821a § 1 kodeksu pracy.
10 pytań i odpowiedzi na temat urlopu macierzyńskiego