Za oknem 30-stopniowy upał i przedburzowe powietrze, a Ty w dusznym biurze ledwo możesz skupić się na raporcie. Albo odwrotnie – na zewnątrz hula zimny wiatr i zamiast wychodzić do pracy chcesz nakryć się kołdrą po czubek głowy. Czy pogoda może mieć wpływ na nasze samopoczucie i zawodową aktywność? Jak najbardziej! O tym, że meteopatia nie jest żadnym wymysłem, doskonale wiedzą wszyscy, którzy na zmianę ciśnienia reagują sennością, migreną czy innymi dolegliwościami.
Co znajdziesz w artykule:
• Wpływ pogody na człowieka
• Pogoda a samopoczucie w pracy, czyli co wpływa na naszą efektywność
• Meteopaci są wśród nas – zmiana pogody a samopoczucie
• Złe samopoczucie przy zmianie pogody – co robić, by objawy były mniej dokuczliwe?
Wpływ pogody na człowieka
To, że pogoda może mieć wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, jest powszechnie znanym faktem. A z tym naturalnie wiążą się również efektywność i produktywność w miejscu pracy. Zależności nie są jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać – ładna pogoda niekoniecznie przekłada się na efektywną pracę, a deszczowa aura to nie zawsze dobre wytłumaczenie dla spadku ochoty do działania.
Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Bywa, że w pochmurne dni wiele osób boryka się z gorszą formą: brakiem energii, sennością, złym humorem. Dodatkowo taka pogoda sprzyja spóźnieniom – a po porannym tkwieniu w ulicznych korkach człowiek trafia do biura już poirytowany. Paradoksalnie jednak deszczowy dzień nie musi źle wpływać na efektywność i produktywność. Powód? Pogoda za oknem nie kusi do dłuższej przerwy obiadowej czy wcześniejszego wyjścia z pracy. A skoro Twojej uwagi nic nie rozprasza, możesz łatwiej skupić się na obowiązkach.
| Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce, czyli wakacyjne lenistwo w pracy
Pogoda a samopoczucie w pracy, czyli co wpływa na naszą efektywność
Francesca Gino z Harvard Business School przeprowadziła badania, które jednoznacznie wskazują, iż słoneczna pogoda sprawia, że ludzie są bardziej roztargnieni w pracy, a ich produktywność wzrasta przy gorszej pogodzie. Z drugiej jednak strony wiele osób przy ładnej i słonecznej pogodzie ma zwyżkę energii oraz większą motywację do działania. Tym, co jednoznacznie negatywnie wpływa na większość pracowników, są za to upały – nie sprzyjają one skupieniu w pracy i wywołują ogólny dyskomfort, przekładający się także na zawodową aktywność*.
Eksperci zwracają uwagę, że obiektywnie istotnym czynnikiem dla efektywności w pracy jest nie tylko temperatura, lecz także – szczególnie w naszej szerokości geograficznej – długość dnia. W tym przypadku lato nam sprzyja, za to zimą borykamy się z mniejszą produktywnością. Częściej wtedy cierpimy na bóle głowy, mamy problemy z koncentracją, motywacją i jesteśmy senni. To także czas wzmożonych zachorowań, które nierzadko wykluczają nas z jakiejkolwiek aktywności zawodowej.
Meteopaci są wśród nas – zmiana pogody a samopoczucie
Ogólna chęć do pracy i zasoby energii to jedno. Osobną kwestią są fizyczne dolegliwości związane z wahaniami pogody lub tzw. niekorzystnym biometem. Meteopatia (lub meteoropatia) to dolegliwość polegająca na nadwrażliwości organizmu na warunki atmosferyczne, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, wiatr itd. Choć dla osób, które nigdy takich przypadłości nie doświadczają, brzmi to jak klasyczny „paluszek i główka”, złe samopoczucie przy zmianie pogody potrafi być naprawdę dokuczliwe. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wpływ pogody na samopoczucie odczuwa aż 50-70% Polaków**.
Jak ciśnienie wpływa na samopoczucie? Gwałtowna zmiana warunków atmosferycznych może powodować m.in. takie dolegliwości jak senność, zmęczenie, wzrost ciśnienia tętniczego, bóle i zawroty głowy oraz ogólne rozbicie. Nierzadko uaktywniają się też wtedy „uśpione” dolegliwości reumatyczne, bóle wieńcowe, choroby wrzodowe. Nasilenie takich objawów najczęściej pojawia się u meteopatów na przełomie pór roku – to wtedy wahania aury są bowiem najbardziej intensywne. Osobną kwestią są sezonowe alergie – katar, łzawienie oczu czy duszności potrafią skutecznie dać w kość i odebrać chęć do pracy w okresie pylenia roślin.
| 6 rzeczy, które często przeszkadzają w pracy
Złe samopoczucie przy zmianie pogody – co robić, by objawy były mniej dokuczliwe?
Jeśli masz tendencje do meteopatii, niestety przynajmniej częściowo trzeba je zaakceptować. Migreny, bóle stawów czy dolegliwości sercowo-krążeniowe przy złej pogodzie raczej będą nawracać. Najlepiej jest po prostu nosić ze sobą tabletki przeciwbólowe czy inne leki, które łagodzą Twoje objawy – i zażywać je odpowiednio wcześnie, nim dolegliwości zdążą się „nakręcić”. Dzięki temu warunki atmosferyczne nie będą rujnować Twojego dnia pracy.
Poza tym niezwykle ważna jest codzienna higiena snu, dbanie o aktywność fizyczną, dietę i regularny wypoczynek. W zdrowym (oraz wyspanym i odżywionym) ciele zdrowy duch, więc i regeneracja w trudnych momentach będzie łatwiejsza. Przepracowany organizm ma zaś mniej zasobów do radzenia sobie z dodatkowym obciążeniem, przez co np. wpływ ciśnienia na samopoczucie może być większy i odczuwany jako znacznie bardziej nieprzyjemny.
| Jak dieta wpływa na efektywność i samopoczucie w pracy?
Oto kilka żelaznych zasad, których przestrzeganie pomoże zmniejszyć wpływ pogody na samopoczucie:
Dbaj o prawidłowe nawodnienie – nawet lekkie odwodnienie obniża zdolność do skupienia uwagi, dlatego szczególnie w ciepłe dni warto pamiętać o tym, aby wypijać niewielkie ilości wody nawet co 20-30 minut.
O ile jest to możliwe, wygospodaruj czas na krótki odpoczynek – możesz wykorzystać do tego np. przerwę obiadową.
Krótka pogawędka przy kawie może zdziałać cuda. Przy obniżonym nastroju krótka przerwa przy kubku ciepłego napoju i w dobrym towarzystwie skutecznie poprawi samopoczucie i przełoży się na efektywność za biurkiem.
Niezależnie od obowiązującego dress code’u ubieraj się adekwatnie do temperatury – latem wybieraj naturalne, przewiewne tkaniny o luźnych fasonach, zimą szczelnie otulaj się od chłodu.
Spadek energii w deszczowy dzień? Posłuchaj energetycznej muzyki – o ile dźwięki nie rozpraszają Cię w pracy, dobrym pomysłem na dodanie sobie animuszu jest włączenie ulubionej piosenki.
* Źródło: https://hbswk.hbs.edu/item/6975.html