Jeśli pracujesz zdalnie, z pewnością czasem odczuwasz znużenie: brak kontaktu z innymi ludźmi, ta sama przestrzeń dzielona między pracę i odpoczynek, mniejsza motywacja do wychodzenia z domu… Dla osób właśnie takich jak Ty powstały coworkingi, czyli przestrzenie do pracy, które dzielą między sobą pracownicy z różnych powodów niekorzystający z firmowych biur. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania.
O czym przeczytasz w artykule:
• Coworking – co to jest?
• Komu potrzebne jest biuro coworkingowe?
• Praca zdalna a coworking
• Dlaczego coworking? Zalety pracy z elastycznego biura
| Nie rzucaj niczego i jedź w Bieszczady! Czy praca poza biurem to nowy trend?
Coworking – co to jest?
Idea coworkingu narodziła się wśród freelancerów, którzy pracowali w pojedynkę, nie mieli swoich biur i współpracowników i… czuli się samotnie. Działo się to stosunkowo niedawno – pierwsza „coworking space” powstała w 2005 roku w San Francisco. Czym dokładnie jest? Jak sama nazwa wskazuje, to przestrzeń, gdzie każdy może wynająć sobie biurko i wykonywać codzienne obowiązki wśród innych ludzi – dokładnie tak samo, jakby przebywało się w siedzibie firmy.
Biura coworkingowe startowały jako oddolnie organizowane miejsca, w których spotykali się znajomi czy współpracownicy. Szybko trend podchwyciły jednak większe organizacje i obecnie najbardziej znane z nich prowadzone są przez międzynarodowe korporacje. Wciąż można znaleźć jednak mniejsze coworkingi, może w mniej prestiżowych lokalizacjach i bez wielu udogodnień, ale tworzone z pasji i działające na zasadzie wzajemności, a nie dużego biznesu.
| Jak pies z kotem – jak skutecznie pracować, gdy kolega z biurka obok jest naszym przeciwieństwem?
Komu potrzebne jest biuro coworkingowe?
Oczywiście przestrzenie coworkingowe bywają różne, dostosowane do potrzeb konkretnych grup pracowników. Jednym zależy na cichym miejscu, w którym mogą zaszyć się z laptopem, innym – na przestrzeni do spotkań z klientami czy zespołowych burz mózgów. Jeszcze inni łączą te cele, szukając czegoś na kształt open space’a, gdzie będą mieć okazję popracować, ale także poznać nowych znajomych na przykład w kuchni przy ekspresie do kawy, uciąć sobie pogawędkę lub spędzić czas w przestrzeni do odpoczynku.
Kto korzysta z coworkingu? Przede wszystkim są to:
- freelancerzy, którzy nie mają stałego miejsca pracy i wykonują zadania dla różnych klientów,
- pracownicy start-upów, które rezygnują z posiadania biura, ale organizują spotkania w wynajętym coworkingu,
- cyfrowi nomadzi, czyli ludzie, którzy wykonują pracę zdalną i jednocześnie podróżują po świecie,
- osoby pracujące zdalnie lub hybrydowo.
| Workation – sposób na wakacje i pracę w jednym
Praca zdalna a coworking
To właśnie osoby pracujące na home office stanowią sporą grupę klientów przestrzeni coworkingowych. Na pierwszy rzut oka może to dziwić: skoro wybierają model pracy z domu, to dlaczego przenoszą się do elastycznych biur, zamiast po prostu wrócić do pracy stacjonarnej?
Odpowiedzi bywają różne. Niektórzy pracują dla firm znajdujących się w innym mieście czy kraju i nie mają możliwości dojeżdżania do ich siedziby. Wiele przedsiębiorstw – zwłaszcza tych mniejszych – po doświadczeniach z pandemią zrezygnowało w ogóle z wynajmowania przestrzeni biurowych, bo generuje to koszty, a nie jest niezbędne do harmonijnego funkcjonowania i zapewnienia ciągłości procesów. W okresie powracających lockdownów open space’y stały puste, a i później korzystali z nich nieliczni pracownicy, bo wielu z nich odkryło zalety pracy z domu: możliwość późniejszego wstawania, pracy w dresie czy brak korków. Dojeżdżanie każdego dnia na drugi koniec miasta okazało się w wielu przypadkach kłopotliwe i męczące.
| Dojazdy decydują o naszej satysfakcji z pracy (i życia)?
Ten ostatni argument często powraca także w wypowiedziach osób, które mają możliwość pracy z biura, ale nie robią tego ze względu na odległość i wygodę. Chociaż odsetek pracowników, którzy wykonują swoje zadania z domu, spada, bo część pracodawców wymaga powrotu, to wciąż jest dużo wyższy niż przed pandemią i wynosi – łącznie dla home office i modelu hybrydowego – 28%.
Niezależnie od tego, skąd wyszła decyzja o home office (czy to wybór, czy odgórne zarządzenie), niektórzy pracownicy zaczynają szukać alternatyw dla tych dwóch przestrzeni: biura i domu. Czasem chodzi o wyjście do ludzi, czasem o chwilową potrzebę wywołaną bieżącymi wydarzeniami, a czasem warunki mieszkalne uniemożliwiają zorganizowanie sobie wygodnego domowego biura. W takim przypadku coworking okazuje się dobrym rozwiązaniem. Mało kto może pozwolić sobie na wynajęcie całego lokalu, by wstawić tam biurko z laptopem i ekspres do kawy, ale zapłacenie za dostęp do miejsca przy stole w zorganizowanej przestrzeni jest już w finansowym zasięgu większości pracowników umysłowych.
Dlaczego coworking? Zalety pracy z elastycznego biura
Model działania biur coworkingowych jest bardzo elastyczny: można wynająć w nim miejsce na stałe, a można na konkretne dni czy nawet godziny. Dlatego jeśli czujesz potrzebę pracy poza domem, a znudziły Ci się już kawiarnie, bez obaw możesz zaklepać sobie „swoje” biurko w coworku, zostawić tam potrzebne rzeczy i zjawiać się każdego dnia. Sąsiedzi postanowili zrobić remont i potrzebujesz miejsca do pracy na tydzień? Też znajdziesz tam swój kąt. Podobnie, jeśli szukasz miejsca na kilka godzin w miesiącu, bo na przykład większość czasu pracujesz w terenie. Także pracownicy przebywający w delegacji docenią możliwości, jakie daje takie rozwiązanie. Jeśli przebywasz w obcym mieście czy kraju i potrzebujesz miejsca do pracy z komputerem lub dokumentami, wynajęcie biurka na parę dni będzie strzałem w dziesiątkę.
Wiele coworkingów to duża przestrzeń podzielona na mniejsze sektory. Są więc miejsca tzw. cichej pracy, gdzie można wykonywać w skupieniu swoje codzienne zadania. Są przestrzenie spotkań, w których możesz umówić się na rozmowę z klientem czy współpracownikiem, zamiast przyjmować go w domu albo omawiać wrażliwe sprawy biznesowe w gwarnej kawiarni. Są wreszcie salki warsztatowe idealne do tego, by zorganizować w nich spotkania większej grupy osób. Te wykorzystywane są często właśnie przez firmy, które zrezygnowały z regularnego biura, na spotkania zespołów, warsztaty teambuldingowe czy integrację.
| 5 czynników, które decydują o dobrej atmosferze w pracy
Biuro coworkingowe oferuje swoim użytkownikom także szereg udogodnień, które zazwyczaj zapewnia pracodawca. Jest więc dostęp do drukarki, skanera i ksero, szybki internet, zamykane szafki, w których można zostawić swoje rzeczy. Każda przestrzeń do także przestronna kuchnia z rozmaitymi napojami: herbatą, kawą, wodą mineralną. Pojawiają się strefy relaksu – pufy, piłkarzyki, bilard czy dostęp do konsoli do gier.
Wszystko wskazuje na to, że idea coworkingu będzie się szerzyć. Praca zdalna weszła do polskiego prawodawstwa, pojawiły się w nim odpowiednie regulacje. Jak pokazuje badanie Pracuj.pl, większość pracowników nie chce wracać do biur na pełny etat.
Cenimy sobie możliwość wykonywania obowiązków z domu czy innych miejsc. Coworking to rozwiązanie zarówno dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą czy nie mogą pojawiać się w biurze tak często jakby chciały, jak i dla tych, które szukają w swojej codzienności urozmaiceń lub kontaktu z innymi pracującymi ludźmi.