Porady Życie zawodowe Co zrobić, kiedy czujesz, że jesteś niedoceniany w pracy?
19.06.2019  | 4 min czytania

Co zrobić, kiedy czujesz, że jesteś niedoceniany w pracy?

19.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Narastające poczucie niedocenienia zachęca nas do złożenia wypowiedzenia. Istnieje jednak kilka rozwiązań, z których możemy skorzystać, zanim podejmiemy ostateczny krok. Raportowanie postępów czy szczera rozmowa z szefem mogą okazać się pomocne.

Poczucie niedowartościowania w pracy to wciąż powracający temat. Brak premii czy podwyżki potrafi działać zniechęcająco. Pracownicy skarżą się też na deficyt benefitów. Według badań, ponad 45% Polaków ich nie otrzymuje.

Ponad 45% pracujących Polaków nie otrzymuje w pracy benefitów

Na obniżenie samooceny zatrudnionego wpływa także fakt, że w niektórych firmach szefostwo nie decyduje się na przedłużenie umowy na czas określony. Choć powinniśmy mieć na uwadze, że taka sytuacja może wynikać z cięć budżetowych czy zamykania projektów. Nie zawsze wiąże się z brakiem zaufania ze strony przełożonego.

Bez względu na to, czy otrzymamy ofertę nowych warunków pracy, wygaśnięcie umowy na czas określony  możemy traktować także jako dobry znak. Jeżeli mamy podstawy sądzić, że pracodawca nie docenia naszego wysiłku, z pewnością zaczęlibyśmy szukać innych możliwości zatrudnienia.

Umowa na czas określony – wady i zalety

Co zrobić, żeby szef nas zauważył?

Jesteś mocno zaangażowany w wykonywanie obowiązków? Pracujesz po godzinach, ale to wciąż inni dostają premie i pochwały od szefa? Takie sytuacje znacząco wpływają na samopoczucie i obniżają motywację do działania.  Warto zwrócić uwagę, jak wygląda nasze środowisko pracy. Być może nie zawsze mamy do czynienia z działaniami fair play?

4 objawy nepotyzmu w pracy

Jeżeli masz wrażenie, że pomimo ciężkiej pracy, pozostajesz niedoceniany, możesz spróbować porozmawiać z szefem:

  • Wykorzystuj okresowe podsumowania

Ocena okresowa i rozmowa z szefem to dobry moment, by skupić się na celach zawodowych, motywacji, kierunku dalszego rozwoju, podsumowaniach, określeniu poziomu satysfakcji itd.  Jeśli Twój pracodawca organizuje cykliczne spotkania z całym zespołem, to też warto opowiedzieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach. Zaletą takiego zebrania jest to, że masz szansę porównać efekty swojej pracy z pracą pozostałych. Dodatkowo koledzy z pracy mają okazję zapoznać się z efektami Twoich starań i ocenić ich wartość.

  • Przygotuj trafne argumenty

Możesz porozmawiać z przełożonym znacznie wcześniej, nie czekając na ocenę okresową. Zapytaj o termin spotkania tak, by mieć pewność, że na spokojnie będziesz mógł przedstawić swój punkt widzenia. Zrelacjonuj swoje dotychczasowe osiągnięcia. Wypunktuj zadania, za które byłeś odpowiedzialny i problemy, które rozwiązałeś z powodzeniem. W dyplomatyczny sposób opowiedz o swoich odczuciach. Możesz także powiedzieć, że masz wrażenie, że pracujesz bardzo dobrze, wkładasz wiele wysiłku w realizację celów, zdobywasz je, ale mimo to, nie otrzymujesz nagrody. Zaproponowanie alternatywy dla nagrody też jest dobrym pomysłem. Czasami nawet z pozoru niewielka zmiana, np. sfinansowanie kursów językowych czy dodatkowy dzień pracy zdalnej, pozytywnie wpływa na zadowolenie z pracy.

Podjęcie decyzji o zmianie pracy

Jeżeli - mimo rozmów z przełożonym, kolegami z zespołu czy osobą z działu HR - nadal czujesz się niedoceniany, zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, weź sprawy w swoje ręce. Wykorzystaj ten czas na szukanie nowych możliwości zawodowych – być może to właściwy moment.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł