Porady Życie zawodowe Co robić po robocie? Zainspiruj się kampanią Pracuj.pl!
06.10.2022  | 5 min czytania

Co robić po robocie? Zainspiruj się kampanią Pracuj.pl!

06.10.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Kawka – śniadanie – kawka – ciastko – robota – obiad... i po robocie. I co tu robić z tak pięknie rozpoczętym dniem? Aby nie popaść w jesienną nudę i monotonię szarych wieczorów przed telewizorem, dobrze znaleźć sobie kilka pomysłów na spędzanie czasu po pracy. Jakościowy odpoczynek wpływa bowiem na nasze zadowolenie z życia i samopoczucie. W kampanii Po Robocie podsuwamy kilka ciekawych rozwiązań – zarówno amatorzy aktywnego relaksu, jak i miłośnicy chillowania pod kocykiem mogą się zainspirować.

Co znajdziesz w artykule:

Wellbeing na co dzień – jak dbamy o wypoczynek po pracy?
Kampania Po Robocie, czyli praca pracą, ale odpoczywać też trzeba
Co robić po robocie?

| Jeszcze zaangażowanie czy już pracoholizm? Sprawdź, czy nie jesteś pracoholikiem

Wellbeing na co dzień – jak dbamy o wypoczynek po pracy?

Większość z nas już po letnich urlopach, dzieci i młodzież w szkołach. Na horyzoncie powoli rysuje się perspektywa jesieni i zimy, czyli „wstaję – jeszcze ciemno, kończę pracę – już ciemno”. I jak tu żyć i nie narzekać? Odpowiadamy – znaleźć sobie ciekawe zajęcia, by zadbać o ciało i ducha. Dzięki temu ponure dni nie będą tak dokuczliwe.

Według danych OECD w Polsce pracownicy etatowi poświęcają średnio 14,7 godziny na dobę na dbanie o siebie (sen, jedzenie) oraz wypoczynek (spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, hobby, gry, telewizja itd.). Plasuje nas to na 26. miejscu wśród 41 badanych krajów. Dla porównania we Włoszech jest to 16,5 godziny, we Francji 16,2, a w Hiszpanii, Danii i Norwegii – 15,7*. Dobowo może nie wygląda to na duże różnice, ale w skali roku już tak.

O tym, jak ważny jest work-life balance, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Na pewno czujesz różnicę między okresami przepracowania, gdy akurat dopinacie z zespołem ważne projekty i –  mówiąc kolokwialnie – trzeba pocisnąć, a miesiącami bez nadgodzin i stresu, gdy masz więcej czasu dla siebie i na relaks. Jeśli jednak ktoś potrzebuje mierzalnych dowodów – badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu mogą podnieść produktywność nawet o 25%, obniżyć absencje w pracy nawet o 27% i zwiększyć zaangażowanie w obowiązki o 15%**.

| Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność

Baner kampania Po Robocie

Kampania Po Robocie, czyli praca pracą, ale odpoczywać też trzeba

Jako Pracuj.pl na co dzień skupiamy się przede wszystkim na pokazywaniu Ci możliwości zawodowych, zachęcaniu do rozwoju kariery i podnoszenia kwalifikacji oraz wspieramy poradami, jak napisać CV, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej czy negocjować wynagrodzenie. Ale nie można też zapominać o drugiej stronie medalu, bo nie samą pracą człowiek żyje. Równowaga pomiędzy obowiązkami zawodowymi a relacjami i aktywnościami w czasie wolnym to klucz do satysfakcjonującego życia. I jest to taka oczywistość, że... łatwo o tym zapomnieć.

Dlatego w Pracuj.pl – razem z naszymi partnerami – postanowiliśmy stworzyć kampanię Po Robocie, która przypomni o fundamentalnych zasadach wellbeingu, czyli zwracaniu uwagi m.in. na takie obszary jak:

  • aktywność fizyczna,
  • odpowiednie jedzenie i picie,
  • rozrywka,
  • podróże,
  • umilacze chwil.

| Jesień i zima bez kataru i kaszlu zza biurka? Sprawdź, jak poprawić odporność!

Co robić po robocie?

Po pierwsze zadbaj o regularny ruch dostosowany intensywnością do Twoich upodobań. Może dla Ciebie będzie to 10 000 kroków dziennie, może łagodna joga lub basen dwa razy w tygodniu, a może systematyczne treningi siłowe i kardio. Do tych ostatnich będą Cię zachęcać partnerzy naszej kampanii, czyli Benefit Systems oraz sieci klubów fitness: Zdrofit i Calypso.

Po drugie – aktywności kulturalne. Tęskniliśmy za nimi, kiedy w pandemii kina, teatry, sale koncertowe i galerie sztuki były zamknięte. A teraz, kiedy sytuacja wróciła do względnej normy... wiele osób znów nie ma czasu na kulturę. Sprawdź, jak to jest u Ciebie – może dobrze czasem odpuścić jakieś obowiązki domowe i zamiast tego wyskoczyć na nowy film? Na przykład do Multikina, które jest kolejnym partnerem kampanii Po Robocie.

Po trzecie – błogi wypoczynek w domu. Przy kiepskiej pogodzie nie zawsze chce się wychodzić, i my to rozumiemy. Żeby jednak wieczór nie był stracony, można zaprosić przyjaciół, zamówić jedzenie z dostawą, np. w aplikacji Wolt (od nas już wkrótce dostaniesz bon o wartości 15 – obserwuj nasze social media!) i pograć w planszówki albo obejrzeć wspólnie serial. Z kolei na chill w pojedynkę polecamy zaparzyć sobie pyszną kawę od Pracuj.pl i włączyć jeden z naszych podcastów z cyklu Dobra Robota albo webinary, których jakoś wcześniej nie było okazji wysłuchać na żywo. A jeśli lubisz odtwarzać muzykę i podcasty w serwisie Spotify, sprawdź nasze playlisty Dobre bity DO ROBOTY oraz Włącz chill PO ROBOCIE (psst... będziemy też mieć dla Ciebie bezpłatne dostępy do Spotify Premium!). I jeszcze wisienka na torcie – żeby odpoczynek w domu był stylowy, razem z markami Kubota i Pan Tu Nie Stał przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych gadżetów modowych 😉 Znajomi zzielenieją z zazdrości.

Znudziło Ci się już na tej kanapie? To może szybki wypad na weekend na łono natury? Polecamy zarezerwować nocleg portalu Slowhop, który jest kolejnym partnerem kampanii Po Robocie. Serwis gromadzi wyjątkowo klimatyczne oferty, m.in. designerskich domków w środku lasu, niebanalnych agroturystyk, luksusowych pensjonatów czy modnych campingów i glampingów. Zabierz znajomych i złapcie trochę oddechu w najpiękniejszych miejscach Polski, z dala od wielkomiejskiego betonu i centrów biznesowych, we wnętrzach urządzonych z najwyższą dbałością o estetykę i klimat. Może przy okazji znajdziesz inspirację do innego udekorowania swojego domu? Piękne mieszkanie to również element wpływający na poczucie dobrostanu.

Tak wyglądają jesienne propozycje od Pracuj.pl – a jakie są Twoje pomysły na czas po robocie? Tak naprawdę nieważne, co będziesz robić, ważne, żeby praktykować to regularnie, a zobaczysz, że sformułowanie „work-life balance” szybko nabierze nowego znaczenia.

 

 

* Źródło: https://www.oecdbetterlifeindex.org/topics/work-life-balance/

** Źródło: Health Enhancement Research Organization (HERO), Brigham Young University oraz Center for Health Research at Healthways, za: https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki/wellbeing-indicator-raport-z-badania/

 

Oceń artykuł