Zarobki i możliwość rozwoju zawodowego – to dwa najbardziej popularne czynniki, które motywują nas do podejmowania poszukiwania nowej pracy. Jak wynika z badania Pracuj.pl "Specjaliści na rynku pracy", także poczucie bycia niedocenianym to poważny impuls do rozglądania się za nowym pracodawcą. Najmniej skorzy do zmiany firmy są pracownicy IT, najchętniej pracę zmieniliby marketingowcy.
Co nas skłania do zmiany pracy?
- zarobki – ważne dla 60% respondentów,
- brak możliwości rozwoju, awansu – mobilizujące do zmiany pracy 57% badanych.
- poczucie niedocenienia w pracy (43% badanych),
- chęć zmiany nie tylko pracy, ale i branży (powód poszukiwania nowych wyzwań zawodowych dla 23% osób)
- niemożność pogodzenia życia zawodowego z prywatnym (12%).
Czy zarobki są ważne dla wszystkich? Prawie!
Przedstawiciele niemal wszystkich branż jako najbardziej motywujący do zmiany pracy aspekt wymieniają zarobki. Jedynie dla specjalistów IT są one na drugim miejscu – po rozwoju zawodowym.
Wśród respondentów w wieku 26-30 lat, zarobki i brak możliwości rozwoju czy awansu to równorzędne czynniki skłaniające do dokonania zmian w życiu zawodowym.
Wśród osób między 30 a 40 rokiem życia, rozwój i awans są kluczowe – finanse plasują się na drugim miejscu. Przypuszczalnie i tutaj cel rozwojowy jest jednak ściśle powiązany z pensjami – inwestowanie w rozwój po prostu się opłaca i wraz ze stażem pracy może przekładać się na wyższe zarobki.
Większą wagę do rozwoju przywiązują też pracownicy, którzy stawiają na dokształcanie – szczególnie osoby z dyplomem studiów podyplomowych czy MBA. Dla nich zarobki zajmują drugie miejsce wśród czynników, które decydują o zmianie pracy.
Kto chętnie zmieni pracę?
Najbardziej zdeterminowani do zmiany pracodawcy są specjaliści zajmujący się marketingiem, reklamą i PR – w tym gronie 60% pracowników twierdzi, że szuka pracy, niemal 30% z nich chce tę pracę zmienić w ciągu najbliższego roku.
Tuż za nimi plasują się specjaliści ds. sprzedaży i obsługi klienta, wśród nich ponad połowa szuka nowej pracy.
Najmniej chętni do zmiany pracodawcy są specjaliści IT – w tej branży tylko jedna czwarta nastawia się na zmianę pracy w ciągu najbliższego roku.
Co decyduje o wyborze pracodawcy?
Najważniejsze czynniki, które są brane pod uwagę przy wyborze nowego pracodawcy, to
- (oczywiście) wyższe zarobki,
- szkolenia i możliwość rozwoju,
- atmosfera pracy,
- równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
A co sprawia, że Wy postanawiacie zmienić pracę?
Źródło: badanie Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”, przeprowadzone przez Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej online na grupie 4656 osób z min. 2-letnim doświadczeniem na rynku pracy, październik 2014.