Porady Życie zawodowe Co jest dla nas ważne w pracy?
15.05.2019  | 5 min czytania

Co jest dla nas ważne w pracy?

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Wysokie wynagrodzenie, atmosfera w pracy czy liczne benefity – co tak naprawdę uszczęśliwia Polaków? Grupa Pracuj przygotowała raport na temat czynników, które mają dla nas duże znaczenie w życiu zawodowym. Choć pensja jest bardzo istotna, pracownicy czerpią radość również z realizowanych projektów.

Czego potrzebują pracownicy?

Wyniki badań przeprowadzonych przez Kantar TNS zostały przedstawione przez Grupę Pracuj w raporcie „Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?” Na jego podstawie można określić, co tak naprawdę jest dla nas ważne w życiu zawodowym i powoduje, że pozostajemy w danym miejscu pracy lub szukamy nowych możliwości:

  • Wysokość wynagrodzenia

W raporcie określono, że 13% badanych Polaków jest zdecydowanie zadowolonych z wysokości swojego wynagrodzenia, natomiast 47% osób biorących udział w badaniu uważa, że otrzymywane przez nich wynagrodzenie jest raczej odpowiednie. Wizja wyższych zarobków skłoniłaby ponad połowę ankietowanych do przyjęcia oferty od nowego pracodawcy. Większość osób biorących udział w badaniu przeznacza podwyżkę na bieżące potrzeby.

Podwyżka – co zrobić, aby ją otrzymać?

  • Atmosfera w miejscu pracy

Ze współpracownikami spędzamy znaczną część dnia, dlatego wielu osobom zależy na dobrych relacjach z kolegami z firmy. Ponad połowa (52%) badanych Polaków przyznało, że w obecnym miejscu pracy trzyma ich atmosfera i fajni współpracownicy. Zgrany zespół nie tylko osiąga lepsze wyniki, ale również nie traci czasu na zbędne konflikty.

  • Świadczenia pozapłacowe

Około 30% ankietowanych przyznało, że w ich obecnym miejscu pracy brakuje im benefitów. Świadczenia pozapłacowe, takie jak np. pakiet opieki medycznej czy karta sportowa, są cenione przez wielu pracowników. Badanie wykazało, że większość Polaków odczuwa obecnie brak podwyżki, a nie dodatków motywacyjnych.

  • Satysfakcja z wykonywanych projektów

Poza wynagrodzeniem i miłą atmosferą dla pracowników istotna jest również radość z realizowanych zadań. Większość ankietowanych Polaków przyznała, że szczęście w pracy dają im wykonywane projekty. Osoby otrzymujące wyższe wynagrodzenia czerpią więcej satysfakcji ze swoich obowiązków niż z pensji – potwierdziło to 62% badanych zarabiających co najmniej 4100 zł netto.

  • Możliwość rozwoju

Według badania 39% osób przyjęłoby ofertę od nowego pracodawcy, jeśli wiązałoby się to z możliwością rozwoju zawodowego, natomiast 29% ankietowanych pozostaje na swoim stanowisku, ponieważ ma szansę na progres.

  • Dobry pracodawca

Zgrany zespół to nie wszystko – dla pracowników ważne są również relacje z szefem. Prawie 30% badanych przyznało, że nie poszukuje aktywnie nowego miejsca zatrudnienia ze względu na fajnego pracodawcę. Około 80% ankietowanych Polaków czuje wsparcie ze strony swojego obecnego szefa.

Jak poprawić relacje z szefem?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł